کد خبر:238804
پ
احسان دشتیانه
نماینده انجمن تولیدکنندگان فولاد:

سه نتیجه مهم جلسه دوم بررسی و اصلاح شیوه نامه تنظیم بازار فولاد/ مهلت یک هفته‌ای به وزارت صنعت برای تدوین دستورالعمل اجرایی

نماینده انجمن تولیدکنندگان فولاد از نتایج مهم جلسه دوم بررسی و اصلاح شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد خبر داد.

نماینده انجمن تولیدکنندگان فولاد از نتایج مهم جلسه دوم بررسی و اصلاح شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد خبر داد.

 

*** نکات مثبت جلسه اصلاح شیوه‌نامه تنظیم بازار فولاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دکتر احسان دشتیانه به نمایندگی از انجمن تولیدکنندگان فولاد در جلسه حضور داشت در خصوص نتایج این جلسه، اظهار کرد:

جلسه بسیار امیدوار کننده بود چرا که هم معاون رئیس جمهور و هم مدیران وزارت صنعت و سایر مسئولین حاضر در جلسه بر لزوم رشد صادرات فولاد تاکید داشتند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور در این جلسه تاکید کرد که دولت با ابلاغ این شیوه نامه به هیچ عنوان به دنبال امضای طلایی و توزیع رانت نیست و اگر چنین موردی هم اتفاق بیفتد به شدت با آن برخورد خواهد کرد.

ضمن اینکه ایشان بر نکات مثبت این شیوه‌نامه از جمله حذف سقف رقابت و محور بودن ساز و کار بورس کالا و تامین نیاز داخلی در کنار رشد صادرات تاکید داشتند.

 

*** برنامه‌های صادراتی فولادسازان لحاظ می‌شود

 

وی در خصوص نتایج جلسه، گفت:

اعتراض انجمن فولاد به اجرای شیوه نامه توسط معاون معدنی وزارت صنعت قبل از اصلاح آن اعلام شد و با توجه به ابهامات مطرح شده و تفسیرهای متفاوت و جمع بندی نظرات حاضرین، قرار شد در کارگروه مصوب شده در جلسه قبل، دستورالعمل اجرایی این شیوه نامه با هدف رفع ابهامات، لحاظ نمودن برنامه ها و تعهدات صادراتی کارخانجات و احصاء موارد استثنا ظرف یک هفته تدوین گردد.
همچنین قرار شد میزان عرضه داخلی واحدهای فولادی هم با در نظرگرفتن عملکرد و برنامه‌های صادراتی کارخانجات، در همین دستورالعمل به صورت فرموله شده تعیین گردد تا از تفسیرهای متفاوت و شائبه‌های امضای طلایی جلوگیری شود.

 

*** فولادسازان القایی

 

دشتیانه در مورد فولادسازان القایی، اظهار کرد:

مقرر شد با توجه به وضعیت خاص آنها در مقیاس تولید، تامین مواد اولیه و بازارهای فروش، در کمیته ای با محوریت وزارت صنعت و با مشارکت انجمن فولاد و بورس کالا برای حل مسائل آنان چاره اندیشی شود.

البته دکتر نهاوندیان تاکید داشتند که قرار نیست این راهکار ویژه مبتنی بر فروش خارج از بورس باشد بلکه باید این مکانیسم خاص به گونه ای طراحی شود که محوریت بورس کالا در فروش داخلی محصولات فولادی حفظ گردد.

در جلسه امروز چالش تعهدات صادراتی فولادسازان برای ماه های آتی نیز مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد دستورالعمل اجرایی شیوه نامه طوری تدوین شود که این تعهدات در نظر گرفته شود یعنی به طور مثال در تبصره ماده ۱۰، میزان عرضه واحدها برای اجرا از ۳ ماه آینده تعیین گردد تا واحدهای فولادی بتوانند برای صادرات خود برنامه ریزی کنند

 

*** قدرانی از رئیس سازمان بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیات مدیره ذوب آهن اصفهان در پایان از رئیس سازمان بورس نیز تشکر کرد و اظهار کرد:

به عنوان یک نماینده کوچک از جانب تولیدکنندگان فولاد و جامعه سهامداری، لازم است از رئیس سازمان بورس و اوراق بهاردار نیز تشکر کنیم که به عنوان یک مدیر شجاع، به خوبی از منافع سهامداران دفاع کردند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول