کد خبر:238561
پ
طرح‌های نیمه‌تمام
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

آخرین وضعیت طرح‌های نیمه‌تمام/ نیاز به ۶۲۱ هزار میلیارد تومان اعتبار

بررسی وضعیت طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی معدنی در کشور نشان می‌دهد که برای تکمیل بیش از ۳۷ هزار طرح نیمه تمام که جواز تاسیس دارند به ۶۲۱ هزار میلیارد تومان پول نیاز است.

بررسی وضعیت طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی معدنی در کشور نشان می‌دهد که برای تکمیل بیش از ۳۷ هزار طرح نیمه تمام که جواز تاسیس دارند به ۶۲۱ هزار میلیارد تومان پول نیاز است.

 

*** آخرین وضعیت طرح‌های نیمه تمام

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در سال‌های اخیر بسیاری از طرح‌های عمرانی کشور به ویژه در بخش صنعت و معدن به دلیل اختصاص نیافتن اعتبارات لازم در رکودی چند ساله مانده‌اند و یا روند تکمیل آنها در بازه زمانی طولانی رخ داده است.

از سوی دیگر بنا به نظر کارشناسان با توجه به رشد جمعیتی کشور و نیاز روزافزون به توسعه زیربناها و زیرساخت‌ها و نیاز مبرم به اشتغال‌زایی نوع عملکرد فعلی پاسخگوی نیاز جامعه نیست.

بررسی آخرین وضعیت طرح‌های نیمه تمام در بخش صنعت و معدن کشور نشان می‌دهد که بیش از ۳۷ هزار طرح که جواز تأسیس گرفته‌اند به صورت نیمه‌تمام مانده‌اند و هنوز تکمیل نشده‌اند که از این تعداد ۲۰ هزار و ۵۲۸ طرح پیشرفت ۲۰ درصد، ۱۳ هزار و ۱۳۳ طرح پیشرفت ۶۰ درصد و ۳ هزار و ۸۳۳ طرح ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.

در صورتی که این ۳۷ هزار طرح تکمیل شوند، زمینه اشتغال‌زایی برای یک میلیون و ۴۳۰ هزار نفر فراهم خواهد شد.

 

*** سرمایه مورد نیاز تکمیل 

 

همچنین برای تکمیل این طرح‌ها به ۶۲۱ هزار میلیارد تومان منابع نیاز است.

پیگیری‌ها از وزارت صنعت حکایت از آن دارد که این وزارتخانه به دنبال جذب سرمایه‌گذار برای طرح‌های اولویت دار و طرح‌هایی که پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد دارند، است.

این طرح‌ها متعلق به بخش خصوصی بوده و بخشی از مبالغ مربوط به سرمایه‌گذاری از آورده خود صاحبان طرح‌ها و بخشی هم از منابع بانک‌ها است.

 

*** راه‌اندازی صندوق پروژه

 

همچنین بررسی طرح‌های نیمه تمامی که پروانه بهره برداری گرفته‌اند نشان می‌دهد که تاکنون ۷۳ هزار و ۴۵۷ طرح پروانه اخذ کرده‌اند اما به صورت نیمه تمام مانده‌اند که اگر تکمیل شوند برای ۲ میلیون و ۴۶۹ هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد.

برای تکمیل این طرح‌ها به ۵۱۲ هزار میلیارد تومان منابع لازم است.

نیاز این طرح‌ها به منابع مالی در حالیست که صندوق‌های پروژه یکی از ابزارهای نوین بازار سرمایه هستند که علاوه بر بخش‌های دولتی برای تأمین اعتبار پروژه‌های عمرانی، بخش‌های خصوصی هم می‌توانند با استفاده از این ابزار و اخذ مجوزهای مربوطه از سازمان بورس و اوراق بهادار، اقدام به تأمین مالی پروژه‌های صنعتی کنند.

به عنوان مثال وزارت راه و شهرسازی برای پروژه‌های آزادراهی، به دنبال راه‌اندازی صندوق‌های پروژه است؛ این صندوق‌ها پس از جمع آوری نقدینگی و فروش یونیت‌های صندوق در بازار سرمایه، سود این سرمایه گذاری را از محل عوارض آزادراهی به سرمایه‌گذاران باز پس می‌دهد.

بخش خصوصی نیز می‌تواند پس از اخذ پروانه بهره برداری از وزارت صنعت، اقدام به راه‌اندازی صندوق پروژه برای تأسیس مرکز تولیدی-خدماتی کرده و سود سرمایه گذاران نیز پس از آغاز فعالیت واحد صنعتی مربوطه، به خریداران یونیت‌های این صندوق باز پس دهد.

 

*** سامانه بهین‌یاب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در سامانه بهین یاب، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف ذکر شده است که به عنوان مثال صنایع اشباع که دارای ریسک بالا برای سرمایه گذاری هستند بارگذاری شده است، همچنین طرح‌هایی که نیاز به مشارکت مالی دارند و یا ریسک پایینی برای سرمایه گذاری دارند هم ذکر شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول