کد خبر:238480
پ
نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران
نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک:

رشد بیش از ۷۰ درصدی تولید پوشاک در کشور

نایب‌رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران از رشد بیش از ۷۰ درصدی تولید پوشاک از ابتدای سال ۹۹ تا پایان آبان‌ماه در هم‌سنجی با سال ۹۸ خبر داد

نایب‌رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران از رشد بیش از ۷۰ درصدی تولید پوشاک از ابتدای سال ۹۹ تا پایان آبان‌ماه در هم‌سنجی با سال ۹۸ خبر داد

 

*** نوسانات بازار پوشاک در سال ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجید نامی با بیان این مطلب، اظهار کرد:

از ابتدای سال ۹۹ تاکنون تولید پوشاک با نوساناتی همراه بوده، اما در مجموع وضعیت تولید از نظر تولیدکنندگان راضی‌کننده بوده است.

پیش‌بینی می‌شد با توجه به ممنوعیت‌های یاد شده و بسته شدن مرزها، وضعیت بهتری را شاهد باشیم، اما شیوع کرونا و افت وضعیت اقتصادی مردم سبب شد تا حجم بازارها کوچک‌تر شود.

اکنون سهم برندهای ایرانی در بازار در مقایسه با سال ۹۸ به مراتب افزایش یافته است.

 

*** نگرانی از تداوم تعطیلی‌ها

 

وی با اشاره به اینکه با وجود همه مشکلات موجود، اما کار تولیدی در واحدها همچنان ادامه داشته و برنامه‌ریزی برای بازار شب عید نیز وجود دارد، اما تولیدکنندگان نگرانند که تعطیلی‌های کرونایی به شب عید نیز کشیده شود، افزود:

سال ۹۸ شب عید، تولیدکنندگان و شرکت‌ها صدمات و ضرر و زیان‌های زیادی متحمل شدند و بین ۸۰ تا ۹۰ درصد میزان فروش‌هایشان کاهش داشته است.

این وضعیت سبب افزایش انباشت پوشاک در انبارها شد، زیرا با توجه به فصلی بودن پوشاک و تغییر سریع مد و فشن، لباس‌ها در دیگر فصل‌ها مورد اقبال و استقبال مردم قرار نمی‌گیرد.

 

*** چالش‌های تولیدکنندگان

 

نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، در ادامه به برخی چالش‌های اساسی فراروی تولید اشاره کرد و گفت:

این روزها تخصیص ارز و روند حواله زدن برای خریدهای خارجی، فرآیندی زمان‌بر و طولانی است که سبب می‌شود تامین مواد اولیه و زنجیره تامین در داخل با مشکلاتی مواجه باشد.

مشکلات خرید مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات با وجود تحریم‌های یک جانبه آمریکا بر علیه صنعت نساجی که از سال گذشته اجرایی شده، همچنان ادامه دارد.

 

نامی به دشوار شدن و طولانی‌تر شدن فعالیت‌های شرکت‌های حمل‌و نقلی نیز اشاره کرد و ادامه داد:

به‌ طور مثال اگر کالایی در گذشته یک ماه برای رسیدن به ایران زمان نیاز داشت، این روزها به دو ماه افزایش یافته، زیرا شرکت‌ها ناچار به دور زدن تحریم‌ها از مسیرهای مختلف برای ردیابی نشدن هستند.

 

*** نوسانات شدید نرخ ارز

 

وی به نوسانات شدید نرخ ارز نیز اشاره کرد و افزود:

این مساله سبب شده تا برخی تامین‌کنندگان مواد اولیه به هیچ عنوان ندانند که کالاهایشان را با چه قیمتی به فروش برسانند و این عامل نیز به سخت‌تر شدن تامین مواد اولیه در داخل می‌افزاید.

همه مشکلات یاد شده ناشی از دو عامل اصلی تحریم‌ها و برخی سیاست‌های نادرست داخلی است که در این میان، نقش سیاست‌های غلط داخلی، بی‌ثباتی‌ها از جمله نوسانات نرخ ارز و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مختلف در بازار به مراتب بیشتر است، زیرا به‌هر حال تولیدکنندگان راه دور زدن تحریم‌ها را یاد گرفته‌اند.

بخش خصوصی سال ۹۸ با پیش‌بینی تحریم‌ها، ذخیره مناسبی برای تامین مواد اولیه داشته و در ماه‌های گذشته بازار را سرپا نگه داشته‌اند، اما در مجموع بازار کوچکتر شده و گاهی اوقات کمبودهایی در بازار به وجود می‌آید.

برخی واردکنندگان و سوء استفاده‌کنندگان نیز به افزایش غیرمنطقی قیمت مواد اولیه در بازار می‌پردازند، به‌طوری که هر زمان تاخیر در تامین ارز اتفاق افتاده، نرخ مواد اولیه دست تجار نیز افزایش یافته است.

الیاف اکریلیک، پنبه، ویسکوز، برخی از انواع نخ و بخشی از پارچه‌هایی که به اندازه کافی در داخل تولید نمی‌شوند، عمده مواد اولیه‌ای هستند که باید وارد شوند.

 

*** رشد ۳۰ درصدی صادرات پوشاک تا پایان آبان‌ماه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آمارها حاکی از صادرات ۳۵ میلیون دلاری پوشاک از ابتدای سال ۹۹ تا پایان مردادماه است.

هرچند آمارهای جدید هنوز جمع‌بندی و نهایی نشده، اما بررسی‌ها نشان‌دهنده رشد ۳۰ درصدی صادرات پوشاک تا پایان آبان‌ماه است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول