کد خبر:238274
پ
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

سود ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دلالان خودرو/ واردات خودرو بدون انتقال ارز مانعی ندارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است اگر بدون انتقال ارز، راهی برای واردات خودرو به کشور وجود داشته باشد، یقینا باید آن را عملی کرد، زیرا واردات خودرو به کشور باعث تنوع بازار خودرو و افزایش عرضه می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است اگر بدون انتقال ارز، راهی برای واردات خودرو به کشور وجود داشته باشد، یقینا باید آن را عملی کرد، زیرا واردات خودرو به کشور باعث تنوع بازار خودرو و افزایش عرضه می‌شود.

 

*** کاهش واردات و عرضه خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مصطفی طاهری در خصوص کاهش عرضه خودرو در بازار و نبود واردات، اظهار داشت:

واردات خودرو در شرایط فعلی اقتصادی کشورمان امکان پذیر نیست چرا که تخصیص ارز ترجیحی در شرایط فعلی فقط به واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه، ماشین آلات صنعتی و تجهیزات مورد نیاز داخلی کشورمان اختصاص یافته و مدت‌ها است که واردات کالاهای لوکس حذف شده است و نمی توانیم برای واردات خودرو ارز ترجیحی اختصاص دهیم.

در حال حاضر، کشورمان نیازهای اساسی بیشتری دارد که ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به آنان اختصاص یابد تا چرخه زندگی مردم دچار اختلال نشود و با افزایش قیمت کالاهای اساسی در کشورمان مواجه نباشیم، به همین دلیل سیاست گذاری برای تسهیل واردات کالای اساسی به کشورمان مورد اولویت قرار گرفته است و همچون گذشته، واردات خودرو در اولویت نیست و باید راهکاری در جهت افزایش تولید خودرو و عرضه آن در بازار بیندیشیم تا پاسخگوی نیاز تقاضای مردم باشد و از طرفی دیگر، نباید گذاشت که بازار خودرو در چنگال سوداگران و دلالان باشد و آنان قیمت نهایی خودرو را تعیین کنند.

 

*** واردات به کشور باعث تنوع بازار و افزایش عرضه

 

وی با اشاره درباره اینکه چطور می‌توان با بدون انتقال ارز واردات خودرو انجام داد، بیان کرد:

اگر بدون انتقال ارز، راهی برای واردات خودرو به کشور وجود داشته باشد، یقینا باید آن را عملی کرد، زیرا واردات خودرو به کشور باعث تنوع بازار خودرو و افزایش عرضه می‌شود و همین امر باعث ایجاد رقابت در بازار خودرو می‌شود تا خودروسازان داخلی به جای افزایش قیمت‌ها، به دنبال افزایش کیفیت و استانداردسازی خودروهای داخلی باشند و بازار از انحصار خودروسازان داخلی رها می‌شود اما برای این کار، باید زیرساخت‌ها و شرایطی مهیا گردد.

باید سامانه‌هایی شفاف طراحی شود که مشخص کند ارزی که برای واردات خودرو و هر کالایی اختصاص می‌یابد، جزو ارز داخلی بوده و با انتقال ارز مواجه شده یا خیر و یقینا وجود چنین سامانه‌هایی می‌تواند در تشخیص چگونگی اختصاص ارز به واردات کمک کند.

 

*** تهاتر کالا به کالا در شرایط فعلی بهترین راه کار است

 

طاهری با اشاره به تهاتر کالا در شرایط فعلی، گفت:

تهاتر کالا به کالا در شرایط فعلی بهترین راه کار برای تامین نیا‌زهای داخلی کشورمان است.

با توجه به اینکه به دلیل عدم همکاری برخی بانک‌های بین المللی و تحریم‌های ظالمانه بیگانگان، امکان خرید و فروش کالا با مشکلاتی مواجه شده است، می توان با تهاتر کالا به کالا نیازهای داخلی کشورمان را رفع کرد و این کار باعث می‌شود که مشکل تبادل ارز که یکی از موانع صادرات و واردات است، حل شود و حتی از این طریق می توان اقدام به واردات خودرو کرد.

 

وی در خصوص عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت در کشور، افزود:

اختلاف قیمت خودرو از کارخانه تا بازار مسبب بسیاری از مشکلات است که یقینا آزاد سازی قیمت خودرو با شرایطی، می‌تواند حلال مشکلات باشد.
متاسفانه اختلاف قیمت‌ها آنقدر بالاست که انگیزه را در دلالان ایجاد کرده تا با خرید خودروی صفر، اقدام به فروش آن در بازار خودرو کنند و از این طریق به کسب درآمد و سودکلان بپردازند و همین امر، باعث نگاه سرمایه‌ای به کالای مصرفی همچون خودرو شده و افزایش تقاضا در این بازار را باعث شده است و به طور میانگین، در یک سال بیش از صد هزار میلیارد تومان پول نصیب دلالان خودرو می شود.
در حالی که با برنامه ریزی صحیح می توان این پول را وارد چرخه تولید کرد تا با افزایش تولید مواجه شویم و بتوانیم از خودروسازان و قطعه سازان حمایت کنیم و با کاهش قیمت‌ها روبرو باشیم.

 

*** مشخص کردن قیمت واقعی خودرو سخت نیست

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه قیمت واقعی خودرو مشخص نیست، گفت:

تعیین قیمت واقعی خودرو در دستور کار مجلس قرار دارد و کار سختی نیست، زیرا قطعات به کار گرفته شده در خودرو و هزینه دستمزد و سایر هزینه مواد اولیه تولید خودرو، مشخص است و می‌توان قیمت نهایی خودرو را معین کرد و مجلس شورای اسلامی برای حل مشکل بازار خودرو، طرح عرضه صد در صدی خودرو در بورس را مطرح کرده است تا علاوه بر کم رنگ کردن نقش دلالان در بازار خودرو، باعث کاهش قیمت خودرو شود.

 

*** وجود دلالان، باعث آشفته شدن بازار فولاد شده است

 

وی با تاکید بر نقش دلالان در افزایش قیمت، افزود:

افزایش قیمت خودرو را باید به دلیل وجود دلالان و افزایش تقاضا دانست.
با توجه به اینکه مردم قدرت خرید مسکن را ندارند، نقدینگی خود را صرف خرید خودرو می‌کنند و به همین دلیل، تقاضای زیادی در بازار خودرو وجود دارد که بسیاری از آن کاذب است، چون با نگاه سرمایه‌ای بازار خودرو دچار التهاب شده است.

طاهری با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه ساخت خودرو، بیان کرد:
در طول چند ماه گذشته با افزایش فولاد و صنعت پتروشیمی مواجه بودیم که این روند باعث شده تا قیمت نهایی تولید خودرو هم افزایش داشته باشد.
همه این‌ها در حالی است که فولاد در داخل کشورمان با یارانه و تسهیلات دولتی تولید می‌شود و جواب‌گوی نیاز داخلی کشورمان است و حتی قادر به صادرات آن هستیم اما وجود دلالان، باعث آشفته شدن بازار فولاد شده است و باید برای قطع دست دلالان از فولاد هم راهکاری پیش بینی شود که مجلس ارائه صد در صدی فولاد در بورس را پیشنهاد داده است و در حال بررسی آن است.

 

*** لغو اختصاص ارز برای واردات خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، خودرو یکی از کالاهای مصرفی و مورد نیاز مردم محسوب می شود که در شرایط اقتصادی کشورمان که با تحریم های یکجانبه گرایانه مواجه هستیم، افزایش قیمت ارز و کاهش پول ملی باعث شده تا قیمت خودرو در طول دو سال گذشته روند افزایشی و نجومی را تجربه کند و اغلب مردم قدرت خرید خود در بازار خودرو را از دست داده‌اند.

افزایش قیمت ارز، کاهش ارز پول ملی، وجود دلالان بازار خودرو، نگاه سرمایه‌ای به خودرو، افزایش قیمت محصولات و مواد اولیه ساخت خودرو، کاهش عرضه خودرو در بازار و احتکار و … از جمله دلایل مهم افزایش قیمت خودرو محسوب می شود و باعث شده که بازار خودرو شرایط التهابی زیادی را در طول دو سال گذشته تجربه کند و به حیات خلوت امنی برای دلالان و سوداگران تبدیل شود.

از آنجایی که واردات خودرو جزو کالاهای لوکس محسوب می‌شود، اختصاص ارز برای واردات خودرو لغو شده است اما از سوی دیگر جهت افزایش عرضه خودرو و تنوع در بازار خودرو، پیشنهاد واردات خودرو بدون انتقال ارز مطرح شده است که می‌تواند عاملی برای بهبود وضعیت بازار خودرو شود.

 

مشرق

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول