کد خبر:238210
پ
۳۶۱۱۹۴۰ (۱)
توسط رییس جمهور صورت گرفت

افتتاح ۳ طرح توسعه صنعت نفت و پتروشیمی

سه طرح نفتی و پتروشیمی به صورت ویدئو کنفرانس توسط رییس جمهور افتتاح شد.

سه طرح نفتی و پتروشیمی به صورت ویدئو کنفرانس توسط رییس جمهور افتتاح شد.

 

*** افتتتاح چندین طرح توسعه نفتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تعدادی از طرح‌های توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی صبح امروز بصورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهور افتتاح شد.

 

*** تحریم های آمریکا علیه ایران

 

خروج آمریکا از برجام باعث شد تا تحریم‌های آمریکا به صورت یک جانبه علیه اقتصاد ایران اعمال شود.

این تحریم‌ها اگرچه تمام بخش‌های اقتصادی را مورد هدف قرار داده اما به اعتقاد اغلب کارشناسان نوک پیکان این جنگ به سمت صنعت نفت ایران است.

تا آنجا که آمریکا در همان روزهای ابتدایی بازگشت تحریم‌ها،‌ هدف خود را به صفر رساندن صادرات نفت ایران عنوان کرد.

هر چند که در این راه موفق نبود و ایران به روش‌های مختلف توانست نفت خود را به دست مشتریان برساند.
با این حال، ‌درآمدهای نفتی ایران به دلیل کاهش صادرات پایین آمد. شیوع کرونا نیز باعث افت قیمت نفت شد. اما هیچ کدام از اینها نتوانست موتور توسعه در صنعت نفت را خاموش کند.

در همین مدت، ‌ایران تولید خود از میدان مشترک پارس جنوبی را به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در روز رساند.

تولید نفت از میادین مشترک غرب کارون نیز با رشدی حدود ۶ برابری به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید. گازرسانی روستایی نیز ۱۲۰ درصد رشد کرد که تمام تاسیسات آن از داخل کشور تامین شد.

در خودکفایی در تولید فرآورده‌های نفتی نیز ایران موفق شد با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس و اجرای طرح‌های بهینه‌سازی در سایر پالایشگاه‌های کشور از واردکننده بنزین به صادرکننده پایدار آن تبدیل شود.

صنعت پتروشیمی به عنوان صنعتی ارزش‌آفرین نیز از این جریان عقب نماند و دو جهش در این صنعت تعریف شد تا در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۴ به ترتیب تولید پتروشیمی کشور به ۱۰۰ و ۱۳۰ میلیون تن در سال برسد. در صنعت پتروشیمی اما سال جاری نقش بسیار مهمی دارد.

 

*** بهره‌برداری از مخازن متمرکز ذخیره‌سازی پارس جنوبی

 

مخازن متمرکز ذخیره‌سازی پارس جنوبی به ارزش ۲۹.۲ میلیون یورو و ۲۲۰ میلیارد تومان از جمله طرح‌هایی است که صبح امروز با دستور رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسمی رسید.

پروژه احداث تأسیسات ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری میعانات گازی که امروز با دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به‌صورت ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسید به‌منظور ذخیره‌سازی میعانات گازی تعدادی از پالایشگاه‌های پارس جنوبی با ظرفیت اسمی ۶۴۰ هزار مترمکعب معادل ۴ میلیون بشکه اجرا شد.

در این پروژه به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس، هشت دستگاه مخزن هر یک به ظرفیت ۸۰ هزار مترمکعب (۵۰۰ هزار بشکه) و در مجموع با ظرفیت ۶۴۰ هزار مترمکعب به‌صورت سقف شناور و دو دستگاه مخزن آتش‌نشانی و مخازن سوخت، شبکه لوله‌کشی و سیستم‌های برق و ابزار دقیق، سیستم‌های اندازه‌گیری و بوسترهای انتقال میعانات و پمپ‌های مربوطه و ساختمان‌های صنعتی و اداری، ساخته شده است.

این مخازن ظرفیت تأمین خوراک روزانه ۴۸۰ هزار بشکه میعانات گازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را از طریق ایستگاه‌های پمپاژ این پالایشگاه در ضلع غربی تأسیسات و نیز ارسال میعانات گازی به سمت گوی شناور (SPM) شماره ۱ و ۲ از طریق خطوط ۳۰ اینچ ورودی – خروجی تا سقف ۶۰۰ هزار بشکه در روز را دارند.

پروژه ساخت تأسیسات ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری میعانات گازی در قالب سه پروژه EPC1 ،EPC2 ،EPC‌۳ (مهندسی، تأمین تجهیزات و اجرا) ازسوی پیمانکاران و مشاوران ناردیس طرح‌های انرژی، شرکت ماشین‌سازی اراک و شرکت مهندسین مشاور پارس اجرا و با تأمین سرمایه از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و تسهیلات صندوق توسعه ملی (ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید) اجرا شده است.

پروژه ساخت تأسیسات ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری میعانات گازی برای ۱۶۰ نفر ماه اشتغال ایجاد کرد که با توجه به بهره‌برداری پروژه هم‌اکنون ۵۰ نفر در این پروژه حضور دارند.

 

*** پتروشیمی لردگان

 

پتروشیمی لردگان طرح دیگری است که صبح امروز، به عنوان یکی از طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۷۵ هزار تن اوره و ۶۷۷ هزار تن آمونیاک با فرمان رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

پتروشیمی لردگان با هدف تولید سالانه ۱۰۷۵ هزار تن اوره و ۶۷۷ هزار تن آمونیاک ساخته شده و ارزش محصولات این مجتمع ۲۴۰ میلیون دلار است.

کلنگ پتروشیمی لردگان در سال ۸۵ زمین زده شد، اما به‌دلیل تحریم‌ها و تأمین نشدن منابع مالی مورد نیاز دچار وقفه شد، اما با پیگیری‌های انجام‌شده در دولت یازدهم و دوازدهم با وجود تحریم‌های شدید، تکمیل و به‌طور کامل به دست متخصصان ایرانی راه‌اندازی و عملیاتی شد، همچنین حدود ۶۰ درصد تجهیزات استفاده‌شده در این مجتمع داخلی هستند.

واحد یوتیلیتی پتروشیمی لردگان پارسال و واحدهای اوره و آمونیاک امسال عملیاتی شدند.

این مجتمع به سالانه ۳۲۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی برای سوخت و ۴۲۹ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به‌عنوان خوراک نیاز دارد که از خط لوله گاز سراسری تأمین می‌شود.

۷۵۴ میلیون یورو و ۱۱,۲۳۰ میلیارد ریال در پروژه پتروشیمی لردگان سرمایه‌گذاری‌شده که از محل استقراض از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، آورده نقدی و غیرنقدی گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، تسهیلات ریالی بانک سپه، اوراق مشارکت و تسهیلات خط اعتباری چین تأمین شده است.

احداث پتروشیمی لردگان به‌طور متوسط زمینه اشتغال ۲۸۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۴۵۰ نفر غیرمستقیم را در زمان اجرای پروژه ایجاد کرد و در زمان بهره‌برداری نیز برای ۷۰۰ نفر به‌طور مستقیم و بیش از ۱۵۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می‌شود.

 

*** بهره برداری از نخستین واحد پیش‌ساخته فرآورش نفت

 

نخستین واحد پیش‌ساخته فرآورش نفت در کشور نیز طرح دیگری بود که از طریق ویدئوکنفرانس و با فرمان رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسمی رسید.

این واحد فرآورشی (Skid-Mounted) که امروز (پنجشنبه، ششم آذرماه) به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید، در قالب قرارداد اجاره و خرید خدمات فرآورش نفت (۱.۲۸۵ دلار به ازای هر بشکه) با بخش خصوصی (خارجی) ساخته شده است.

ارزش قرارداد امضا شده ۴۷ میلیون دلار، محل ساخت ضلع جنوبی میدان نفتی آزادگان جنوبی (غرب کارون)، تعداد چاه‌های تغذیه‌کننده ۳۵ حلقه و ظرفیت فرآورش آن روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت است که قابلیت توسعه تا ۸۰ هزار بشکه نیز وجود دارد.

از دیگر نکات قابل اشاره در این واحد، روش کار است که نفت با استفاده از بخار آب بسیار گرم (Superheat) به‌منظور تغییر و تبادل دما فرآورش می‌شود، همچنین احداث این واحد در زمان ساخت برای ۴۰۰ نفر و در زمان بهره‌برداری برای ۱۰۰ نفر اشتغال‌زایی به همراه داشته است.

جذب سرمایه خارجی در اوج تحریم‌ها، احداث سریع (در کمتر از یک سال) و کمک به افزایش ظرفیت تولید در یک میدان مشترک (آزادگان جنوبی)، شاخص‌ترین ویژگی‌های Skid Mounted احداث‌شده در غرب کارون به شمار می‌رود.

همچنین این تجربه موفق سبب شد بیژن زنگنه، وزیر نفت تیرماه پارسال دستورعمل الزام به تغییر روش ساخت و نصب واحدهای فرآورش پیش‌ساخته را با اهدافی از جمله رفع تنگناهای موجود در عملیات بهره‌برداری، شتاب در اجرای طرح‌های مصوب و تحقق به‌موقع اهداف تعیین‌شده، حمایت از انتقال فناوری، ساخت داخل و توسعه فناوری ملی در این زمینه، کاهش تصدی شرکت ملی نفت ایران و بهبود شاخص‌های اقتصادی و استفاده حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی ابلاغ کند

دستورعملی که در آن تأکید شده است برگزاری مناقصه یا امضای قرارداد به هر ترتیب برای اجرای واحدهای بهره‌برداری یا نمک‌زدایی نفت در خشکی (به جز موارد استثنا) نباید به روش متعارف گذشته انجام شود.

این رویکرد با انجام اقدام‌هایی از جمله تدوین چارچوب همسان قراردادی، تدوین مجموعه الزام‌های فنی و بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ‌اس‌ئی)، تدوین الگوی ارزیابی صلاحیت شرکت‌های متقاضی و برگزاری فراخوان مربوطه در فاز اجرا قرار دارد.

 

*** قرارداد ساخت دومین واحد فرآورش سیار در میدان نفتی آزادگان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همسو با این هدف بهمن‌ ماه پارسال نیز قرارداد ساخت دومین واحد فرآورش سیار در میدان نفتی آزادگان جنوبی به روش BOO ساخت، تملک، بهره‌برداری (Build – Own – Operate) بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و جهاد دانشگاهی امضا شد.
ظرفیت فرآوری این تأسیسات (Skid-mounted) روزانه ۵۰ هزار بشکه و ۱۵ ماه برای طراحی و ساخت آن در نظر گرفته شده و مدت بهره‌برداری این طرح نیز سه ساله و تا پنج سال قابل تمدید عنوان شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول