کد خبر:238199
پ
زنگنه
وزیر نفت:

افتتاح سه طرح در صنعت پتروشیمی به ارزش یک میلیارد دلار

وزیر نفت از افتتاح سه طرح در صنعت پتروشیمی به ارزش یک میلیارد دلار خبر داد.

وزیر نفت از افتتاح سه طرح در صنعت پتروشیمی به ارزش یک میلیارد دلار خبر داد.

 

*** افتتاح سه طرح در صنعت پتروشیمی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بیژن زنگنه در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت که با حضور رییس جمهور برگزار شد، با اشاره به افتتاح سه طرح به ارزش ۱ میلیارد دلار، اظهار کرد:

هدف اصلی دولت و وزارت نفت جلوگیری از خام فروشی، تکمیل زنجیره ارزش و رفع نیاز داخل است.

با تکمیل طرح‌های باقی مانده مرحله دوم جهش پتروشیمی در سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور به ۱۰۰ میلیون تن در سال با رشد ۸۰ درصدیی نسبت به سال ۹۲ و به ارزش ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

در جهش سوم تولید با هدف ۱۳۳ میلیون تن و ۳۷ میلیارد دلار ارزش تولیدات در سال ۱۴۰۴ که بیشتر این طرح‌ها در دست اجرا است.

 

*** بهره‌برداری از ۵ طرح پتروشیمی

 

زنگنه با بیان اینکه در سال جاری ۱۹ طرح پتروشیمی با ۱۱.۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و تولید ۲۵ میلیون تن به بهره‌برداری می‌رسد، گفت:

از ابتدای سال تاکنون ۵ طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری حدود ۳ میلیارد دلار مورد بهره‌برداری رسیده است.

طرح اُوره و امونیاک لردگان ششمین طرحی پتروشیمی است که مورد بهره‌برداری می‌رسد و با هدف محرومیت‌زدایی در یکی از مناطق کمتر توسعه یافته لردگان توسط شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با تولید سالانه ۱ میلیون تن مورد بهره برداری رسیده است.

در موضوع اُوره ظرفیت تولید ۶.۵ میلیون تن است و طرح مسجد سلیمان با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن در سال چند ماه دیگر مورد به بهره برداری قرار خواهد گرفت و از سوی دیگر طرح هنگام با ظرفیت ۱ میلیون تن در روز نیز در مرحله اجرایی قرار گرفته است این درحالیست که نیاز کشور حدود ۲ میلیون تن است و با بهره برداری این طرح میزان صادرات اُوره و امونیاک افزایش خواهد یافت.

 

*** افزایش سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی

 

زنگنه با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تا ۹۹ ظرفیت تولید میدان‌های مشترک غرب کارون با افزایش ۶ برابری از ۷۰ هزار بشکه به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید، بیان کرد:

برای تسریع در عملیات استفاده از ظرفیت فراورشی پیش ساخته سریع احداث در دستور کار قرار گرفت، که در این میان میدان آزادگان در قالب همکاری با شرکت اروپایی با سرمایه ۵۰ میلیون دلاری ظرفیت ۵۰ هزار بشکه فراورش در دست بهره‌برداری قرار گرفته است در این طرح به دنبال افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بودیم و این شیوه را ادامه خواهیم داد.

برای اولین بار در تاریخ صنعت نفت ایران که یک واحد فراورشی توسط بخش خصوصی ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است و وزارت نفت در مقابل عملیات فراورشی که این شرکت انجام دهد به ازای هر بشکه ۱.۲۸ درلار هزینه فراورش پرداخت می‌کند.

 

*** بهره‌برداری از مخازن ذخیره‌سازی با ظرفیت ۴ میلیون بشکه

 

به گزارش خبرگزاری صنایهع، وزیر نفت در پایان، اظهار داشت:

۶ آذر ماه در پارس‌جنوبی نیز طرح مخازن ذخیره‌سازی با ظرفیت ذخیره‌سازی ۴ میلیون بشکه افتتاح می‌شود که اجرای این طرح به ذخیره ۴۵ روز مازاد میعانات گازی پارس‌جنوی کمک می‌کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول