کد خبر:237886
پ
زادبوم
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران:

صادرات کشور افزایش یافت/ حمایت از راه‌اندازی زیرساخت‌های تجاری به ویژه در استان‌های مرزی

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به افزایش صادرات کشور در آبان ماه از حمایت برای براه‌اندازی زیرساخت‌های تجاری به ویژه در استان‌های مرزی خبر داد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به افزایش صادرات کشور در آبان ماه از حمایت برای براه‌اندازی زیرساخت‌های تجاری به ویژه در استان‌های مرزی خبر داد.

 

*** افزایش صادرات 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم در جمع فعالان اقتصادی در اصفهان با اشاره به آخرین وضعیت صادرات کشور، اظهار داشت:

با وجود تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا روند صادرات کشور نسبت به ماه‌های گذشته رو به بهبود است و امیدواریم این روند طی ماه‌های پیش رو ادامه داشته باشد.

در حالی که میزان کاهش صادرات در فرودین‌ماه به ۵۰ درصد رسید، با بهبود ماه به ماه این روند و در پایان آبان‌ماه، صادرات کشور از لحاظ ارزشی کاهش ۱۹درصدی را نشان می‌دهد.

 

*** رشدصادرات

 

وی با بیان اینکه براساس آمارها وضعیت تولید و صادرات روز به روز در حال پیشرفت است، ابراز امیدواری کرد:

طی ماه‌های آینده تا پایان سال شاهد رشدصادرات و کاهش آمار منفی باشیم.

 

*** اولویت پرداخت مشوق‌های صادراتی

 

زادبوم در ادامه با اشاره به ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹ توسط معاون اول رئیس جمهوری و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و تدوین شیوه‌نامه‌های مربوطه و همچنین ابلاغ و تخصیص بخشی از بودجه مشوق‌های صادراتی توسط سازمان برنامه و بودجه افزود:

اولویت پرداخت مشوق‌های صادراتی را حمایت از احداث، تجهیز و راه‌اندازی زیرساخت‌های تجاری به ویژه در استان‌های مرزی اعلام کرد.

به نظر می‌رسد با توجه به کاهش ارزش پول ملی، صادرکنندگان چندان نیازی به مشوق‌های صادراتی نداشته باشند و مبلغی که از سوی سازمان برنامه و بودجه به عنوان مشوق‌های صادراتی تخصیص داده شده، لازم است در زمینه تجهیز زیرساخت‌های صادراتی و بهبود وضعیت پایانه‌ها و گلوگاه‌های مرزی هزینه شود.

 

*** پرداخت مشوق‌های صادراتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در پایان اظهار داشت:

فرآیند تشکیل پرونده و پرداخت مشوق‌های صادراتی در حوزه زیرساخت شامل ارائه طرح توجیهی توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی به کارگروه توسعه صادرات استان و تایید و تصویب طرح و مجری در این کارگروه با حضور کلیه اعضا و در نهایت اعلام به سازمان توسعه تجارت ایران خواهد بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول