کد خبر:237597
پ
BOORSSS~
کارشناس بازار سرمایه:

پول‌های کلان درحال بازگشت به بازار بورس هستند

کارشناس بازار سرمایه معتقد است در روزهای اخیر تحرک‌های صورت گرفته نشان از این دارد که گویا پول‌های کلان در حال بازگشت به بورس هستند.

کارشناس بازار سرمایه معتقد است، در روزهای اخیر تحرک‌های صورت گرفته نشان از این دارد که گویا پول‌های کلان در حال بازگشت به بازار بورس هستند.

 

*** روند صعودی شاخص طی روزهای گذشته

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن شهیدی با اشاره به روند صعودی شاخص بازار بورس طی روزهای گذشته گفت:

نظر به اینکه ظرف هفته‌های گذشته بازارهای موازی بازار سرمایه اعم از بازار خودرو، طلا، مسکن، سکه و ارز دچار ریزش شده‌اند؛ بازار بورس در حال رونق دوباره است؛

البته باید توجه داشت که در این بازار نیز ما شاهد از بین رفتن حباب بودیم.

 

*** بازارهای دارایی در بلند مدت با یکدیگر همتراز می‌شوند

 

وی با اشاره به اینکه بازارهای دارایی در بلند مدت با یکدیگر همتراز می‌شوند، گفت:

ممکن است یک بازار دارایی در مقاطعی از رشد سایر دارایی‌ها فاصله بگیرد اما این عقب ماندگی به هر حال جبران خواهد شد.

مروری بر روند ارزش‌آفرینی بازارهای موازی نشان می‌دهد که قیمت طلا در بازار داخلی تحت تأثیر رشد قیمت جهانی طلا روند صعودی داشته است؛ در عین حال، یکی از محرک‌های دیگر افزایش قیمت طلا در بازار داخلی، افزایش قیمت ارز بوده است.

با بالا رفتن قیمت دلار، نرخ طلا هم افزایش می‌یابد و در عین حال، بازار سهام نیز متأثر می‌شود؛ چراکه شرکتهایی در این بازار فعالیت دارند که خود دارای تولیداتی بوده و دارایی‌های آنها نیز به صورت فیزیکال رشد می‌کند که حتماً رشد آن نسبت به دلار بیشتر است؛

در نتیجه در بلندمدت این بازارها به سمت همگرایی حرکت کرده و علیرغم انحرافاتی که دارند، پیش می‌روند.

علیرغم ریزشی که طی دو سه ماه اخیر در بازار بورس رخ داد، اما این دارایی‌ها رشد کردند و قاعدتاً بازار سهام نیز باید به رشدی که در این مدت از آن عقب مانده، برگردد؛ البته ممکن است این رشد به پای بازارهای موازی نرسد؛ اما به هر حال جبران خواهد شد.

 

*** احتمال افزایش معقول سایر بازارها نیز وجود دارد

 

کارشناس بازار سرمایه، با بیان این که مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا و روی کار آمدن بایدن، مهمترین سیگنالی بود که رشد بازارهای دیگر را در کوتاه‌مدت متوقف کرد افزود:

هرچند در بلندمدت به خاطر روند رشد نقدینگی، احتمال افزایش معقول سایر بازارها نیز وجود دارد؛

اما بازارهای مسکن، طلا، ارز و خودرو فعلاً در رکود به سر می‌برند و پول‌هایی که از این بازارها خارج شده دو راه بیشتر ندارند، یا اینکه به سمت حساب‌های بانکی رفته و یا وارد بازار سهام شوند.

با توجه به رکودی که بر این بازارها حاکم شده، سهامداران منتظر این بودند که بانک مرکزی چه اقدامی را در رابطه با نرخ بهره انجام می‌دهد و این نرخ بهره بین بانکی و سود بانک‌ها است که تعیین می‌کند پول بیرون رفته از بازار، به بازار سهام بازگردد یا از سپرده‌های بانکی سر دربیاورد؛

این در حالی است که در ابتدا نرخ بهره بالا رفت و نرخ بهره بانکی به سقف ۲۲ درصدی رسید؛

ولی با توجه به صحبت‌های سیاستگذاران پولی و تاکید آنها بر هدایت نرخ بهره بین بانکی به کانال ۲۰ درصد، انتظار می‌رود که کم کم پول‌های حقیقی از سایر بخش‌ها بیرون آمده و وارد بازار بورس شود.

 

*** پول‌های کلان در حال بازگشت به بورس هستند

 

وی با بیان این که در روزهای اخیر تحرک‌های صورت گرفته نشان از این دارد که گویا پول‌های کلان در حال بازگشت به بورس هستند و ریزش بازارهای دیگر، این سیاست را به خوبی تائید می‌کند، افزود:

مالیات‌های تنظیمی در سایر بازارها در حال وضع است که اگرچه هنوز نهایی نشده؛

اما موجب می‌شود نقدینگی از بازار مسکن و خودرو به سمت بازارهای مولد حرکت کند؛

پس بر اساس آنچه که در بودجه آمده و مجلس به دنبال آن است، پول‌ها از این بازارها خارج شده و جنبه سرمایه‌گذاری آن بازارها نیز از دست می‌رود که این خود، منجر به تقویت بازار سرمایه می‌شود؛

هر چند که هنوز این مالیات اجرایی نشده؛ ولی فشار نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه مالیات‌های تنظیمی باید بر روی معاملات خودرو و مسکن اعمال شود، سیگنالی به سرمایه‌گذاران ارسال کرده مبنی بر اینکه سرمایه‌گذاری در این بازارها ممکن است مانند گذشته بازدهی نداشته باشد.

 

*** استراتژی حقوقی‌ها

 

شهیدی در خصوص استراتژی حقوقی‌ها در شرایط این روزهای بازار گفت:

حقوقی‌های حاضر در بازار بورس معمولاً انگیزه‌های مختلفی در ورود به بازار بورس دارند و به همین دلیل تحلیلگران بازار سعی می‌کنند که بیشتر بر روی تحلیل رفتار سهامداران حقیقی متمرکز باشند؛

به این معنا که اگرچه پول حقوقی‌ها ممکن است زیاد باشد، اما آنها هم از جنبه انگیزه سود وارد بازار می‌شوند و هم گاهاً با دستوراتی که از سوی دولت صادر می‌شود؛ به نحوی که برخی حقوقی‌ها با اجبار ناظر بازار و به دلیل مسئولیت سبدگردانی که بر روی دوش دارند به بازار ورود می‌کنند.

 

*** به صورت کلی حقیقی‌ها تعیین‌کننده روند بازار شده‌اند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این تحلیلگر بازار بورس در پایان اظهار داشت:

حقوقی‌هایی که به دنبال سود هستند هم اخیراً وارد بازار شده‌اند.

هر چند که هنوز ورود خیلی جدی نداشته‌اند؛ ولی ورود خود را با شیب ملایمی انجام داده‌اند؛

ضمن اینکه یکسری حقوقی‌ها هم به خاطر مسئولیت بازارگردانی که دارند، خرید و فروش انجام می‌دهند؛ اما به صورت کلی حقیقی‌ها تعیین‌کننده روند بازار شده‌اند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول