کد خبر:237799
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک:

ترخیص حدود ۸.۶ میلیون تن نهاده دامی از گمرکات در ۸ ماه

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران از ترخیص حدود ۸.۶ میلیون تن نهاده دامی از گمرکات در ۸ ماه نخست سال ۹۹ خبر داد.

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران از ترخیص حدود ۸.۶ میلیون تن نهاده دامی از گمرکات در ۸ ماه نخست سال ۹۹ خبر داد.

 

*** ترخیص ۸.۶ میلیون تن نهاده دامی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید روح اله لطیفی با بیان این مطلب، اظهار کرد:

سال ۹۹ تاکنون ۶ میلیون و ۴۰۱ هزار و ۲۱ تن ذرت، یک میلیون و ۲۴۹ هزار و ۹۶۸ تن جو و ۹۴۵ هزار و ۹۱۵ تن کنجاله سویا از گمرکات ترخیص شده که مجموع آن نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ کاهش ۲.۷ درصدی نشان می‌دهد.

به ‌طور متوسط از ابتدای سال ۹۹ نزدیک به ۲ میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور ترخیص شده که بخش عمده‌ای از این محموله‌ها مربوط به نهاده‌ دامی است و با ترخیص ۸۸۶ هزار و ۷۶۶ تن ذرت بیشتر نسبت به سال ۹۸، رشد ۱۶ درصدی ترخیص ذرت را شاهد بودیم.

 

به گفته لطیفی، جو نسبت به سال پیش ۹۰۸ هزار تن معادل ۳۴ درصد کمتر ترخیص شده و سال پیش ۲ میلیون و ۱۵۸ هزار و ۵۶۵ تن جو وارد و ترخیص شده بود، این در حالی است که تا پایان آبان‌ماه سال ۹۹ یک میلیون و ۲۴۹ هزار و ۹۶۸ تن از این محصول ترخیص شده است.

 

سخنگوی گمرک با اشاره به ترخیص کنجاله سویا، افزود:

سال ۹۸ یک میلیون و ۱۶۲ هزار تن کنجاله وارد و ترخیص شده، اما سال ۹۹ این میزان ۹۴۶ هزار تن بوده است که کاهش ۱۹ درصدی در ترخیص داشت.

 

*** روند ترخیص کالاهای اساسی

 

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه روند ترخیص کالاهای اساسی تا ۱۱ مهرماه سال ۹۹ متاثر از مشکلات ارزی بود، تاکید کرد:

پس از پیگیری‌های گمرک از تیرماه و مکاتبات با وزارت امور اقتصادی و دارایی، مصوبه های ستاد تنظیم بازار، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و سفر معاون اول رییس‌ جمهوری در مهرماه سال ۹۹ به استان هرمزگان روند ترخیص کالاهای اساسی سرعت بیشتری یافت.

 

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با مصوبه ستاد تنظیم بازار در آبان‌ ماه‌ نهاده‌ دامی باقی مانده در انبارهای بنادر، لنگرگاه‌ها و شناورها به سرعت ترخیص شوند تا شاهد جبران ترخیص این کالاها نسبت به سال ۹۸ باشیم.

 

*** وظیفه دو وزارتخانه صنعت و جهاد کشاورزی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مسئولیت برنامه‌ریزی و هماهنگی تامین، تولید و واردات انواع نهاده‌ دامی و کشاورزی و دام و طیور، انواع بذر، سموم، کنجاله، جو، ذرت و تعیین اولویت تخصیص و تامین ارز و ترخیص، به همراه توزیع و نظارت بر آن، بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و فرایند ثبت سفارش نهاده دامی جو، ذرت و کنجاله توسط وزارت صنعت انجام می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول