اخبار برگزیده

کد خبر:237735
پ
بازار سرمایه
تحلیلگر حوزه بازار سرمایه:

بازگشت سرمایه به بازار بورس

تحلیلگر حوزه بازار سرمایه با اشاره به فروکش کردن قیمت‌ها در بازار، از نشانه‌های بازگشت سرمایه به بازار بورس خبر داد.

تحلیلگر حوزه بازار سرمایه با اشاره به فروکش کردن قیمت‌ها در بازار، از نشانه‌های بازگشت سرمایه به بازار بورس خبر داد.

 

*** بازار بورس پس از انتخابات آمریکا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همایون دارابی در خصوص وضعیت بازار سرمایه بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، اظهار کرد:

بعد از برگزاری و مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، کفه تحولات اقتصادی به نفع بازار سرمایه بوده است به طوری که قیمت‌ها در بازار سکه و ارز فروکش کرد و قیمت خودرو نیز تا حد قابل ملاحظه‌ای عقب نشست و بازار املاک نیز تا حدی دچار رکود شده است.

وی درخصوص نقدینگی در بازار افزود:

در این شرایط نقدینگی یکی از دو بازار نظام بانکی و بورس را هدف گرفته است و یا راهی نظام بانکی و یا به بازار سرمایه وارد می‌شود، همچنین در حوزه نظام بانکی اخیراً بانک مرکزی نرخ بهره بین بانکی را از ۲۲ درصد به ۱۹.۵ درصد کاهش داده است.

هر چند که هنوز هم این نرخ بهره بالا است و با اقتصاد ما همخوانی ندارد و به ضرر تولید است اما مقداری به نفع بازار سرمایه است چراکه در چند ماه گذشته یکی از دلایل افت شاخص بورس بالا بردن بهره بین بانکی بود.

 

*** قیمت‌گذاری دستوری

 

دارابی پیرامون قیمت گذاری دستوری برخی کالاها، گفت:

علاوه بر بالا بودن نرخ بهره بین بانکی، بازار سرمایه نگرانی‌های دیگری هم دارد که یکی از آنها قیمت‌گذاری دستوری به خصوص در فولاد است.

هر گونه قیمت‌گذاری در تولید به معنای ایجاد رانت سنگین برای دلالان و تضعیف تولیدکنندگان است و متأسفانه دست‌هایی وجود دارد که در حال تضعیف جایگاه تولید است.

 

*** دلالان در بازار خودرو

 

عضو انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای ایران درخصوص قیمت‌گذاری دستوری در بازار خودرو، بیان کرد:

این وضعیت در صنعت خودرو هم باعث شده طی دو سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از جیب کارخانه‌ها به جیب دلالان منتقل شده که این به معنای ضعف شبکه تولید و توزیع ما است.
قطعاً اگر چنین شرایطی را نداشتیم یعنی نظام قیمت گذاری شفاف در نظام خودرو داشتیم امروز نه تنها قیمت خودرو کمتر بود بلکه تولید هم بیشتر از شرایط کنونی بود.

تجربه تظام قیمت گذاری در خودرو نشان می‌دهد که این نظام تا چه حد می‌تواند مخرب عمل کند و وضعیت یک صنعت را تا چه حد بحرانی کند.

امیدواریم دولت حداقل در مورد شرکت‌های بورسی از این نظام قیمت گذاری دور شود و اجازه دهد قیمت‌ها در بازار شفاف کالا تعیین شود، علاوه بر این، همچنان وضعیت صنایع پالایشی هم مبهم است، نرخ‌ها هنوز شفاف نشده و به همین خاطر صندوق دارای دوم یا پالایشی یکم بلاتکلف مانده است.

 
*** بازگشت به سقف قبلی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تحلیلگر حوزه بازار سرمایه در پایان با بیان اینکه امیدواریم این مسائل حل شود تا در ماه جاری بتوانیم شرایط خوبی را شاهد باشیم، اظهار داشت:

یک سری از سهم‌ها در بازار با معضل حجم مبنا مواجه هستند و قیمت‌ها در این سهم‌ها اصلاح نشده است به همین دلیل هر روز صبح با ۳۰ تا ۴۰ صف فروش بدون تحرک مواجه هستیم که تاثیر روانی بر بازار دارد.
اگر دولت مثل سه ماهه اول امسال همراهی و نرخ بهره را مهار کند و از قیمت‌گذاری دستوری فاصله بگیرد با توجه به پتانسیل بازار سرمایه شاخص می‌تواند سقف قبلی را ببیند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول