اخبار برگزیده

کد خبر:237659
پ
مدیرعامل تعاونی گاوداران صنعتی استان مرکزی
 مدیرعامل تعاونی گاوداران صنعتی استان مرکزی:

اوضاع نابسامان تولید شیر در کشور در پی افزایش قیمت نهاده‌ها

 مدیرعامل تعاونی گاوداران صنعتی استان مرکزی از اوضاع نابسامان تولید شیر در کشور در پی افزایش قیمت نهاده‌ها خبر داد.

 مدیرعامل تعاونی گاوداران صنعتی استان مرکزی از اوضاع نابسامان تولید شیر در کشور در پی افزایش قیمت نهاده‌ها خبر داد.

 

*** اوضاع نابسامان تولید شیر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید قدرت‌اله حسینی با اشاره به اینکه قیمت چهار هزار و ۵۰۰ تومان که در روزهای گذشته برای هر کیلو شیر به تصویب رسیده هنوز عملیاتی نشده، اظهار داشت:

کارخانه‌ها شیر را به این قیمت خریداری نمی‌کنند، با توجه به اینکه دامداری‌های سنتی و صنعتی حجم شیر پایینی دارند در نتیجه نمی‌توانند به طور مستقیم شیر تولیدی را به کارخانه با قیمت مناسب تحویل دهند پس تولید خود را با قیمتی پایین به فروش می‌رسانند، شاید تنها حدود ۴۰ درصد از شیر تولیدی در کشور به قیمت مصوب خریداری شود.

بیش از ۷۰ درصد دامداران نمی‌توانند با قیمت مصوب تولید خود را به فروش برسانند و شیر تولیدی با نرخی پایین‌تر از نرخ اعلامی از آنها خریداری می‌شود چرا که حجم تولیدات آنها پایین است پس از نظر ما در واقع قیمت شیر افزایش نیافته است.

 

وی با بیان اینکه حتی اگر قیمت شیر هم افزایش داشته، گفت:

جو مصرفی دام‌ها از حدود هزار و ۸۰۰ تومان در مردادماه سال جاری به کیلویی چهار هزار تومان رسیده و حجم نهاده‌های دولتی نیز کاهش داشته به طوری که تنها ۳۰ درصد نیاز دامداران را تامین می‌کند و دامدار مجبور است مابقی نهاده‌ها را از بازار آزاد با قیمت‌های خیلی بالاتر تهیه کند.

در حال حاضر جو و ذرت به قیمت هر کیلو چهار هزار و ۵۰۰ تومان، سویا هر کیلو حدود ۱۵ هزار تومان و سبوس که تولید داخل بوده و وارداتی نیست به قیمت هر کیلو سه هزار تومان به فروش می‌رسد که اصلا قابل قبول نیست.

سایر هزینه‌ها از جمله واکسن و دارو و خدمات نیز افزایش قیمت چندبرابری داشته اند که این موارد نیز در قیمت تمام شده شیرخام تاثیر خواهد داشت، اما قیمت شیر برای دامدار افزایش چندانی نداشته و باید توازن بین این قیمت‌ها برقرار شود.

 

*** مشکل واردات نهاده‌ها باید برطرف شود

 

وی با اشاره به اینکه نیاز است مقدار واردات نهاده‌ها افزایش پیدا کرده و به همه تولیدکنندگان به مقدار مناسب برسد، بیان کرد:

که با این اتفاق هیچ گاوداری به افزایش قیمت شیر رضایت نخواهد داشت.

 برخی کشاورزان نیز که پیش بینی چنین افزایش قیمتی را داشتند، محصولات تولیدی خود را که انبار کرده بودند با قیمت روز به فروش می‌رسانند به طوری که کاه که هیچ ارزش غذایی ندارد در حال حاضر به قیمت کیلویی دو هزارتومان به فروش می‌رسد و اگر دامدار تنها کاه هم بخواهد برای خوراک دام استفاده کند باز هم به سود دست پیدا نخوهد کرد و در نیمه راه متحمل ضرر می‌شود.

با این وضعیت دیگر نمی‌توانیم پاسخگوی مردم باشیم و ای کاش مسئول دلسوزی پیدا می‌شد و پاسخگوی مردم می‌شد، مشخص نیست در سطح کلان کشور چه اتفاقاتی رخ داده که واردات نهاده دچار مشکل شده اما هرچه هست باید این مشکل برطرف شود.

 

*** دامداری‌های به تعطیلی کشیده خواهند شد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل تعاونی گاوداران صنعتی استان مرکزی در پایان در خصوص مشکلات حمل و نقل، اظهار داشت:

در هیچ جای دنیا راننده قیمت حمل بار را مشخص نمی‌کند، ولی اینجا اینگونه نیست و باربری هیچ نقشی در تعیین قیمت ندارد چرا که در واقع راننده اصلا به قیمت باربری توجه نمی‌کند و قیمت خود را اعلام می‌کند و در صورتی که دامدار قیمت اعلامی توسط راننده را برای حمل بار قبول نکند بدون نهاده خواهد ماند و از آنجایی که دامدار با موجود زنده سروکار دارد مجبور به توافق با راننده که قیمت اعلامی او گاها دو برابر قیمت اصلی است، می‌شود.

 در صورت تداوم این مشکلات، بسیاری از دامداری های به تعطیلی کشیده خواهند شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 16 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول