اخبار برگزیده

کد خبر:237459
پ
میر
سخنگوی سازمان حفظ نباتات:

تخصیص ۱۵۰ میلیون دلار برای واردات آفت‌کش

سخنگوی سازمان حفظ نباتات از تخصیص ۱۵۰ میلیون دلار برای واردات آفت‌کش خبر داد.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات از تخصیص ۱۵۰ میلیون دلار برای واردات آفت‌کش خبر داد.

 

*** حمایت دولت از تامین آفت‌کش

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید محمدرضشا میر اظهارات اخیر رییس انجمن وارد کنندگان سم و کود مبنی بر اینکه حمایت لازم از بخش خصوصی در زمینه واردات سموم از سوی وزارت جهاد کشاورزی صورت نمی گیرد را نادرست و کذب دانست و اظهار داشت:
نیاز سالانه کشور به آفت¬کش¬ها حدود ۳۵ هزار تن است که با حمایت دولت و وزارت جهاد کشاورزی در تامین آن مشکلی نخواهیم داشت و کشاورزان دغدغه‌ای نداشته باشند.

 

وی در این خصوص اضافه کرد:
براساس سیاست کنترل عوامل خسارت زای گیاهی و جلوگیری از تهدید و مخاطره افتادن امنیت غذایی از خردادماه سال جاری و پیش از شروع سال زراعی جدید جلسات متعددی برگزار شده و در این جلسات همه افراد ذیربط حضور داشتند.

 

*** تخصیص ۱۵۰ میلیون دلار برای واردات آفت‌کش

 

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور، تصریح کرد:
این سازمان همه درخواست های واصله را بررسی و کارشناسی کرده و درخواست های تایید شده برای تامین ارز ارسال شده اند و تاکنون ۱۵۰ میلیون دلار برای واردات آفت‌کش‌ها تخصیص اعتبار انجام شد.

 

وی ضمن انتقاد به سخنان رییس انجمن وارد کنندگان سم و کود، بیان کرد:
انجمن یاد شده از ارایه آمار میزان آفت کش های مانده از سال ۱۳۹۸ در عمل در برنامه ریزی برای تامین سموم مورد نیاز کشور در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ ایجاد مشکل کرده است.
انجمن مزبور با کوتاهی از اطلاع رسانی مناسب از اقدام ها و تسهیلات فراهم شده توسط بخش کشاورزی و سازمان حفظ نباتات به شرکت‌های تحت پوشش، باعث شده، این سازمان به منظور شکستن انحصار و اطلاع رسانی به موقع و شفاف سازی، جلساتی به شکل رودررو با شرکت‌های واردکننده برگزار و آنها را از برنامه ریزی ها و تسهیلات فراهم شده مطلع کند.

 

*** مانع سودجویی در عرصه امنیت غذایی

 

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشوردر ادامه، افزود:
این سازمان بر اساس وظایف حاکمیتی که بر عهده دارد، به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد تا تولید و امنیت غذایی کشور در چارچوب سودجویی احتمالی و زیاده خواهی افراد و یا گروه خاصی به مخاطره افتاده و مورد تهدید قرار گیرد.
بنابراین از تمام ظرفیت های موجود نسبت به تولید و تامین آفت کش های مورد نیاز کشور اقدام خواهد شد و در صورت لزوم از توان بخش دولتی نیز در این زمینه بهره خواهیم گرفت.

 

*** تامین ماده اولیه‌ سموم از واردات

 

طبق گزارش های موجود، سال ۹۸ به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی واردات ۱۷ قلم سم آماده مصرف مشابه تولید داخل ممنوع شد و همچنان این ممنوعیت برای امسال تداوم یافته است.

تولید داخلی برخی سموم به معنی فرموله کردن آفت¬کش ها در دولت تدبیر و امید افزایش یافت اما ساخت ماده موثره اولیه توسط شرکت های داخلی انجام نمی شود و اکثر آنها از محل واردات تامین می شوند.

 

*** ۴۰ شرکت، واردکننده سموم در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طبق آمارها اکنون ۴۰ شرکت از شرکت های عضو انجمن تولید کنندگان سموم، وارد کننده سموم در کشور محسوب می شوند.
اکنون متوسط مصرف سم در دنیا برای هرهکتار ۲.۸ کیلوگرم و در ایران ۲.۲ کیلوگرم و به ازای هر کیلوگرم محصولی تولیدی در دنیا ۰.۶۵ گرم سم و در ایران ۰.۳۵ گرم سم استفاده می شود

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − شش =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول