اخبار برگزیده

کد خبر:237503
پ
دانش جعفری کارشناس اقتصادی
کارشناس اقتصادی:

نسبت مالیات به درآمد ملی باید به دو برابر افزایش یابد

یک کارشناس اقتصادی معتقد است، در ایران نسبت مالیات به درآمد ملی حدود ۷ درصد است در حالی که کشورهایی در رده ایران دو برابر ما ظرفیت مالیاتی دارند.

یک کارشناس اقتصادی معتقد است، در ایران نسبت مالیات به درآمد ملی حدود ۷ درصد است در حالی که کشورهایی در رده ایران دو برابر ما ظرفیت مالیاتی دارند.

 

*** نسبت مالیات به درآمد ملی حدود ۷ درصد است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، داود دانش جعفری با بیان این که در ایران نسبت مالیات به درآمد ملی حدود ۷ درصد است در حالی که کشورهایی در رده ایران دو برابر ما ظرفیت مالیاتی دارند، اظهار داشت:

 برای افزایش درآمدهای مالیاتی باید تلاش کنیم همه راه های فرار مالیاتی در کشور بسته شود.

 

*** استفاده از ظرفیت های داخلی برای حل مشکلات

 

وی به استفاده از ظرفیت های داخلی برای حل مشکلات اقتصادی کشور اشاره کرد و بیان کرد:

 در این شرایط برای رسیدن به یک اقتصاد قدرتمند تقویت تولید ملی بسیار ضروری است.

هرچه به دلایلی ارزش پول ملی کاهش یابد پایه قدرت خرید مردم کمتر می شود در حالی که مردم باید متناسب با کاری که انجام می دهند، باید دستمزد داشته باشند.

از طرفی هرچه نرخ بیکاری افزایش یابد قدرت خرید مردم نیز کاهش می یابد و یا اینکه مردم برای گذارن زندگی باید از پس اندازهای خود استفاده کند.

 

*** برای حفظ قدرت خرید مردم باید برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد

 

این کارشناس اقتصادی به ایجاد و توسعه زیرساخت های کشور اشاره و بیان کرد:

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده دنیا با بیماری ویروس کرونا روبه رو  شده و ممکن است که در آینده کشورهای مختلف جهان با بیماری های ویروسی دیگر مواجه شوند، لذا برای مقابله با این شرایط، کشورها باید زیرساخت های مورد نیاز را برای ایجاد امنیت درمانی مردم خود مهیا کنند.

این که نمی شود در این شرایط عده ای بیکار شوند، ارزش پول ملی کاهش یابد و برای مقابله با این بیماری مردم هزینه کنند، لذا در این شرایط برای حفظ قدرت خرید مردم باید برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم.

 

*** هزینه و حجم دولت باید کاهش یابد

 

دانش جعفری بر کاهش هزینه ها و حجم  دولت تاکید کرد و گفت:

هرچه اندازه دولت کاهش یابد هزینه های آن نیز کمتر می شود و باید از درآمدهای نفتی نیز برای انجام سرمایه گذاریها استفاده شود.

حساب ذخیره ارزی و یا صندوق توسعه ملی برای روز مبادا تشکیل شد، تا در مواقعی که درآمدهای نفتی دولت کاهش یافت از این منابع استفاده شود، اما متاسفانه در سالهای گذشته منابع صندوق توسعه ملی به عنوان بودجه دوم دولت مورد استفاده قرار گرفته است.

 

*** ایجاد جذابیت سرمایه گذاری برای بخش خصوصی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس اقتصادی در پایان، خواستار جذابیت سرمایه گذاری برای بخش خصوصی شد و اظهار داشت:

سیاست های فعلی، سرمایه گذاری را برای بخش خصوصی جذاب نمی کند در حالی که در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی باید فرصت های لازم برای سرمایه گذاری در کشور فراهم شود و با ایجاد جذابیت بیشتر، بخش خصوصی سرمایه گذاری های خود را افزایش دهد تا بخشی از هزینه های دولت نیز کاهش یابد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول