کد خبر:236982
پ
محمد جواد عسگری
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

لزوم ورود نهادهای نظارتی به واردات کالاهای اساسی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به نوسان و گرانی محصولات کشاورزی در بازار بر لزوم ورود نهادهای نظارتی به واردات کالاهای اساسی تاکید کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به نوسان و گرانی محصولات کشاورزی در بازار بر لزوم ورود نهادهای نظارتی به واردات کالاهای اساسی تاکید کرد.

 

*** نوسان‌ قیمت میوه و محصولات کشاورزی در بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدجواد عسگری در برنامه امروز یک روز تازه در شبکه ۵ سیما، درباره واردات نهاده‌های کشاورزی و نوسان‌های قیمت میوه و دیگر محصولات کشاورزی در بازار، اظهار داشت:

متأسفانه در بحث محصولات کشاورزی تاکنون خرید تضمینی را اعمال نکرده‌ایم.

 ما در کمیسیون کشاورزی این خرید تضمینی را به جد دنبال می‌کنیم تا هم کشاورز با انگیزه تولید و هم خریدار با خیال راحت خرید کند و دست واسطه‌ها قطع شود.

 

*** انتقال امور مربوط به کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی

 

وی با اشاره به سیاست گذاری مبنی بر اینکه تمام امور مرتبط با کشاورزی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد، افزود:

ما توانستیم وزیر جهاد و صنعت را در این خصوص متقاعد کنیم که با امضای تفاهم نامه، کلیه امور مربوط به کشاورزی به جهاد کشاورزی منتقل شود، اما متأسفانه رئیس‌جمهور این تفاهم نامه را نپذیرفت که نتیجه این مخالفت هم نابسامانی و نوسان‌های لحظه‌ای در بازار است.

 

نماینده مجلس در ادامه بیان‌کرد:

شرایط امروز کشور ایجاب می‌کند که تمام امور کشاورزی در اختیار جهاد کشاورزی قرار بگیرد، همچنین وزیر جهاد هم پذیرفت که در این زمینه پاسخگو باشد.

من از رئیس محترم جمهور تقاضا دارم که این تفاهم نامه را بپذیرند زیرا مردم مستحق این میزان از نوسان‌های قیمت نیستند، نوسان‌ها و مشکلاتی که تنها دلیل آن عدم مدیریت و نظارت صحیح است.

 

*** واردات نهاده‌های کشاورزی در دست افراد خاص

 

عسگری درخصوص واردات نهاده‌های کشاورزی، گفت:

متأسفانه واردات نهاده‌های کشاورزی دست افراد خاصی که با رانت و واسطه آمده‌اند، افتاده است.

برای واردات، سال گذشته ۴۵۰ میلیون دلار در اختیار نهاده‌های کشاورزی قرار گرفت، اما واردات انجام نشد، همچنین ما برای رفع این مشکل‌ها اقداماتی انجام دادیم از جمله اینکه به رئیس بانک مرکزی تذکر دادیم که وظیفه خود را درست انجام دهد، وقتی ارز ارائه می‌دهد به نتیجه آن هم نظارت کند که آیا واقعاً برای واردات صرف شده است یا خیر.

 

*** رسیدگی به تخلفات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان اظهار داشت:

تخلفات مربوطه را خدمت رئیس قوه قضائیه تشریح کردیم، سامانه‌ای را که وزارت جهاد کشاورزی در زمینه واردات راه اندازی کرده، رصد و ایرادات را تذکر دادیم و حتی وزرا را هم تهدید کردیم که اگر کارشان را درست انجام ندهند به کمیسیون کشاورزی و صحن علنی احضار خواهند شد، لذا امیدواریم که این پیگیری‌ها نتیجه بخش باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول