کد خبر:237506
پ
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کمالی
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی:

علت گرانی روزافزون گوشت مرغ چیست؟

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی معتقد است وضعیت تامین و توزیع نهادها با نرخ‌های مصوب، صنعت مرغ گوشتی با کاهش تولید و افزایش قیمت این محصول روبرو شده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی معتقد است وضعیت تامین و توزیع نهادها با نرخ‌های مصوب، صنعت مرغ گوشتی با کاهش تولید و افزایش قیمت این محصول روبرو شده است.

 

*** قیمت مرغ در روزهای اخیر 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا طلایی در خصوصی اینکه طی روزهای اخیر قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار به بیش از ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و همچنین در برخی استان‌ها با کاهش عرضه گوشت مرغ روبرو هستیم، اظهار کرد:

توزیع مرغ منجمد و گرم در سراسر کشور تا رسیدن قیمت‌مرغ به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار ادامه خواهد داشت.

 

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در ادامه، افزود:

اکنون روزانه ۳۰۰ تن مرغ گرم با قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ منجمد با قیمت ۱۵ هزار تومان طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، بدون هیچ محدودیتی در سراسر کشور توزیع می‌شود.

طبق مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار، قیمت هر کیلوگرم‌مرغ زنده ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان و قیمت هر کیلو گوشت مرغ برای مصرف کننده ۲۰ هزار ۴۰۰ تومان تعیین شده است، در حالی که نرخ همین محصول در تیرماه سال ۹۹ برای‌مرغ زنده ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان و گوشت‎مرغ ۱۵ هزار تومان تعیین شده بود.

 

*** عوامل موثر در افزایش قیمت و کاهش عرضه گوشت مرغ

 

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی با توجه به اینکه اکنون به دلیل وضعیت کمبود نهاده‌ها و افزایش هزینه های تولید با کاهش رغبت تولیدکنندگان روبرو هستیم که همین امر موجب کاهش تولید مرغ شده است، افزود:

مرغی که اکنون در بازار عرضه می‌شود مربوط به جوجه‌ریزی مهرماه است که به حد نصاب نرسیده یعنی طبق پیش‌بینی‌ها باید ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام می شد اما به دلیل کمبود نهاده‌ها نزدیک ۹۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی صورت گرفته است.

 

کمالی با اشاره به اینکه اکنون قیمت هر کیلوگرم‌مرغ زنده به طور میانگین در کشور بین ۲۳ هزار تا ۲۵ هزار تومان معامله شد که با توجه به شرایط توزیع گوشت‌مرغ در بازار، قیمت‌ها افزایشی است، گفت:

با توجه به وضعیت تامین و توزیع نهاده‌ها مطمئن باشید این صنعت به بن بست می‌رسد، اکنون برخی تولیدکنندگان ما قدرت تولید با هزینه‌های بالا و عرضه‌مرغ زنده با نرخ مصوب ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان را ندارند.

این در حالی است که علیرغم افزایش قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ در بازار، نرخ هر قطعه جوجه یک روزه روند نزولی داشته است، بنابراین برخی تولیدکنندگان برای جلوگیری از ضررشان تولید جوجه را کاهش داده‌اند.

بخشی از نهاده‌های مورد نیاز مرغداران با نرخ مصوب برای مدت ۴۰ روز تامین شده، درحالی که بسیاری از مرغداران برای وزن گیری، مرغ خود را تا ۴۶ روز هم نگهداری می‌کنند بنابراین کمبود نهاده باعث شده تولیدکنندگان با کاهش وزن مرغ روبرو شوند که صرفه اقتصادی ندارد.

 

*** مشکل صنعت مرغ گوشتی

 

کمالی مشکل دیگر تولید صنعت مرغ گوشتی را بی کیفیتی نهاده‌ها دانست و افزود:

اکنون سویای مورد نیاز تولید به دلیل کیفیت نامناسب باعث وزن گیری مرغ نمی‌شود به طوری که اخیرا اگر تولیدکننده حتی مرغ را ۴۷ روز نگهداری کند باز هم به وزن کافی نمی رسد.

آنچه توزیع می شود بیانگر حجم بالای واردات نهاده‌ها نیست زیرا تولیدکننده ما هر کیلوگرم ذرت را با نرخ بالای چهار هزارتومان از بازار آزاد تامین می کند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی براین باور است که اگر تولیدکنندگان ناچار شوند بخش عمده نهاده‌ها را از بازار آزاد تامین کنند به طور حتم با از بین رفتن صنعت مرغ گوشتی کشور روبرو خواهیم شد.

 

*** کشتارگاه و زنجیره توزیع، تعیین‌کننده قیمت مرغ در بازار

 

وی در ادامه، افزود:

اینکه اکنون ۲۳ هزار مرغدار در کشور فعال هستند که انحصاری در صنعت مرغداری ندارند و اتحادیه‌ها و تشکل‌ها تعیین‌کننده نرخ‌مرغ در بازار نیستند بلکه تعیین قیمت، توسط کشتارگاه‌ها و زنجیره توزیع‌مرغ رقم می‌خورد.

 

*** امکان تعدیل قیمت مرغ با توزیع مناسب نهاده‌ها با نرخ مصوب

 

کمالی درباره اینکه از روز گذشته مقداری نهاده در سامانه بازارگاه توزیع شد که امیدواریم این نهاده به دست مرغداران واقعی کوچک و متوسط برسد نه کسانی که زرنگ‌تر هستند، گفت:

 در صورت توزیع و تداوم مناسب نهاده‌ها با نرخ مصوب به نظر می‌رسد قیمت‌مرغ زنده و گوشت‌مرغ در بازار کاهشی شود، زیرا کشور برای این ماه امکان جوجه‌ریزی حداقل ۱۲۴ میلیون قطعه را دارد.

 

به گزار خبرگزاری صنایع، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی در پایان، اظهار کرد:

اکنون شرکت پشتیبانی امور دام می‌تواند با توزیع گسترده‌مرغ منجمد در بازار موجب رفع کمبود در برخی استان‌ها و متعادل شدن قیمت‌ها شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول