اخبار برگزیده

کد خبر:237087
پ
۸۹ درصد درآمدهای شرکت‌های ملی نفت، گاز و پالایش و پخش ارقام حسابداری هستند
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

نقش مهم ارقام حسابداری در سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت

بررسی صورت‌های مالی شرکت ملی نفت، گاز و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در سال ۹۷ نشان می‌دهد که ارقام حسابداری نقش مهمی در درآمدها و هزینه‌های سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت دارند .

بررسی صورت‌های مالی شرکت ملی نفت، گاز و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در سال ۹۷ نشان می‌دهد که ارقام حسابداری نقش مهمی در درآمدها و هزینه‌های سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت دارند .

 

***ارقام حسابداری در وزارت نفت و شرکت‌های زیر مجموعه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، برخی از ارقام مندرج در درآمدها و هزینه‌های شرکت‌های دولتی، ارقام حسابداری (غیرواقعی) هستند. ارقام حسابداری یعنی مبالغی که در عمل جزو درآمدهای حاصل شده این شرکت نیستند و همچنین توسط این شرکت خرج نمی‌شوند یعنی دارای ماهیت هزینه و درآمد واقعی نیستند.

بررسی صورت‌های مالی شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در سال ۹۷ نشان می‌دهد که ارقام حسابداری نقش مهمی در درآمدها و هزینه‌های سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت دارند. 

 

*** جزئیات بررسی  ارقام حسابداری

 

الف- بخاطر درج سهم دولت از درآمد فروش داخلی و صادرات نفت و میعانات گازی جزو درآمدهای شرکت ملی نفت ایران و احتساب مجدد این رقم جزو هزینه‌های این شرکت، بخش اعظم درآمدها و هزینه‌های شرکت ملی نفت ایران به صورت ارقام حسابداری (غیرواقعی) است.

ب- بخاطر درج سهم دولت و صندوق توسعه ملی از درآمد خالص صادرات گاز جزو درآمدهای شرکت ملی گاز ایران و احتساب مجدد این رقم جزو هزینه‌های این شرکت، بخش قابل توجهی از درآمدها و هزینه‌های شرکت ملی گاز ایران به صورت ارقام حسابداری (غیرواقعی) است

ج- بخاطر نقش واسطه گری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران یعنی خرید نفت خام و میعانات گازی از شرکت ملی نفت ایران و فروش آنها به شرکت‌های پالایش نفت، بخش اعظم درآمدها و هزینه‌های شرکت ملی پالایش و پخش به صورت ارقام حسابداری (غیرواقعی) است.

براساس جدول فوق، حدود ۷۲۰٫۵ هزار میلیارد تومان از منابع و مصارف سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت بزرگنمایی شده اند.

 

*** میزان درآمدهای واقعی سه شرکت اصلی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با توجه به آمارهای اشاره شده، میزان درآمدهای واقعی سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت در سال ۹۷ عبارتند از:

الف- شرکت ملی نفت ایران: ۵۵ هزار و ۱۶۴ میلیارد تومان

ب- شرکت ملی گاز ایران: ۲۶ هزار و ۸۱۳ میلیارد تومان

ج- شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران: ۴ هزار و ۸۵۳ میلیارد تومان

با توجه به آنچه گفته شد، این سوال مطرح می‌شود که چرا دولت ارقام حسابداری را از بودجه شرکت سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت حذف نمی‌کند؟

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول