کد خبر:237339
پ
سعیدعسگرزادهدبیرانجمنسنگآهن
دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران:

برتری نقاط قوت بر ضعف شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد

دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران معتقد است، شیوه‌نامه جدید دولت در جهت تنظیم عرضه و تقاضای زنجیره آهن و فولاد، هرچند دارای اشکالاتی است اما به طور کلی مثبت بوده و نقاط قوت فراوانی دارد.

دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران معتقد است شیوه‌نامه جدید دولت در جهت تنظیم عرضه و تقاضای زنجیره آهن و فولاد، هر چند دارای اشکالاتی است اما به طور کلی مثبت بوده و نقاط قوت فراوانی دارد.

 

*** نقاط قوت شیوه‌نامه ساماندهی فولاد 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید عسکرزاده در رابطه با شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد و اختلاف نظرهای بسیاری که در پی داشته است، اظهار کرد:

 دولت در چند دهه اخیر در بسیاری از موارد از جمله در حوزه زنجیره آهن و فولاد، برنامه‌ریزی دستوری و قیمت‌گذاری را در دستور کار قرار داده است که البته همواره شاهد شکست این سیاست و ایجاد معضل برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان هم بوده‌ایم.

اما در دستورالعملی جدید، تا حدود زیادی از فضای مداخلات و قیمت‌گذاری دستوری فاصله گرفته شده است.

 

وی ضمن تاکید بر اینکه البته این شیوه‌نامه جای کار بسیاری نیز دارد، گفت:

اما اصل ماجرا اقدام خوبی بوده و اصلاحات مورد نیاز نیز در سطح وزارت صنعت قابل اعمال است، از جمله آنکه همه محصولات زنجیره قابلیت عرضه در بورس کالا را ندارند.

برای مثال تعیین قیمت سنگ آهن به پارامترها و ویژگی‌های متعددی بستگی دارد و عملا تعیین قیمت صحیح آن در فرایند بورس کالا ممکن نیست.

اما زمانی که از کنسانتره با عیار ۶۶ صحبت می‌کنیم، همه ویژگی‌های آن مشخص بوده و به راحتی کشف قیمت در بورس کالا انجام می‌گیرد.

در بخش‌های انتهایی زنجیره نیز برخی محصولات تولیدکننده انحصاری دارند و این در حالی است که بورس کالا زمانی کارآمد خواهد بود که عرضه و تقاضا به صورت رقابتی اتفاق بیفتد.

در چنین شرایطی به دولت پیشنهاد کرده‌ایم که با اصلاح دستورالعمل، اجازه دهند تا عرضه این دست از محصولات از طریق برگزاری مزایده‌ شفاف صورت گیرد.

هم‌اکنون انجمن سنگ آهن نیز در حال اعمال تغییراتی روی سایت خود است تا عرضه‌کنندگان و متقاضیان سنگ آهن بتوانند در فرآیند یک مزایده به صورت شفاف شرکت کرده و محصولات خود را خرید و فروش کنند.

 

*** صرف نظر از تعیین سقف قیمت 

 

عسکرزاده با اشاره به اینکه یکی از نکاتی که از سوی منتقدان به این شیوه‌نامه مطرح می‌شود، تعیین سقف قیمت در پیوست این شیوه‌نامه برای محصولات مختلف این زنجیره است که برخی از آن به عنوان قیمت‌گذاری دستوری یاد می‌کنند، گفت:

اما تعیین سقف قیمت، فاصله بسیار زیادی با تعیین دستوری قیمت داشته و این دو موضوع با هم قابل مقایسه نیستند.

تنها نکته قابل توجه این است که تجربه نشان داده قیمت‌ها از نظر روانی معمولا به سقف چسبیده و حتی اگر به حکم عرضه و تقاضا، قیمت محصولی باید پایین‌تر از سقف باشد، باز هم معاملات در قیمت سقف انجام می‌گیرد.

با توجه به این نکته به دولت پیشنهاد کرده‌ایم از تعیین سقف قیمت صرف نظر کند.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران با تاکید بر شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد،  اظهار کرد:

گام خوبی در جهت ایجاد توازن و شفافیت در زنجیره است،  امیدواریم دولت با توجه به نظرات انجمن‌های تخصصی، نسبت به اصلاح برخی جزییات آن گام بردارد.

 

*** نامه رییس انجمن فولاد به معاون رییس جمهور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این رابطه اما رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای خطاب به معاون اول رییس جمهوری، با تشریح نکاتی پیرامون این شیوه‌نامه به بیان ایرادات آن پرداخته و عدم توجه به آن‌ها را، آسیبی جدی برای صنعت فولاد خوانده است و از عدم مشارکت انجمن تولیدکنندگان فولاد در تدوین این شیوه‌نامه گلایه‌مند بوده است.

اما انجمن نوردکاران فولاد ایران هم از کلیات شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد حمایت کرده است و ضمن اینکه از زوایای پنهان انتقادات فولادسازان پرده برداشته، اعلام کرده است که از اقدامات رانت‌زُدای دولت و مجلس در بازار فولاد حمایت می‌کند.

همچنین این انجمن معتقد است، حال که دولت در یک دستورالعمل در حال پایان دادن به منافع رانتی در بازار فولاد است، بسیاری که تا پیش از ابلاغ این شیوه‌نامه، انگشت اتهام را به سمت نوردکاران می‌گرفتند، برافروخته شده و آن را مورد شماتت قرار می‌دهند و به بهانه‌های واهی و حتی افت شاخص معاملات بورس، آن هم پیشاز اجرایی شدن این شیوه‌نامه، سعی در ممانعت از اجرای آن دارند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول