کد خبر:237165
پ
چک
روابط عمومی بانک مرکزی خبر داد

جلوگیری از تخلفات مالی با ثبت سیستمی اطلاعات چک

روابط عمومی بانک مرکزی از ثبت سیستمی اطلاعات چک برای جلوگیری از بروز تخلفات خبر داد.

روابط عمومی بانک مرکزی از ثبت سیستمی اطلاعات چک برای جلوگیری از بروز تخلفات خبر داد.

 

*** ثبت سیستمی اطلاعات چک در سامانه صیاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد که به زودی اجرایی خواهد شد، پیگیری‌های حقوقی و قضایی مرتبط با چک بسیار ساده‌تر شده و تخلفات و مشکلاتی مانند جعل، مفقودی یا سرقت چک، فرار مالیاتی و امثال آنها به حداقل خواهد رسید.

یکی از احکام قانون جدید صدور چک که براساس اظهارات مقامات بانک مرکزی در هفته های آتی اجرایی خواهد شد، ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد است.

با اجرای این بخش از قانون جدید صدور چک، همه اطلاعات و مشخصات مندرج در هر برگه چک، در سامانه صیاد ثبت شده و قابلیت استناد الکترونیکی پیدا خواهد کرد.

 

*** تخلفات به حداقل خواهد رسید

 

همچنین تمامی نقل و انتقال چک از صادرکننده چک تا شخصی که برای تسویه به بانک مراجعه می‌کنند، باید مرحله به مرحله در سامانه صیاد بارگذاری خواهد شد و در نتیجه با توجه به شفاف شدن هویت افراد، پیگیری‌های حقوقی و قضایی مرتبط با چک بسیار ساده‌تر خواهد شد و تخلفات و مشکلاتی مانند جعل، مفقودی یا سرقت چک، فرار مالیاتی و … به حداقل خواهد رسید.

 

*** کارکردهای سامانه صیاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سامانه صیاد (صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک) یکی از اقدامات بانک مرکزی به منظور یکپارچه سازی فرآیند صدور دسته چک‌های بانکی و بازگرداندن اعتبار به چک پیاده سازی و اجرا شده است.

در سامانه صیاد با ثبت دسته چک‌های صادر شده یک بانک اطلاعاتی یکپارچه و مدون از سوابق صدور دسته چک در سراسر کشور ایجاد شده که دریافت کننده چک می‌تواند با دستورالعمل‌های موجود نسبت به بررسی وضعیت چک اقدام کند تا از هویت و وضعیت چک صادر شده اطمینان حاصل کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول