کد خبر:237168
پ
مرتضی-رضایی
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی:

تشکیل ستاد ویژه در وزارت جهاد کشاورزی برای حل مشکل گرانی مرغ

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با توجه به افزایش قیمت مرغ از تشکیل ستاد ویژه در وزارت جهاد کشاورزی برای حل مشکل گرانی مرغ خبر داد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با توجه به افزایش قیمت مرغ از تشکیل ستاد ویژه در وزارت جهاد کشاورزی برای حل مشکل گرانی مرغ خبر داد.

 

*** حل مشکل گرانی مرغ 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مرتضی رضایی درباره افزایش قیمت شیر، اظهار داشت:

برای تعیین قیمت کالا در سازمان حمایت بررسی کارشناسی می‌شود و بعد از آن در ستاد تنظیم بازار مطرح و مورد تصویب قرار می‌گیرد.

 نهاده‌های دامی به شدت افزایش قیمت داشته‌اند چون تأمین آن با کسری مواجه بوده است و دامداران به ناچار از خوراک جایگزین استفاده کرده‌اند حتی برخی از خوراک‌های رایج که وارداتی نیست با افزایش قیمت مواجه شدند.

 

وی با اشاره به اینکه در خارج از فصل تولید این محصولات هستیم، گفت:

در بررسی سازمان حمایت قیمت تمام شده شیر خام حتی بالاتر از ۴ هزار و ۵۰۰ تومان است که این قیمت با تفاهم با دامداران انجام شده است.

 

رضایی در خصوص  اختلاف قیمت گذاری شیر خام، افزود:

قیمت ۴ هزار و ۱۵۰ تومان بر اساس تأمین ۱۰۰ درصد نهاده‌های وارداتی با قیمت مصوب بوده است ولی تأمین نهاده‌ها به صورت ماهانه مشخص می‌شود، اگر صنایع لبنی دیده نشوند تولید شیر خام معنا پیدا نمی‌کند.

 

*** تامین نهاده‌های ذرت و کنجاله سویا 

 

وی درباره افزایش قیمت مرغ، گفت:

از زمانی که جهش قیمت مرغ اتفاق افتاده است ستادی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده تا به سرعت این مشکل برطرف شود، ازمرداد ماه هشدار این تغییرات در قیمت داده شده بود.

 

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه قیمت مصوب جوجه یکروزه دو هزار و ۹۰۰ تومان است، تصریح کرد:

که این قیمت در اسفند سال ۹۸، هزار و ۴۹۰، فروردین سال جاری ۵۴۰ تومان، اردیبهشت ۸۹۹ تومان، خرداد هزار و ۴۰۰ تومان، تیر دو هزار و ۷۰ تومان، مرداد هزار و ۱۰ تومان، شهریور ۷۹۵ تومان بود و این قیمت در حال حاضر دو هزار و ۱۰۰ تومان می‌باشد.

اگر جلوی ضرر و زیان مرغداری‌ها گرفته و قیمت‌ها هم اصلاح نشود مرغداری‌ها ، گله‌های خود را حذف می‌کنند، باید صنعت مرغ مادر را نجات دهیم چون اگر جوجه نباشد شاهد این اتفاقات خواهیم بود.

 

رضایی با بیان اینکه بر اساس آمار سامانه جامع تجارت، تا ۳۰ آبان ماه دانه روغنی هزار و ۳۳۰ هزار تن، کنجاله سویا ۹۰۳ هزار تن، جو هزار و ۲۵۱ هزار تن و ذرت شش میلیون و ۳۸۰ هزار تن وارد کشور شده است، گفت:

بر اساس آمار ماهیانه ۷۵۰ هزار تن ذرت، ۳۵۰ هزار تن کنجاله سویا و نزدیک به ۳۰۰ هزار تن جو در فصل بهار و در ۶ ماهه دوم سال ۵۰۰ هزار تن جو نیاز کشور است.

در تامین نهاده‌های ذرت و کنجاله سویا نسبت به نیاز کشور عقب هستیم که دلیل آن هم کاهش تولید است.

 

*** کاهش قیمت از هفته آینده

 

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اینکه  درسطح شهر تهران روزانه ۳۰۰ تن مرغ گرم با قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان توزیع می‌شود و از روزهای بعد در صورت موفقیت این طرح در سایر شهرها هم انجام خواهد شد، اظهار داشت: 

البته در کنار این طرح روزانه ۲۰۰ تن مرغ منجمد با قیمت ۱۵ هزار تومان در شهر تهران عرضه می‌شود، و بر اساس پیش بینی‌ها از هفته آینده قیمت مرغ تا چند هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

اکنون صددرصد نهاده‌ها برای صنعت مرغ تامین شده است و مرغداران می‌توانند به تولیدات خود با قدرت ادامه دهند.

 

*** قیمت شیر چهار هزار و ۵۰۰ تومان به شرط تامین صددرصد نهاده‌ها

 

رییس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه  قیمت شیر خام بر اساس تامین صددرصد نهاده‌های دامی ، چهار هزار و ۱۵۰ تومان اعلام شد ولی قیمت پیشنهادی ما چهار هزار و ۴۸۰ تومان بوده است، افزود:

 با توجه به میزان تامین نهاده‌ها در هفت ماهه سال جاری و با شرایط موجود قیمت تمام شده شیر خام پنج هزار و ۷۰۰ تومان است.

مقدسی با اشاره به اینکه  دامداران از ابتدای سال تاکنون حداکثر ۳۳ درصد سویا، ۶۱ درصد جو و ۴۷ درصد ذرت را با نرخ مصوب دریافت و مابقی آن را از طریق بازار آزاد تهیه کرده‌اند، گفت:

در سایر نهاده‌ها هم، غذای دام حدود ۶۰ درصد آن علوفه است که صددرصد آن در داخل تولید می‌شود مثل ذرت علوفه‌ای و یونجه خشک که در سال ۹۹ بالای ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

وی با توجه به اینکه قیمت شیر خام در تیرماه امسال از دو هزار و ۳۹۰ تومان به سه هزار و ۳۰۰ تومان مصوب شد ، بیان کرد:

 صنایع لبنی هم این مبلغ را ماهیانه ۵۰ تا ۱۰۰ تومان افزایش داد که آخرین مبلغ پرداختی به گاوداران در آبان ماه حدود چهار هزار و ۳۰۰ تومان بوده است.

همچنین قیمت مصوب شیر خام چهار هزار و ۵۰۰ تومانی به شرط تامین صددرصد نهاده‌ها است و در غیر این صورت امکان تمکین برای تولید کننده نیست.

 

*** افزایش قیمت شیر خام در سبد خانوار

 

 سخنگوی انجمن صنایع فراورده‌های لبنی در خصوص تاثیر قیمت شیر خام، اظهار داشت:

۶۵ درصد بر قیمت نهایی محصولات لبنی تاثیر دارد و افزایش قیمت شیر خام در سبد خانوار نمایان می‌شود.

در جلسه سازمان حمایت با نظر کارشناسی قیمت شیر خام چهار هزار و ۱۵۰ تومان اعلام شد.

 

بنی طبا با اشاره به اینکه  تا زمانی که قیمت شیر خام مشخص نشود امکان مشخص شدن محصولات لبنی وجود ندارد، گفت:

در جلسه سازمان حمایت بر اساس قیمت شیر خام چهار هزار و ۱۵۰ تومان ، قیمت ۱۰ قلم کالای پرمصرف لبنی خانوار مشخص شده است ولی ظرف دو روز قیمت شیر خام به چهار هزار و ۵۰۰ تومان تغییر کرد.

وی با توجه به نبود نظارتی که بر قیمت مصوب محصولات لبنی وجود دارد، بیان کرد:

نظارتی در قیمت شیر خام و نهاده ها نیست و اگر قرار بر نظارت هست باید بر کل زنجیره نظارت انجام شود.

 

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی درباره تخلفات صنایع لبنی، گفت:

احتمال تخلف در هر صنعتی وجود دارد که باید با آن برخورد شود ولی درباره قیمت مصوب محصولات لبنی، گزارش مستندی به سازمان حمایت و تعزیرات طی یکسال گذشته نرسیده است.

در کالاهای غیر مشمول قیمت مصوب، افزایش هزینه‌های تولید موجب بالا رفتن قیمت شده است.

 

بنی طبا با اشاره به اینکه  طی پنج ماهه پیش در محصولات پتروشیمی ۷۸ درصد افزایش قیمت داشتیم که در بسته بندی ما موثر است و همچنین در شیر خام هم ۵۰ درصد افزایش قیمت داشتیم، اظهار کرد:

در آیین نامه قیمت گذاری محصولات ساخت داخل بر اساس اسناد ارائه شده ، مجوز قیمت عرضه محصولات در بازار داده می‌شود و تخلفی هم صورت نگرفته است.

 

*** در توزیع نهاده‌ها تبعیض وجود دارد 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور در پایان درباره دلایل افزایش قیمت مرغ، گفت:

نهاده‌ها توسط دولت گران شده است ولی قیمت مرغ بر اساس قیمت‌های گذشته محاسبه می‌شود و تعزیرات هم برخورد می‌کند.

 قرار بود در بازارگاه، نهاده‌ها به صورت هماهنگ در اختیار مرغداران قرار گیرد ولی عملیاتی نشده است چون نهاده‌ها به موقع و به اندازه به مرغداران نمی‌رسد و همچنین در توزیع نهاده‌ها هم تبعیض وجود دارد.

فروغی با انتقاد از کوتاه شدن مدت پرورش مرغ به ۴۰ روز، اظهار داشت:

کیفیت نهاده‌ها پایین است و حداقل در ۴۰ روز نسبت به میانگین نهاده استاندارد، وزن مرغ حدود ۴۰۰ گرم عقب افتاده و جای رشد دارد ولی مرغدار به دلیل نبود نهاده باید زودتر مرغ را به بازار ارائه دهد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول