کد خبر:236954
پ
نصف منابع بودجه ۹۹ در ۷ ماه نخست سال محقق ش
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

نقش دوگانه اوراق سلف نفتی در بودجه ۱۴۰۰

هرچند در هفت ماهه نخست سال تقریبا نیمی از درآمدهای بودجه ۵۷۰ هزار میلیارد تومانی سال جاری محقق شده، اما تنظیم اعداد و ارقام لایحه بودجه ۱۴۰۰ با وجود پیش‌بینی فروش ۶۵۰ هزار بشکه نفت تا حد زیادی به فروش اوراق گره خورده است

هرچند در هفت ماهه نخست سال تقریبا نیمی از درآمدهای بودجه ۵۷۰ هزار میلیارد تومانی سال جاری محقق شده، اما تنظیم اعداد و ارقام لایحه بودجه ۱۴۰۰ با وجود پیش‌بینی فروش ۶۵۰ هزار بشکه نفت تا حد زیادی به فروش اوراق گره خورده است

 

*** محقق شدن نصف منابع بودجه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طی روزهای پیش رو لایحه‌بودجه سال ۱۴۰۰ از طرف دولت به مجلس ارائه خواهد شد.

هرچند گمانه زنی‌ها از رشد ۴۰ درصدی منابع بودجه نسبت به قانون مصوب سال جاری خبر می‌دهند اما تا زمان تصویب نهایی لایحه در هیئت دولت نمیتوان هیچ گونه اظهار نظر دقیقی در این خصوص داشت.

سال ۹۸ نیز در آستانه ارائه لایحه به دولت بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به صورت جدی مطرح شد اما در نهایت در جلسات دولت مجددا شاهد بازگشت ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی در احکام بودجه بودیم.

 

*** ۱۷۴ هزار میلیارد دارایی مالی

 

همانطور که در جدول زیر قابل مشاهده است، در قانون بودجه ۱۳۹۹ درآمدها ۲۸۸ هزار میلیارد تومان، واگذاری دارایی سرمایه‌ای ۱۰۷ هزار میلیارد تومان و واگذاری دارایی مالی ۱۷۴ هزار میلیارد تومان لحاظ شده بود.

جمع منابع عمومی نیز ۵۷۱ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به لایحه اولیه دولت ۸۶ هزار میلیارد تومان رشد کرده بود.

 

 

در ادامه میزان تغییرات قانون بودجه نسبت به لایحه قابل مشاهده است گفتنی است، منابع عمومی دولت در لایحه‌بودجه سال ۱۳۹۹ معادل ۴۸۴۵ هزار میلیارد ریال بود که پس از اعمال تغییرات در مجلس شورای اسلامی افزایش یافته و به رقم ۵۷۱۰ هزار میلیارد ریال رسید.

درآمدهای پیش بینی شده دولت در سال ۱۳۹۹ از حدود ۲۶۱۰ هزار میلیارد ریال (در لایحه بودجه) پس از اصلاحات مجلس شورای اسلامی به رقم ۲۸۸۷ هزار میلیارد ریال افزایش یافت (۲۷۷ هزار میلیارد ریال افزایش نسبت به رقم لایحه).

واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای نیز با ۸۶ هزار میلیارد ریال افزایش معادل ۱۰۷۴ هزار میلیارد ریال مصوب شد.

همچنین ردیف واگذاری دارایی‌های مالی از رقم ۱۲۴۷ هزار میلیارد ریال (در لایحه‌بودجه) به میزان۵۰۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

قابل ذکر است بخش قابل توجهی از این افزایش (حدود ۴۲۰ هزار میلیارد ریال) به دلیل انعکاس برداشت از صندوق توسعه ملی (که در تبصره «۴» مجوز آن اخذ شد)، در منابع و مصارف قانون بودجه سال ۹۹ است.

 

 

*** ۳۶ هزار میلیارد تومان کاهش در بخش مصارف

 

اما اخیرا معاون امور اقتصادی و بودجه سازمان برنامه و بودجه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارشی از عملکرد بودجه سال ۹۹ در هفت ماه امسال ارائه کرد.

حمید پورمحمدی اعلام کرد از بودجه سال جاری ۲۹۰ هزار میلیارد تومان محقق شده است، این یعنی تحقق تقریبا نیمی از بودجه ۵۷۱ هزار میلیاردی سال‌جاری.

بر این اساس طی هفت ماهه سال جاری، در بخش مصارف ۳۶ هزار میلیارد تومان کاهش رخ داده است.

همجنین طبق اعلام رسمی سازمان برنامه برآورد میزان فروش نفت در بودجه سال آینده را ۶۵۰ هزار بشکه و قیمت هر بشکه را ۴۰ دلار تعیین شده است.

این در حالی است که در لایحه‌بودجه سال ۹۸ که آذر ۹۹ تحویل مجلس شد، فروش نفت یک میلیون بشکه در روز و قیمت نفت ۵۰ دلار در نظر گرفته شده بود.

نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه نیز هفته پیش مقدار فروش نفت تا این مقطع از سال را به‌طور متوسط حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه اعلام کرده بود.

 

*** فروش ۶۵۰ هزار بشکه نفت فروش اوراق گره خورده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر این اساس هرچند مقادیر فروش نفت و قیمت آن نشان می‌دهد بودجه ۱۴۰۰ به دنبال استفاده از اثرات لغو احتمالی تحریم‌ها نیست اما بررسی‌ها نشان می‌دهد لحاظ شدن ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق(اوراق سلف نفتی و…) در لایحه‌بودجه سال آتی نقش دوگانه ای را برای اوراق بدهی و اوراق سلف در نظر گرفته است.

به این ترتیب هرچند در هفت ماهه نخست سال تقریبا نیمی از درآمدهای بودجه ۵۷۰ هزار میلیارد تومانی سال جاری محقق شده است، اما تنظیم اعداد و ارقام لایحه بودجه ۱۴۰۰ با وجود پیش بینی فروش ۶۵۰ هزار بشکه نفت تا حد زیادی به فروش اوراق گره خورده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول