کد خبر:236777
پ
سید-احسان-خاندوزی
نائب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس:

کوتاهی مدیران دلیل به تحقق نرسیدن قوانین و مقررات در کشور

نائب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است اجرای قوانین و مقررات در کشور مستلزم هماهنگ کردن تعدادی از دستگاه‌هایی که به دلیل کوتاهی مدیران بر زمین مانده است.

نائب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است اجرای قوانین و مقررات در کشور مستلزم هماهنگ کردن تعدادی از دستگاه‌هایی که به دلیل کوتاهی مدیران بر زمین مانده است.

 

*** علت بر زمین ماندن قوانین و مقررات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید احسان خاندوزی با بیان اینکه مجلس با فشار نظارتی تلاش خواهد کرد همین احکام و مقررات قانونی بر زمین مانده به معنای واقعی در جامعه نمود عملی پیدا کند، اظهار داشت:

از سال ۹۳ و ۹۴ به این سمت مواد و احکام قانونی بسیار خوبی در زمینه شفافیت تراکنش‌های بانکی و مالی، افزایش نظات بر تراکنش‌ها و مستند کردن آن‌ها به فعالیت‌های واقعی اقتصادی و غیره در کشور تدوین و تصویب شده است.

اجرای این قوانین و مقررات مستلزم هماهنگ کردن تعدادی از دستگاه‌هایی که متاسفانه این دستگاه‌ها فی نفسه و به شکل سنتی تمایل زیادی به اشتراک گذاری اطلاعات خود ندارند چه بسا از طریق همین نبود شفافیت‌ها نیز ارتزاق می‌کنند.

 

*** دستگاه‌های اجرایی تمایلی به اشتراک اطلاعات ندارند

 

وی با اشاره به اینکه ارتزاق به این معنا که ناکارآمدی سیستم را به همین اطلاعاتی که شفاف نیست، نسبت می‌دهند و از طرفی افرادی که باید مودیان بزرگ مالیاتی باشند به جهت همین عدم شفافیت شناخته نمی‌شوند، گفت:

آنها منافعی دارند و اجازه نمی دهند دستگاه‌ها، سیستم مالیاتی یا مقامات بانک مرکزی دست به افشاگری اطلاعات بزنند.

بدین ترتیب دستگاه‌های کشور به دلائل مختلف نفع خود را در این نمی‌بییند و از آن طرف هم اگر فشار نظارتی مجلس و دستگاه‌های نظارتی و غیره نباشد چندان ضرری هم عدم اجرای قانون متوجه مدیران دستگاه‌ها نمی‌شود که این نقطه ضعف بسیار بزرگی است.

 

*** احکام و مواد قانونی قابل اجرا است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نائب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه چند ماهی که از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد، اظهار داشت:

کمیسیون اقتصادی در قالب جلسات نظارتی از مسئولان دستگاه‌های اجرایی دعوت بعمل می‌آورد تا در خصوص برخی از قوانین، مقررات و احکام قانونی که سال‌ها بر زمین مانده پاسخ روشنی دریافت کند.

در ابتدا دوستان برای عدم اجرای هریک از بندهای قانونی توجیهاتی را مطرح می‌کردند که با ورود جدی‌تر و تخصصی‌تر اعضای کمیسیون در این حوزه‌ها معلوم شد همه احکام و مواد قانونی شدنی و این توجیهات محلی از اعراب ندارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول