اخبار برگزیده

کد خبر:237098
پ
خداداد غریب پور
معاون وزیر صنعت:

اجرای شیوه‌نامه ساماندهی بازار زنجیره فولاد/ عرضه اختصاصی برای صنایع پرمصرف

معاون وزیر صنعت از اجرای شیوه‌نامه ساماندهی بازار زنجیره فولاد با تصمیم ستاد اقتصادی دولت همراه با مزیت‌های متعددی برای حوزه معدن و صنایع معدنی خبر داد.

معاون وزیر صنعت از اجرای شیوه‌نامه ساماندهی بازار زنجیره فولاد با تصمیم ستاد اقتصادی دولت همراه با مزیت‌های متعددی برای حوزه معدن و صنایع معدنی خبر داد.

 

*** عرضه کافی مصولات به بازار و امکان صادرات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، خداداد غریب‌پور درخصوص تامین نیاز داخل و صادرات، گفت:

به منظور تعیین مازاد عرضه بازار و صادرات محصولات زنجیره فولاد، یک الگوی شفاف تعریف شده و برخی نگرانی‌ها در زمینه وجود امضای طلایی برطرف شده است.

بر اساس این دستورالعمل، تولیدکنندگان زنجیره فولاد، اقدام به عرضه کافی محصولات تولیدی در بورس کالا می کنند و چنانچه تقاضا و معامله نباشد، امکان صادرات خواهند داشت.

 

رییس هیئت عامل ایمیدرو درباره عرضه کافی به بازار، بیان کرد:

با توجه به اینکه کلیه محصولات تولیدی زنجیره فولاد در بورس عرضه می شود، بازار دیگر مثل گذشته با کسری روبرو نمی‌شود و تولیدکنندگان داخلی می‌توانند به هر میزان که نیاز به مواد اولیه تولید دارند، اقدام به خرید از بورس کالا کنند.

 

*** نظارت از طریق سامانه انبارها

 

غریب‌پور به رصد انبارها اشاره کرد و افزود:

براساس الگوی جدید، سامانه انبارها نسبت به ثبت و ردیابی محصولات خریداری شده از بورس کالا اقدام می‌کند و نگرانی‌های مربوط به خرید مواد اولیه با قیمت رقابتی و فروش آن در بازار آزاد با قیمت دیگر برطرف شده است.

 

*** اصلاح بهین یاب

 

وی موضوع اصلاح بهین یاب و ارتباط آن با مالیات بر ارزش افزوده را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد:

برابر شیوه‌نامه جدید سامانه‌های مالیاتی با بهین یاب مرتبط شده و میزان تقاضا علاوه بر شاخص‌های مصرف برق، انرژی و تولید بنگاه‌ها، به مالیات پرداختی به دولت نیز مرتبط باشد.

بدیهی است کاهش ارزش افزوده پرداختی، به معنی کاهش سهمیه خرید از بورس کالا محسوب خواهد شد.

 

معاون وزیر صنعت درباره نظارت بر عمده فروشی و خرده فروشی صنعت فولاد، گفت:

یکی از نگرانی های دستگاه های نظارتی، وجود قیمت دوگانه بین بورس کالا و قیمت مصرف‌کننده نهایی است که در الگوی جدید، قرار شد موضوع بوسیله سامانه‌های جدید و بازرسی‌های پیوسته، کنترل شود.

 

*** حذف واسطه‌ها

 

غریب‌پور در ادامه، تصریح کرد:

واقعیت اینکه قیمت بین بورس کالا برای محصول نهایی مثل میلگرد، با قیمت در بازار نهایی برای مصرف‌کننده نباید از یک محدوده مجاز فراتر رود و واسطه‌ها حذف شده و محصول نهایی با قیمت منصفانه به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد که بدین ترتیب افزایش رضایت واحدهای تولیدی خریدار مواد اولیه و مردم مشاهده خواهد شد.

 

وی پیرامون تعیین قیمت پایه بر اساس شاخص قیمت بین‌المللی، گفت:

برابر ابلاغیه دولت، قیمت های ناحیه CIS مبنای تعیین قیمت پایه بورس تعیین شده که به شکل روزانه و با تنوع محصولات بیشتر از جمله میلگرد، انواع ورق و شمش بوسیله رسانه‌های بین‌المللی از جمله متال بولتن در دسترس است، همچنین شاخص فوب ایران صرفا برای دو محصول اسلب و بیلت به شکل هفتگی است.

 

*** عرضه اختصاصی برای صنایع پرمصرف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس هیات عامل ایمیدرو در پایان، درباره امکان عرضه اختصاصی برای صنایع پرمصرف، اظهار داشت:

با توجه به رشد تولید بنگاه‌ها در حوزه خودرو و لوازم خانگی، در شیوه‌نامه جدید به گونه‌ای پیش‌بینی شده تا شرکت‌ها بتوانند بوسیله عرضه اختصاصی، مواد اولیه خود را با قیمت کشف شده و ثبت در بورس کالا خریداری کنند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول