اخبار برگزیده

کد خبر:236736
پ
زادبوم
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران:

افزایش صادرات در مهرماه ۹۹/ ایجاد اتاق‌های تهاتر داخلی و بین‌المللی

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش صادرات در مهرماه ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ خبر داد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش صادرات در مهرماه ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ خبر داد.

 

*** ایجاد اتاق‌های تهاتر داخلی و بین‌المللی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمیدزادبوم با بیان اینکه سازمان توسعه تجارت ایران تلاش خواهد کرد که از طریق برقراری و ایجاد اتاق تهاتر وارد کننده و صادرکننده را به یکدیگر متصل کند، اظهار کرد:

قرار است پس از اتاق تهاتر داخلی برای تجار، اتاق تهاتر بین کشوری هم راه‌اندازی شود و در این راستا با برخی از کشورها برای انجام تهاتر مذاکرات اولیه صورت گرفته است و در حال حاضر دستورالعملی برای آن در دست تهیه است.

در اتاق تهاتر کشوری بدون اینکه پولی بین دو کشور رد و بدل شود، در مقابل صادرات به طرف مقابل، کالا به کشور وارد می‌شود تا این دو یکدیگر را پوشش دهند.

استفاده از ارز متقاضی صرفا برای کالاهایی است که در گمرکات تا تاریخ ۱۰ آبان ماه وارد شده و مربوط به مواد اولیه کارخانه ها می‌شود. چون استدلال این بود که این افراد کالاهای‌شان را آوردند و نیازی به فشار آوردن به بازار داخلی ارز ندارند.

 

*** ایجاد فهرستی از صادرکنندگانی و واردکنندگانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در پایان پیرامون اینکه در حال حاضر با بخشنامه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، یا خود صادرکننده‌ها واردات انجام می‌دهند یا کوتاژ‌های صادراتی‌شان را در اختیار واردکنندگان قرار می‌دهند و از طریق سامانه جامع تجارت این کار انجام می‌شود، اظهار کرد:

خیلی از صادرکننده‌ها و واردکننده‌ها خودشان یکدیگر را در فضای تجاری پیدا می‌کنند، اگر کسانی هستند که ارز دارند و واردکننده را پیدا نکردند و واردکنندگانی هستند که ارزی را برای واردات پیدا نمی‌کنند، سازمان توسعه تجارت و وزارت صنعت می‌توانند با ایجاد یک اتاق‌های تهاتر به آنها کمک کنند، یعنی فهرستی از صادرکنندگانی که ارز دارند و فهرستی از واردکنندگانی که به ارز نیاز دارند و ارز صادرکنندگان را پیدا نمی‌کنند از طریق این اتاق‌های تهاتر به آنها کمک شود.

 

*** افزایش صادرات در مهرماه

 

زادبوم در خصوص آمار صادرات کشور نیز افزود:

تنها ماهی که در سال‌جاری صادرات‌مان بیشتر از واردات‌مان بوده، مهر ماه بوده است. در دو ماه اول سال بیشتر مرزها بسته بود و شرایط کرونا وجود داشت و باعث شد هم صادرات و هم واردات‌مان افت شدیدی پیدا کند.

اما هر چقدر که ارتباط‌مان با دنیا و همسایگان بیشتر شد، میزان افت صادرات کمتر شد، از منفی ۵۰ درصد که در ماه اول و دوم سال اتفاق افتاد، الان در هفت ماهه امسال ۲۳ درصد ارزشی و ۵/ ۱۷ درصد وزنی نسبت به سال گذشته افت صادرات داریم اما مهر ماه امسال نسبت به مهر ماه سال گذشته افزایش صادرات داشتیم.

 

*** پیش‌بینی برای رشد صادرات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایراندر پایان، اظهار کرد:

پیش‌بینی‌ام این است که در ۶ ماه دوم سال نسبت به ۶ ماه اول امسال رشد ۱۵ تا ۲۰ درصدی در صادرات پیدا کنیم اما نسبت به سال گذشته احتمالا کاهش خواهیم داشت.

این کاهش هم تنها مختص ما نخواهد بود و همه کشورها کم و بیش این افت را تجربه کرده‌اند. اما کم‌کم همزیستی تجار با کرونا باعث شده که این روند تعدیل شود. بنابراین وضع تجارت جهان در سال ۲۰۲۱ بهتر خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + هفده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول