اخبار برگزیده

کد خبر:236838
پ
بنی طبا
سخنگوی انجمن لبنی:

افزایش نرخ شیرخام بیش از توافقات اولیه/ نرخ لبنیات باید اصلاح شود

سخنگوی انجمن لبنی با انتقاد از تصمیم ستاد تنظیم بازار در افزایش نرخ شیرخام بعد از توافقات اولیه از لزوم اصلاح نرخ لبنیات خبر داد.

سخنگوی انجمن لبنی با انتقاد از تصمیم ستاد تنظیم بازار در افزایش نرخ شیرخام بعد از توافقات اولیه از لزوم اصلاح نرخ لبنیات خبر داد.

 

*** سردرگمی در نرخ قطعی و رسمی شیرخام

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید محمدرضا بنی‌طبا در واکنش به مباحث مطرح شده درباره قیمت شیر خام و با تاکید وی مبنی بر اینکه قیمت ۴۵۰٠ تومان، نرخ قطعی و رسمی شیرخام نبوده است، اظهار کرد:
چگونه است که تمام قیمت‌هایی که در جلسه سازمان حمایت مورد موافقت قرار گرفته بود، به همان شکل در مصوبه ستاد تنظیم بازار هم تصویب شده و فقط نرخ شیرخام که قرار بود ۴۱۵۰ تومان باشد با ٣۵٠ تومان افزایش، به ۴۵۰۰ تومان رسیده است؟

وی در ادامه با بیان اینکه حدود ۶۵ درصد هزینه تمام شده تولید لبنیات مربوط به نرخ شیرخام است، افزود:
بدون نهایی شدن قیمت شیرخام، تصمیم‌گیری درباره قیمت لبنیات امری غیرممکن است.
بنابراین اگر بنا بر اظهارات مطرح شده قیمت شیر خام در جلسه سازمان حمایت قطعی نبوده، قیمت محصولات لبنی نیز نباید قطعی تلقی می‌شد.

در جلسه ستاد تنظیم بازار مورخ ٢٨ آبان که با حضور نمایندگان تشکل‌های لبنی و دامداری و دولتی‌ها برگزار شد، برای شیرخام، قیمت ۴١۵٠ تومان مورد توافق قرار گرفت به شرط اینکه وزارت جهاد کشاورزی ١٠٠ درصد نهاده‌های مورد نیاز دامداران را تأمین کند و براساس همین نرخ ۴۱۵۰ تومان، قیمت محصولات نهایی را تصویب کردند.

 

*** پرداخت هزینه ناکارآمدی‌ها از جیب تولیدکننده و مصرف‌کننده

 

بنی‌طبا ضمن اشاره به فشار موجود بر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، گفت:
نمی‌شود که وزارت جهاد کشاورزی ضعف خود در تأمین و توزیع نهاده‌های دامی را نپذیرد و برای جبران این ضعف به کارخانجات و مصرف کنندگان فشار بیاورد و هزینه ناکارآمدی خود را از جیب تولیدکننده و مصرف کننده پرداخت کند.

وی با بیان اینکه قیمت ۴۵۰۰ تومانی شیرخام نسبت به نرخ قبلی ۵۵ درصد افزایش یافته است، افزود:
وقتی که قیمت ۴١۵٠ تومان تعیین شد ٣٨ درصد افزایش داشت و به تبع آن نرخ لبنیات هم حداکثر ۳۸ درصد بالا رفت ولی الان که افزایش نرخ شیرخام را به ۵۵ درصد (۴۵۰۰ تومان) رسانده اند، نرخ محصولات لبنی هم باید به همین تناسب بالا برود.

سخنگوی انجمن لبنی با بیان اینکه ۴۵٠٠ تومان کف قیمت شیرخام است، بیان کرد:
با احتساب هزینه حمل و قیمت چربی این رقم به ۵٠٠٠ تومان می‌رسد و کارخانجات توان پرداخت آن را ندارند.
کارخانجات لبنی با دامداران که شرکای آن‌ها هستند هیچ مشکلی ندارند و درواقع مشکل ما قیمت‌گذاری دستوری دولت و عدم پایبندی مسئولان به توافقات جلسات کارشناسی است.

 

*** پیامدهای عدم هماهنگی دولت با صنف لبنی

 

بنی‌طبا ضمن اشاره به تبعات نبود هماهنگی‌های لازم از سوی دولت با این صنف، گفت:
این اقدامات دولت منجر به حذف لبنیات از سبد مصرفی خانوار می‌شود و بیش از گذشته مصرف سرانه را کاهش می‌دهد.

سخنگوی انجمن لبنی در پایان با اشاره به آزاد شدن قیمت کره، اظهار داشت:
انتقال کره از گروه یک تخصیص ارز (ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی) به گروه دو تخصیص ارز (ارز نیمایی) تصمیم خوبی است و با توجه به رقابتی که در بازار میان تولیدکنندگان وجود دارد حتماً از جهت قیمت به تعادل خواهد رسید اما لازم است کل زنجیره صنعت لبنیات از قیمت گذاری دستوری خارج شود تا این تصمیم درست ابتر نماند.

شاید قیمت کره حیوانی اندکی افزایش یابد اما به دلیل رقابتی که بین شرکت‌های لبنی وجود دارد مجدداً به ثبات و حتی کاهش قیمت خواهد انجامید اما شرط تحقق آن است که قیمت چربی و شیرخام نیز با دخالت دولت در قیمت گذاری مختل نشود و افزایش پیدا نکند.

در واقع کل زنجیره صنعت لبنیات باید از قیمت گذاری دستوری خارج شود تا رقابت تولیدکنندگان و نظام عرضه و تقاضا به سود مصرف کننده عمل کند.

 

*** افزایش قیمت شیرخام

شایان ذکر است، چندی پیش رییس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران درباره افزایش قیمت شیر‌خام، اظهار کرد:
طی جلسه ای در ۲۷ آبان ماه که با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار شد، مقرر شد در صورتی که بخش عمده ای از نهاده‌های مورد نیاز دامداران توسط دولت تامین شود قیمت شیرخام درب دامداری ۴۱۵۰ تومان باشد و به ازای هر ۰.۱ درصد افزایش چربی شیرخام از ۳.۲ درصد، ۶۰ تومان اضافه شود.

دولت از ابتدای سال توانسته حدود ۳۰ درصد نهاده‌های دامی را با قیمت مصوب برای دامداران تهیه کند و ۷۰ درصد نهاده ها توسط خود دامداران از بازار آزاد تهیه شده است و در حال حاضر قیمت تمام شده شیر خام برای دامداران ۶۷۰۰ تومان است.

*** تغیر نرخ محصولات لبنی پیرو مصوبه جدید نرخ شیرخام

به گزارش خبرگزاری صنایع، طی توافق صورت گرفته میان دو تشکل لبنی، سازمان حمایت، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی و معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی قیمت شیر خام ۴۱۵۰ تومان تعیین شد، اما ستاد تنظیم بازار طی مصوبه‌ای که در تاریخ یکم آذرماه منتشر کرد، مجددا قیمت شیرخام را به ازای هر کیلوگرم، درب دامداری به ۴۵۰۰ تومان افزایش داد.

بنابراین با مصوبه نرخ جدید شیرخام، کارخانجات لبنی نیز خواستار تغیر نرخ محصولات لبنی، متناسب با نرخ جدید هستند.

 

جدول زیر قیمت شیرخام و لبنیات براساس مصوبه ۷ تیرماه ستاد تنظیم بازار و مصوبه یکم آذرماه سال جاری و میزان افزایشی که اعمال شده را نشان می‌دهد.

شیرخام 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول