کد خبر:236495
پ
منثصر کوهساری
معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی:

افزایش ترانزیت بارهای عبوری کشورهای همسایه از بندر چابهار

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی کشور از ترانزیت بیش از ۲ میلیون تن کالاهای کشورهای همسایه از بندر چابهار خبر داد.

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی از افزایش ترانزیت بارهای عبوری کشورهای همسایه از بندر چابهار خبر داد.

 

*** ارزان‌سازی عبور کالا از بندر چابهار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرهاد منتصر کوهساری درباره نتیجه سیاست‌های جذب مشتری در بندر چابهار، اظهار داشت:

حدود ٧٠ درصد تعرفه‌های بندر چابهار را نسبت به دو سال گذشته کاهش دادیم که منجر شد بندر چابهار به انتخاب مسیر ترانزیت بسیاری از بازرگانان اضافه شود.

اکنون مشتری‌های کالای صادراتی و ترانزیتی این مسیر را انتخاب و برای واردات مواد اولیه این بندر را مقصد خود و محل گذر کالا قرار داده اند.

کوهساری با بیان اینکه قیمت تمام شده هر تن کالا برای صاحبان بار بسیار مهم است، افزود:

در صورتی که هزینه‌های حمل و نقل و هزینه‌های بندری از جمله هزینه توقف کانتینر و هزینه حمل کشتی، منطقی شود می‌تواند بازار را روان و جذاب کند.

بیشترین هزینه کالا مربوط به حمل و نقل و ترانزیت است، اما به طور کلی حمل و نقل بندری یکی از ارزان‌ترین روش‌های حمل بار است.

 

*** جذب بازار در منطقه

 

معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه اکنون هدف ما جذب بازار منطقه است، بیان کرد:

هند و افغانستان از شرکای تجاری ما هستند و کشورهای حوزه سی. آی. سی (مشترک المنافع) نیز می‌توانند با توجه به میانگین تخفیفی ٧٠ درصد از بندر چابهار استفاده کنند.

 

منتصر کوهساری در خصوص نتیجه کاهش تعرفه های بندری در چابهار، گفت:

از رقم ٢٠٠ هزار تن تخلیه و بارگیری در سال‌های ٩۴ و ٩۵ اکنون  به ٢ میلیون تن رسیدیم و در ترانزیت ١٩٠ درصد رشد داشتیم که تخفیفات مربوط به تعرفه کالا، کشتی و کانتینر در افزایش این رقم‌ها تاثیر گذار است.

در واقع بندر را ارزان کردیم تا مشتری از بندر ما عبور کند و اکنون تعرفه پهلودهی کشتی، تخلیه و بارگیری کشتی و انبارداری از همه بندرهای منطقه ارزان‌تر است، همچنین برای جذب بار وضعیت زیر ساخت‌ها را نیز همزمان ارتقا دادیم تا بندر را برای تخلیه انواع کالا آماده کرده و سرعت تخلیه کالا را از کشتی کاهش دهیم.

 

*** تاثیر تحریم‌های اقتصادی بر فعالیت بندر

 

معاون بندری سازمان بنادر در پایان با بیان اینکه بندر چابهار در فهرست تحریم‌ها نیست اما تحریم‌های اقتصادی روی فعالیت بندر تاثیر گذاشته است، اظهار داشت:

با این وجود، در این شرایط مشتری‌ها را شناسایی می‌کنیم و تخفیف می‌دهیم تا بندر چابهار را به پایگاه اصلی خود تبدیل کنند.

 

*** افتتاح ۱۴ پروژه توسط بخش خصوصی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ۱۴ پروژه دریایی و بندری با اعتبار ۱۴ هزار و ۹۳۴ میلیارد ریال، در آبان ماه توسط بخش خصوصی، در بندر چابهار افتتاح شد که در راستای کمک به جذب بار و تسهیل سرمایه گذاری خارجی در این بندر است.

این بندر استراتژیک با فرصت‌های بی نظیر امکان سرمایه گذاری و مشارکت بخش‌هایی خصوصی ایران و دیگر کشورهای منطقه را در توسعه زیرساخت‌های دریایی و بندری دارد و در همین راستا عملیات احداث پنج پروژه بندری و دریایی شامل مخازن پتروشیمی، انبار نگهداری کالا، ۲ باب مخازن فرآورده‌های نفتی و ترمینال شستشو و ضدعفونی کامیون توسط بخش خصوصی و با اختصاص ۹ هزار و یکصد و چهل میلیارد ریال در این بندر بزرگ اقیانوسی آغاز شده است.

این درحالی است که عملیات ساخت ۸ پروژه شامل احداث مخازن فراورده‌های نفتی، روغن خام و ۶ انبار چند منظوره کالا با اختصاص ۵ هزار و ۷۹۴ میلیارد ریال اعتبار در این بندر استراتژیک در دست اجرا است.

لازم به ذکر است، افزایش صادرات قیر از طریق بندر چابهار به کشورهای قاره آفریقا، پاکستان، هند و جنوب شرق آسیا و رقابت پذیر کردن محصولات صادراتی نسبت به سایر کشورها با توجه به نزدیکی این بندر به کشورهای هدف از اهداف ساخت مخازن فرآورده‌های نفتی در چابهار است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول