کد خبر:235789
پ
نایب رییس اتحادیه
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی:

مرغ با تامین نهاده دولتی تک نرخی می‌شود

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی، تک نرخی شدن مرغ در بازار را منوط به تک نرخی شدن نهاده‌های دام و طیور و تامین کامل نهاده‌های مورد نیاز واحدهای مرغداری در یک دوره تولید دانست.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی، تک نرخی شدن قیمت مرغ در بازار را منوط به تک نرخی شدن نهاده‌های دام و طیور و تامین کامل نهاده‌های مورد نیاز واحدهای مرغداری در یک دوره تولید دانست.

 

*** تهیه نهاده‌ها از بازار آزاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حبیب اسدالله نژاد با بیان اینکه توزیع نهاده ها در سامانه بازارگاه در حال انجام است و کمتر از ۶۰ درصد خوراک طیور مورد نیاز واحدهای مرغداری از طریق سامانه بازارگاه تامین می شود، اظهار کرد:

حدود۴۰ درصد مابقی بایستی توسط مرغداران از بازار آزاد تهیه شود.

نهاده هایی که به واحدهای مرغداری تخصیص داده می شوند زودتر از ۲۰ روز به دست مرغداران نمی رسد و آنها مجبور هستند بیش از نیمی از دوره تولید خود را با نهاده های خریداری شده از بازار آزاد بگذرانند؛

بازار آزادی که قیمت کنجاله سویا در آن به حدود ۱۶ هزارتومان و ذرت به حدود ۴۰۰۰ تومان رسیده است.

 

*** هرقطعه مرغ در هر دوره به ۴.۵ کیلو خوراک نیاز دارند

 

وی به خوراک مرغ اشاره و افزود:

با وجود اینکه واحدهای مرغداری برای پرورش هرقطعه مرغ در هر دوره به ۴.۵ کیلو خوراک نیاز دارند اما تامین نهاده ها عملا  ۱.۵ کیلو کمتر یعنی ۳ کیلو به ازای هر قطعه مرغ است و در موعد مناسب هم صورت نمی گیرد.

 

*** وقتی نهاده با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد می شود، بازار آزاد چه معنایی دارد؟

 

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان این که وقتی تمام نهاده‌های دام و طیور با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد کشور شده است بازار آزاد چه معنایی دارد؟ افزود:

اینکه دولت تنها ۶۰ درصد نهاده را تامین می کند و مرغداران را برای تامین مابقی نهاده های مورد نیازشان به بازار آزاد ارجاع می دهد سیاست غلطی است.

وقتی نهاده ها با ارز دولتی وارد می شوند باید نیاز یک دوره  واحد مرغداری به طور کامل با نهاده های دولتی تامین شود.

 

وی با بیان اینکه اگر دولت ۵۰ درصد نهاده ها را با نرخ مصوب تامین کند، نرخ تمام شده قیمت مرغ زنده برای تولید کننده ۱۹ هزارتومان و مرغ گرم نیز ۲۸ هزارتومان خواهد شد، گفت:

اگر صد در صد نهاده ها توسط دولت تامین شود می توان  مرغ را با قیمت  ۲۰ هزارو۴۰۰تومان عرضه کرد.

 

*** دلیل دو نرخی بودن مرغ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در پایان با بیان این که دو نرخی بودن نهاده ها در نهایت سبب می شود قیمت مرغ در بازار هم دونرخی شود اظهار داشت:

اگر می خواهیم مرغ  تک نرخی شود و راه های سودجویی در بازار نهاده ها و چند نرخی شدن قیمت مرغ بسته شود؛

باید نرخ نهاده های دام و طیور نیز تک نرخی شود و با تامین  کامل نیاز یک دوره تولید مرغداران، بساط بازار سیاهی که اساس آن تخلف، سودجویی و انحراف توزیع نهاده های دولتی است، جمع آوری شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول