کد خبر:236825
پ
پمپاژخانه
با هدف حفظ محیط زیست پیرامونی فولاد مبارکه انجام گرفت

بهره‌برداری از پروژۀ ایستگاه پمپاژ و خط انتقال پساب زرین‌شهر

با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب و حفظ محیط زیست پیرامونی فولاد مبارکه از پروژۀ ایستگاه پمپاژ و خط انتقال پساب زرین‌شهر بهره برداری شد.

با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب و حفظ محیط زیست پیرامونی فولاد مبارکه از پروژۀ ایستگاه پمپاژ و خط انتقال پساب زرین‌شهر بهره برداری شد.

 

*** جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا استکی با اشاره به این که برای صرفه‌جویی در مصرف آب و استفادۀ مجدد از پساب‌های شهری و همچنین پیشگیری از سرریز پساب‌های شهری که آلودگی‌های زیست‌محیطی برای رودخانۀ زاینده‌رود را در پی داشت اظهار کرد:

پروژۀ احداث شبکۀ جمع‌آوری و انتقال پساب شهرستان زرین‌شهر پس از اتمام عملیات احداث و آماده‌سازی، مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

*** مشکلات خشکسالی و کم آبی

 

وی با بیان این که مشکلات خشکسالی و کم‌آبی رودخانۀ زاینده‌رود و همچنین در راستای تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی شرکت فولاد مبارکه، انجام مطالعات مربوط به تعیین منابع پایدار آب و برطرف کردن مشکلات آب شرکت به لحاظ کمّی و کیفی در دستور کار ناحیۀ انرژی و سیالات و این واحد قرار گرفت بیان کرد:

قراردادی میان فولاد مبارکه و شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با موضوع خرید پساب‌های شهرستان‌های مبارکه و لنجان منعقد گردید و طبق آن،  در طی حدود سی سال حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب پساب به فولاد مبارکه تحویل می‌ گردد.

این اقدام علاوه بر تأمین بخشی از آب موردنیاز فولاد مبارکه، کمک شایانی به رفع آلودگی‌های محیط زیستی شهرهای اطراف خواهد کرد.

 

*** جمع آوری پساب ها

 

مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات ضمن اشاره به اینکه این پساب‌ها پس از جمع‌آوری، در چهار تصفیه‌خانۀ شهرهای زرین‌شهر، مبارکه، صفائیه و ورنامخواست تصفیۀ اولیه شده و سپس به تصفیه‌خانۀ آب فولاد مبارکه (PU13) انتقال داده می‌شوند، ادامه داد:

انتقال پساب‌ های شهرهای مبارکه، صفائیه و ورنامخواست از سال ۹۷ شروع شد و در حال حاضر نیز احداث ایستگاه پمپاژ و خط انتقال پساب زرین‌شهر به پایان رسیده و انتقال پساب‌ های این شهر به فولاد مبارکه نیز میسر شده است.

جمع‌آوری، تصفیه و بازچرخانی پساب‌ های شهری و استفاده از آن‌ها در چرخۀ صنعت، کمک شایانی به بهینه‌سازی محیط‌زیست و تأمین آب موردنیاز شرکت فولاد مبارکه و در نهایت کاهش برداشت آب خام از رودخانه خواهد کرد.

 

*** مشخصات فنی پمپاژخانه

 

استکی در خصوص مشخصات فنی این پمپاژخانه گفت:

این پروژه در مساحتی حدود ۱۵۰۰ مترمربع و با هزینه‌ای بالغ‌بر ۲۵۰ میلیارد ریال احداث گردیده است.  در ساخت این ایستگاه پمپاژ از حداکثر توان شرکت‌های داخلی به‌عنوان سازندگان تجهیزات از جمله پمپ، کابل، تابلو برق و جرثقیل استفاده شده است.

این پروژه در حال حاضر تمامی مراحل پیش راه‌اندازی و تست‌های مربوط به خط را طی کرده و در حال بهره‌برداری و انتقال پساب‌ های این شهر به فولاد مبارکه است؛

ضمن اینکه با راه‌اندازی این پروژه امکان ارسال کامل پساب‌های شهرستان‌های مبارکه و لنجان نیز  میسر شده است.

 

*** قدردانی از همکاران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه در پایان از زحمات و همکاری‌های معاونت طرح و توسعه، مدیریت ارشد خدمات فنی و پشتیبانی، مدیریت کارکنان ناحیۀ انرژی و سیالات، شرکت مهندسی فولاد و شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به‌عنوان مجری طرح تقدیر و تشکر کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول