کد خبر:235935
پ
زادبوم
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران:

انجام مذاکرات موافقت‌نامه تجارت آزاد با اتحادیه اورسیا تا پایان سال میلادی

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از انجام مذاکرات موافقت‌نامه تجارت آزاد با اتحادیه اورسیا تا پایان سال میلادی خبر داد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از انجام مذاکرات موافقت‌نامه تجارت آزاد با اتحادیه اورسیا تا پایان سال میلادی خبر داد.

 

*** فرصت صادرکنندگان ایرانی در بازار اوراسیا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم با بیان این مطلب، اظهار کرد:

مذاکرات موافقت نامه موقت تجارت آزاد بین ایران و اورسیا که از سال ۹۵ آغاز شده است در اردیبهشت ۹۷ به امضاء وزیر وقت صنعت رسید و بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی از ۵ آبان ماه ۹۸ اجرایی شد.

این موافقت‌نامه یک موافقت‌نامه تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و این اتحادیه که شامل کشور‌های روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان است که البته ممکن است در آینده تعداد اعضای این اتحادیه تغییر کند.

 

وی با  اشاره به اینکه کشور ازبکستان در انجام مقدمات پیوستن به این اتحادیه است و برخی از کشور‌ها هم مانند ایران موافقت نامه با این اتحادیه خواهند داشت، افزود:

بعضی از کشور‌ها مانند ویتنام و سنگاپور عضو این اتحادیه نیستند، ولی تجارت آزاد با این اتحادیه دارند.

موافقت‌نامه موقت تجارت آزاد با اتحادیه اورسیا در مرحله اول طی یکسال اجرایی شد و بعد از این به مدت ۲ سال فرصت داریم تا مذاکرات تجارت آزاد را انجام دهیم.

 

*** موافقت‌نامه موقت تجارت آزاد با اتحادیه اورسیا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در پایان، پیرامون اینکه اگر ظرف این ۳ سال موفق شویم موافق‌ نامه تجارت را امضاء کنیم، ما یک طرف تجاری اتحادیه خواهیم بود و فعلا بحث عضویت مطرح نیست، اظهار کرد:

برای اینکه مذاکرات تجارت آزاد شروع شود باید یکسری اقدامات قانونی انجام شد که در آبان ماه سال ۹۹ جلسه مقدماتی با اتحادیه بصورت وبینار برگزار شد.

مذاکرات موافقت‌نامه تجارت آزاد با اتحادیه اورسیا تا پایان سال میلادی انجام می‌شود که این مذاکرات دو بخش دارد، بخش اول متن موافقت‌نامه است و بخش دوم درباره کالا‌هایی می‌باشد که برای تخفیف و به صفر رساندن تعرفه است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول