کد خبر:235449
پ
گمرک
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

ترخیص ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی خارجی علیرغم ممنوعیت/ بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک شفاف‌سازی کنند

بررسی‌ها نشان می‌دهد، حدود ۴۰۰ کانتینر لوزام خانگی یک برند آلمانی بعد از رسوب چند ساله در آستانه ترخیص از گمرک است.

صدور مجوز برای ترخیص ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی خارجی علیرغم ممنوعیت، واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است که حاکی از ضرورت شفاف‌سازی توسط دستگاه‌های مربوطه می‌باشد.
 
 

*** واردات لوازم خانگی خارجی علیرغم تولید داخل

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، این روزها خبر صدور مجوز ترخیص ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی خارجی که گویا از برند بوش می‌باشد و چند سالی است در یکی از گمرکات کشور رسوب کرده است، واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است.
این خبر صدای تولیدکنندگان داخلی را نیز درآورده است تا جایی که نماینده انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی، صدور مجوز واردات لوازم خانگی بوش را یک اقدام علیه امنیت ملی دانسته و خواستار ورود قوه قضاییه به این مسئله شده است.
بسیاری از کارشناسان و منتقدان نیز خواستار پاسخگویی وزارت صمت وبانک مرکزی شده‌اند.
 
 

*** ماهیت ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی خارجی

 
 
بر اساس تحقیقات خبرنگار صنایع، این محموله شامل ۴۲۰ کانیتنر انواع لوازم خانگی از برند بوش ساخت کشور آلمان است که چند سال است در گمرک دپو شده است.
این کالاها که ارزش آن بیش از ۱۰ میلیون یورو مطرح شده است اما احتمالا بیش از این باشد دارای ثبت سفارش می‌باشد و حتی تأییدیه منشاء ارز را نیز دریافت کرده است.
گفته شده منشاء ارز این محموله لوازم خانگی خارجی ارز نیمایی بوده و با صدور کد ساتا صورت گرفته و در نهایت اجازه ترخیص کالا به گمرک داده شده است.
اما تحقیقات خبرنگار صنایع این اطلاعات را رد می‌کند و نیاز است که در این خصوص شفاف سازی شود
نکته قابل توجه و مهم این است که در حال حاضر واردات این کالاها به کشور ممنوع است و حتی مدت زمان ترخیص کالاهای گروه چهار که پیش از اعلام ممنوعیت به کشور رسیده بودند نیز پایان یافته است.
 
 

*** چند سوال اصلی پیرامون ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی خارجی

 
 
در این خصوص چند سوال اصلی به شرح ذیل وجود دارد
اولا، چرا طبق قانون، بعد از گذشت چند سال دپوی این کالاها در گمرک، متروکه نشده و تحویل سازمان اموال تملیکی نشده است.
دوما، چرا ثبت سفارش منقضی‌شده این کالاها مجددا تایید شده است؟
سوما، چرا تمدید این کالاها که از کالاهای گروه چهاری می‌باشد به سایر کالاهای این گروه تعمیم داده نشده است؟
چهارما، چرا بعد از مصوبات جدید ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای ترخیص کالاهای رسوبی، علیرغم دپوی اقلام مشابه بلافاصله به این محموله مجوز ترخیص داده شده است؟  
 
 

*** معاون گمرک ایران توضیح داد

 
 
خبرنگار خبرگزاری صنایع در این خصوص گفتگویی را نیز با معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران داشته که در ادامه خلاصه اظهارات ایشان درباره این کالاها را ملاحظه خواهید نمود.
 
مهرداد جمال ارونقی پیرامون این محموله و در پاسخ به این سوال خبرنگار صنایع که چرا علیرغم اینکه امکان ترخیص کالاهای گروه چهار از گمرکات کشور بعد از ۲۶ شهریورماه ممنوع بوده است، این محموله توانسته مجوز ترخیص بگیرد، اظهار داشت:
امکان ترخیص کالاهای گروه چهار از گمرکات کشور تا ۲۶ شهریورماه امکانپذیر بوده است اما محموله ۴۲۰ کانتینری بر اساس رای دیوان عدالت اداری مجوز تمدید ثبت سفارش گرفته است.
البته خبرنگار صنایع در این باره انتقاداتی دارد که در گزارش بعدی به آن اشاره خواهد شد.
 
وی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم اینکه برای ترخیص کالاهای گروه چهار مصوب شده بود، دو برابر سود بازرگانی پرداخت شود اما صاحب این کالاها که ارزشی بیش از ۱۰ میلیون یورو دارد، یک برابر سود بازرگانی پرداخت کرده است، اظهار داشت:
درست است، برای ترخیص کالاهای گروه چهار مصوب شده بود، دو برابر سود بازرگانی پرداخت شود اما طبق بررسی‌های صورت گرفته، صاحب این کالاها یک برابر سود بازرگانی را در زمان اظهار کالا به گمرک پرداخت کرده است که به عنوان یک ایراد از سوی گمرک اجرایی مورد توجه و پیگیری قرار گرفته است.
خبرنگار صنایع این مورد و سایر موارد این پرونده مثل ارزش کالاهای این محموله را که نیاز به شفاف‌سازی و پاسخ از سوی گمرک ایران را دارد در گزارش بعدی مورد برسی قرار خواهد داد.
 
 

*** آخرین وضع ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی 

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در پایان پیرامون آخرین وضع ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی خارجی نیز، اظهار داشت:
در حال حاضر گمرک ایران در راستای حمایت از تولید فعلا اجازه ترخیص به این محموله را نداده است البته معاونت حقوقی گمرک، استعلام‌های لازم را از دستگاه‌های مختلف از جمله دیوان عدالت اداری انجام داده است که در نهایت با توجه به نتیجه این استعلام‌ها مشخص خواهد شد که ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی خارجی می‌تواند از از گمرک ترخیص شود یا باید از کشور مرجوع شود.
 
در پایان به اطلاع شما همراهان عزیز و ارجمند خبرگزاری صنایع می‌رساند که خبرنگار ما در حال پیگیری این پرونده از سوی بانک مرکزی، وزارت صنعت و گمرک ایران است تا در این خصوص شفاف سازی لازم صورت گیرد.
 
 
توجه:
این خبر در تاریخ ۲۸/۰۸/۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۲ دقیقه منتشر شده است و به علت اهمیت، مجددا مورد بازنشر قرار گرفته است.
 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول