کد خبر:233678
پ
ارز
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

کاهش ارز/ قیمت دلار ۲۶ هزار و ۵۸۰ تومان شد

قیمت دلار در صرافی‌های بانکی با کاهش قیمت،‌ ۲۶ هزار و ۵۸۰ تومان تعیین شد.

قیمت دلار در صرافی‌های بانکی با کاهش قیمت،‌ ۲۶ هزار و ۵۸۰ تومان تعیین شد.

 

*** تشدید نوسانات ارزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تشدید نوسانات ارزی موجب شد بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و بر همین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، ازسرگیری فروش ارز سهمیه‌ای، آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های غیربانکی و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار فراهم کرد.

بانک مرکزی اعلام کرده بود از روز ۲۱ مهرماه نیز روزانه ۵۰ میلیون دلار اسکناس وارد بازار خواهد کرد ضمن اینکه سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی را به ۵۰۰ هزار دلار افزایش داده است.

با افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی نیز افزایش یافت، قیمت دلار برای اولین بار طی ۲۰ مهر در صرافی‌های بانکی وارد کانال ۳۱هزار تومان شد.

فعالان بازار براین‌باورند که رشد چشم‌گیر قیمت طلا و ارز و دلار واکنش هیجانی بازار به اقدام جدید آمریکا بود که ۱۸ بانک ایرانی را در لیست تحریم‌های ثانویه خود قرار داد.

 

*** بازا ارز نزولی شد

 

بر خلاف هفته‌های قبل طی چند روز گذشته بازار ارز نزولی شد، سیر نزولی قیمت‌ها در حالی در بازار ارز از  ۱۴ آبان ماه آغاز شد که قیمت دلار با کاهش حدود ۷هزارتومانی همراه بوده دلار از ۳۰هزار تومان به ۲۳هزار تومان در صبح روز یک‌شنبه ۱۸ آبان رسید.

مهمترین عامل تأثیرگذار در بازار ارز از دیدگاه فعالان حاضر در خیابان فردوسی، چشم‌انداز مثبت به آینده بازار است.

از آنجایی که از ماه قبل بازار به انتخابات آمریکا چشم دوخته بود و براساس نظرسنجی‌های قبل از انتخابات جهت‌گیری ارز مشخص می‌شد با نهایی شدن گزینه ریاست جمهوری آمریکا، سناریوهای بدبینانه برای آینده کنار رفت و بازار با امیدواری به آینده شاهد ریزش قیمت‌هاست.

هم‌اکنون قیمت فروش دلار در صرافی‌ها با کاهش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۶هزار و ۵۸۰ تومان و قیمت خرید دلار نیز با اختلاف ۱۰۰۰تومانی نسبت به قیمت فروش، ۲۵هزار و ۵۸۰ تومان تعیین شده است.

قیمت فروش یورو نیز با کاهش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل معادل ۳۱هزار و ۴۵۰ تومان و قیمت خرید یورو نیز ۳۰هزار و ۴۵۰ تومان اعلام شده است.

 

***  نوسانات بازار 

 

دلار ۱۸ آبان در صرافی‌ها در کانال ۲۲هزار تومان قیمت خورده بود ولی در ادامه با افزایش قیمت ارز در بازار آزاد بار دیگر به کانال‌های بالاتر بازگشت.

نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

 

*** فروش ارز سهمیه‌ای

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با کاهش اختلاف قیمت ارز بازار آزاد و رسمی، بانک مرکزی ممنوعیت فروش ارز سهمیه‌ای را به هر کارت ملی برداشت.

بنابراین صرافی‌ها به هر کارت ملی یک بار در سال ۲۲۰۰ دلار ارز سهمیه‌ای می‌فروشند.

پیش از این با دستور بانک مرکزی فروش ارز سهمیه‌ای موقتاً در صرافی‌های بانکی متوقف شده بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول