کد خبر:233606
پ
وزیر نیرو
وزیر نیرو:

مشارکت ۱۹۰ شرکت در ابرپروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی

وزیر نیرو از مشارکت ۱۹۰ شرکت در ابرپروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی خبر داد.

وزیر نیرو از مشارکت ۱۹۰ شرکت در ابرپروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی خبر داد.

 

*** اجرای طرح بزرگ آب و برق در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا اردکانیان با اشاره به اینکه این ابرپروژه انتقال آب برای اجرا، تکمیل و به بهره‌برداری رساندن طرح‌های آب و برق و فاضلاب در سراسر کشور راه اندازی شده است، اظهار داشت:
اجرای این ابرپروژه انتقال آب با وجود همه محدودیت‌ها به اتکا ظرفیت‌های موجود و توانمندی شرکت‌های مدیریتی، مهندسین مشاور، پیمانکاران و ظرفیت بخش‌های دولتی و خصوصی در حال انجام است.

 

وی با بیان اینکه طرح  شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی، یک ابر پروژه و جزو بزرگترین طرح‌های آبی و خاکی کشور است، افزود:

اجرای این طرح که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با پیگیری و پشتیبانی‌های وزارت صنعت و با مشارکت بیش از ۱۹۰ شرکت سازنده ایرانی به ثمر رسیده نیز جزو این پویش است.

 

اردکانیان در خصوص اجرای این پروژه‌ها، گفت:

به جزاین طرح ، تاکنون ۱۲۶ طرح از ۲۵۰ طرح را با سرمایه گذاری ۲۷ هزار میلیارد تومان به پایان رساندیم و با این طرح، ۱۲۸ پروژه با سرمایه‌گذاری حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان به انجام رسیده است.

همچنین تاکنون اجرای ۷ سد مخزنی، ۸ طرح شبکه آبیاری و زهکشی، ۴ تصفیه‌خانه بزرگ آب، ۷ تصفیه خانه بزرگ فاضلاب و آبرسانی به ۴۴۸ روستا و ۷ شهر بزرگ انجام شده است.

۹ نیروگاه حرارتی، ۱۳ نیروگاه تجدید پذیر، ۵ نیروگاه مقیاس کوچک و ۳۳ طرح پست و خطوط انتقال به ثمر رسیده است.

 

*** اجرای طرح‌های سازوکاری

 

وی با بیان اینکه علاوه بر این طرح‌های ساخت و سازی، ۷ طرح سازوکاری هم به بهره برداری رسیده است، افزود:
طرح‌های سازوکاری طرح‌هایی هستند که هم تاثیر خود را در بهتر اجرا شدن طرح‌های ساخت و سازی نشان می‌دهند و هم موجب تسهیل خدمت‌ رسانی به مردم می شوند که از جمله آنها بی نیاز کردن مردم از مراجعه به شرکت‌های توزیع برق است.

همچنین بیش از ۴۰ خدمتی که مردم باید با مراجعه آن خدمات را دریافت می‌کردند اکنون با استفاده از فناوری تلفن‌های همراه و یا ارتباطات تلفنی، قابل انجام است و اجرای طرح‌های مانند این هم جزو برنامه‌های سال ۹۹ است.

 

*** جبران بیلان منفی سفره‌های آب زیرزمینی

 

وزیر نیرو با بیان اینکه در دو سال گذشته به علت شرایط خوب بارشی، حدود یک میلیارد مترمکعب بیلان منفی سفره‌های آب زیرزمینی جبران و تالاب‌های زیادی سیراب شده است، گفت:

شواهد تغییر اقلیم زیاد شده و جدی است در شرایط فعلی در مناطقی شبیه منطقه کشورمان شرایط حدی حاکم است یعنی شرایطی که کمتر سال‌های معتدل پیش خواهد آمد که سالانه حدود ۲۴۰ تا ۲۵۰ میلی متر بارش داشته باشیم.

 

اردکانیان با اشاره به اینکه شرایط حدی به این معناست که یا سال‌های بسیار خشک یا ترسالی‌های شدید داشته باشیم، گفت:

در سه سال اخیر شرایط حدی را تجربه کردیم و در سال آبی ۹۶ و ۹۷، خشک ترین در پنجاه سال اخیر بود و سال آبی ۹۷ و ۹۸ و سال آبی ۹۸ و ۹۹ از پرباران ترین سال‌های پنج دهه اخیر بودند.

همچنین نوع مدیریتی که در شرایط حدی باید اعمال شود با مدیریت منابع آب در شرایط معتدل و متوسط متفاوت است.
به این معنا که هم باید امکان ذخیره بارش و سیلاب‌ها را داشته باشیم و از خطرات سیلاب مصون باشیم و هم ظرفیت آب شیرین را برای شرایط خشک و کم آبی نگهداری کنیم و هم باید در ترسالی‌ها امکان گذر سیل را فراهم کنیم تا خسارات کمتری ببینیم و لایروبی و مهندسی رودخانه، بحث‌های مهمی است.

 

*** پاییز به ترسالی سال‌های گذشته نیست

 

وی با بیان اینکه سال ۹۹ بر اساس پیش بینی‌های سازمان هواشناسی، پاییز به ترسالی سال‌های گذشته نیست، گفت:
بر اساس آمارها، بارش در سال آبی جدید از اول مهر حدود ۱۹ میلی متر بود که در مقایسه با متوسط درازمدت حدود ۱۶ درصد و در مقایسه با پارسال هم حدود ۱۷ درصد کمتر است امیدواریم در سه ماهه دوم سال آبی جاری این وضعیت بهتر شود.

 

*** استفاده از فناوری آب شیرین‌کن

 

وزیر نیرو با اشاره به سابقه فناوری شیرین سازی آب دریا، افزود:

در منطقه خلیج فارس ۶۷ سال پیش کویت نخستین آب شیرین‌ها را نصب و استفاده کرد سپس بقیه کشورهای همسایه هم در این منطقه این کار را انجام دادند.

اکنون بیش از ۸۵۰ آب شیرین کن در این منطقه فعال هستند که از این تعداد حدود ۲۵ آب شیرین کن، بزرگ هستند و ظرفیت بیش از ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز را دارند و پروژه ما در خلیج فارس هم از ثمره این آب شیرین کن‌ها است.

 

وی با بیان اینکه به طور کلی ۷۵ درصد نمک زدایی دنیا در این منطقه انجام می شود، تصریح کرد:
اتکای اصلی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس برای تأمین آب شیرین مورد نیاز خود به آب شیرین کن‌ها است.

از صفر تا صد طرح شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی کشورمان در این دولت در حال اجرا است و با سرمایه و ظرفیت‌های بخش خصوصی داخلی اجرا شده از اهمیت زیادی برخوردار است اما اهمیت بیشتر آن در این است که اجرای این طرح، صفحه جدیدی در پایداری حیات در منطقه فلات مرکزی ایران باز کرده است.

 

*** شیرین کردن آب دریا و انتقال آن

 

وزیر نیرو با اشاره به خشک و نیمه خشک بودن اقلیم کشورمان، افزود:

در حالی که یک درصد جمعیت دنیا در کشور ما وجود دارد، کمتر از سه دهم درصد منابع آب شیرین کن دنیا سهم کشورمان است و اینکه کشور ما به آب دریا در شمال و جنوب دسترسی دارد و بتواند به این فناوری دسترسی پیدا کند و آب دریا را شیرین و به اعماق کشور منتقل کند از اهمیت زیادی برخوردار است و امید به زندگی را در فلات مرکزی ایران افزایش می‌دهد.

 

اردکانیان با اشاره به اینکه از سال‌ها پیش کار مطالعاتی وسیعی را برای ۱۷ استان کشور شامل استان‌های ساحلی و مرکزی آغاز کردیم، گفت:
حدود ۶۰ میلیارد مترمکعب در سال مصرف آب این استان‌ها است.

 

*** نهصد میلیون مترمکعب کسری آب برای صنایع داریم

 

وی با بیان اینکه در افق سال ۱۴۲۵، نهصد میلیون مترمکعب کسری آب برای صنایع داریم، افزود:
۲۶ میلیارد مترمکعب آب دریا را در جنوب به مصارفی که نیاز به نمک زدایی ندارند اختصاص دادیم و بخشی از آب دریا را هم با نمک زدایی استفاده می کنیم.

 

وزیر نیرو با اشاره به اینکه همه استان‌های مناطق مرکزی کشورمان بر اساس شرایطی که تدوین کردیم می‌توانند از آب دریا استفاده کنند، گفت:
طرح شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی از سال ۹۲ آغاز شد و بیش از ۱۹۰ شرکت سازنده ایرانی به ظرفیت حدود ۱۶ هزار نیروی انسانی در طول این سال‌ها برای اجرای این طرح مشغول کار بودند.

 

*** ساخت ایستگاه‌های پمپاژ، پست برق و خطوط انتقال

 

اردکانیان با بیان اینکه تاکنون در این مرحله‌ای که اجرا شده است حدود ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است، افزود:
تعداد قابل ملاحظه‌ای ایستگاه‌های پمپاژ، پست برق و خطوط انتقال ساخته شده است.

همچنین سالانه حدود ۴۰ میلیون مترمکعب آب شیرین برای گلگهر، ۳۰ میلیون مترمکعب برای مس،سرچشمه، ۲۰ میلیون مترمکعب برای چادرملو و ۵۰ میلیون مترمکعب در استان هرمزگان و ۱۰ میلیون مترمکعب آب شیرین برای روستاهای در مسیر تدارک دیده می شود.

 

وزیر نیرو با اشاره به اینکه مصرف این آب برای کشاورزی نیست، گفت:
بنا به گفته وزیر صنعت قیمت تمام شده این آب در گلگهر سیرجان، قیمت مناسب و حدود دو یورو در مترمکعب است.

 

*** آب دریا برای صنایع مناسب است

 

اردکانیان با تأکید بر اینکه مناسب ترین و پایدارترین آب برای صنایع بزرگ و معادن کشورمان استفاده از آب دریا و استفاده نکردن از آب شیرین مصرفی مردم است، خاطرنشان کرد:
طرح شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی پنجره جدیدی را بر روی صنایع بزرگ و معادن کشور گشوده است.
همچنین با اجرای این طرح ذخیره آب در سفره‌های زیرزمینی بیشتر و حفظ حیات در مناطق مرکزی کشور پایدارتر می‌شود.

وی با بیان اینکه مجوز استفاده از آب دریا را به استان‌هایی می دهیم که طرح‌های سازگاری با کم آبی آن استان ها تضمین شده و به تصویب کارگروه ملی رسیده باشد، افزود:

تهیه این طرح‌ها به این معناست که فکر انتقال آب از دریا، به تنهایی نباید موجب این شود که ما روش‌های مناسب تری برای استفاده از آب موجود را پیگیری نکنیم.

 

*** برآورد ما رایگان شدن مصرف برق ۳۰ میلیون نفر است

 

وزیر نیرو با اشاره به اینکه براساس طرح برق امید برآورد ما رایگان شدن مصرف برق۳۰ میلیون نفر از هموطنان است، گفت:

۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مشترک ما در بخش برق کم مصرف هستند که فقط ۶ درصد درحالی که ۴ میلیون ۴۰۰ هزار مشترک پر مصرف ۴۳ درصد این انرژی را استفاده می‌کنند، بهای برق مشترکانی که مصرف آنها کمتر از ۳۰۰ وات ساعت در ماه است رایگان می شود.

 

وی در خصوص جزئیات این طرح، افزود:

این جزئیات روی قبض برق و سامانه وزارت نیرو قرار می گیرد و امیدواریم با فصل گرم سال ۱۴۰۰ با همکاری مردم در اجرای این طرح ۱۰ درصد مصرف برق خانگی را کاهش دهیم.

قبض دوره ابتدای آبان تا آخر آذر و عدد دقیق مصرف استان به استان رو تارنمای شرکت توانیر قرار می‌گیرد.

همچنین در بخش انرژی چالش اصلی ما اصلاح الگوی مصرف است و براساس برنامه‌های توسعه ۵ ساله در حالی که باید هر سال به ظرفیت نصب شده نیروگاه‌ها اضافه کنیم الگوی مصرف نیز باید مناسب سازی شود.

در دو سه سال اخیر اوج بار در تابستان را از رشد ۵ درصد به یک درصد کاهش دادیم و در بخش خانگی بدلیل شیوع بیماری کرونا حساسیت داریم که اختلالی در تامین برق ایجاد نشود.

 

*** برنامه امید گروه پر مصرف را هدف قرار داده

 

اردکانیان درباره برنامه امید، گفت:

طرح برنامه امید گروه پر مصرف را هدف قرار داده است و در پی جریمه کردن برای تامین منابع مالی نیست، با اجرای این طرح ۱۰ درصد گروه پرمصرف به خوش مصرف تبدیل می‌شوند.
پر مصرف‌ها کسانی هستند که در مناطق معتدل مانند تهران بیش از ۳۰۰ کیلو وات و در مناطق گرمسیر بیش از ۳ هزار کیلو وات ساعت در ماه برق مصرف می کنند.

 

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح به خانواده‌های پر مصرف اطلاع می دهیم و روش‌های کاهش مصرف برق را به آنها می آموزیم، تصریح کرد:
تسهیلاتی برای استفاده آنها از پنل‌های خورشیدی در پشت بام‌ها فرآهم می‌کنیم اما اگر توجه نکردن مشمول ۱۰ درصد افزایش بهای مصرف برق خواهند شد.

 

*** طرح سازگاری با کم آبی

 

وزیر نیرو با اشاره به طرح سازگاری با کم آبی، گفت:

برای استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، فارس، بوشهر، کرمان، یزد، اصفهان و سمنان مطالعه شده است اما این طرح در قالب طرح آمایش سرزمینی برای برخی استان‌ها تصویب و برای بهره‌مندی آنها از آب دریا تصمیم‌هایی اتخاذ شده است.

در هرمزگان و بوشهر با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آب شیرین شده دریا را می خریم و با قیمت یارانه ای در اختیارمردم قرار میدهیم.

وی با بیان اینکه کمترین قیمت پرداختی برای آب داخل بطری در هر متر مکعب دو تا سه میلیون تومان است، افزود:
برای همین میزان آب و با همین کیفیت در شبکه آبرسانی در شهرها ۵۰۰ تومان و در روستاها ۲۵۰ تومان پرداخت می شود.

 

*** جداسازی آب شرب از آب مورد نیاز برای مسائل بهداشتی

 

اردکانیان درباره جدا سازی آب شرب از آب مورد نیاز برای مسائل بهداشتی، بیان کرد:

برای اجرای این طرح نیازمند منابع مالی هنگفتی هستیم و به عنوان نمونه در شهر تهران ۹ هزار کیلومتر شبکه وجود دارد و با مطالعات اقتصادی امکان پذیری اجرای این طرح ها را استخراج کردیم و مشخص شد مانع اجرای طرح جدا سازی آب شرب از آب بهداشتی فناوری نیست بلکه منابع اقتصادی است.

البته با شهرداری تهران توافق کرده ایم برای فضای سبز به جای استفاده از منابع آب زیر زمینی که قابل شرب است از پساب های تصفیه شده استفاده کنند.

همچنین تا ۲۰ سال آینده امیدواریم بیش از ۱۴۰ میلیون متر مکعب در سال پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری قرار دهیم و به میزان آب سد امیرکبیر منابع آب زیر زمینی ذخیره شود.

 

*** وابستگی بخش آب به بودجه عمومی

 

وی با بیان اینکه بخش برق اتکایی به بودجه عمومی ندارد و در این بخش ۴ میلیارد و یکصد میلیون یورو و ۲۸ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است، گفت:

اما در بخش آب وابستگی به بودجه عمومی وجود دارد زیرا در این بخش ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو و ۳۱ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

در سال جاری ۲۵۰ طرح با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان در وزارت نیرو به بهره‌برداری می‌رسد.

 

*** لزوم اجرای طرح آمایش سرزمینی

 

وی با بیان اینکه موضوع آب عرصه تک وزاتخانه ای نیست و مسئله‌ای بین بخشی است، افزود:

نباید دستگاه‌های مختلف در زمینه آب جدا جدا فعالیت کنند، باید طرح آمایش سرزمینی وجود داشته باشد تا همه دستگاه‌ها یکپارچه درباره موضوع آب برای هر منطقه تصمیم گیری کنند.
طرح آمایش سرزمینی پیش شرط نگاه بین بخشی به مسئله آب است و سازمان برنامه و بودجه وعده داده این طرح بزرگ را تا پایان سال ۹۹ آماده کند.

 

وزیر نیرو با اشاره به اینکه به عنوان نمونه با اجرای طرح شیرین سازی‌آب دریا و انتقال آن به کرمان ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار صنعت این استان قرار داده شد، تصریح کرد:
از محل دیگری نیز برای شرب ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب تامین می شود اما در این استان در برخی سال‌ها ۶ میلیارد متر مکعب آب برای کشاورزی استفاده می شود.

 

*** رعایت حقوق قانونی ایران درهیرمند

 

وی در خصوص حقابه ایران از رودخانه‌ها، گفت:
با کشورهای همسایه معاهداتی داریم و آنها باید حقابه ما را رعایت کنند که از جمله آنها حقابه ایران از هیرمند است و دولت افغانستان به آن پایبند است.

با سازوکارهایی که وجود دارد هر نوع طرح سازه ای د رهیرمند با رعایت حقوق قانونی ما از آب این رودخانه اجرا می شود .
همچنین کمیساریای هیرمند در معاهده حقابه ما از آب این رودخانه ایجاد شده است و اعضای آن هفته آینده در کابل جلسه ای برگزار می‌کنند.

 

اردکانیان با اشاره به راه‌اندازی راه آهن خواف به هرات در آینده نزدیک، نهایی شدن سند جامع راهبردی همکاری دو کشور در آینده، اضافه کرد:
افغانستان به این موضوع توجه دارد که رعایت حقابه قانونی ما از هیرمند اصل و شرط است، ما ظرفیت‌های مهندسی داریم که با اجرای طرح‌های آنها در هیرمند خدشه ای به حقابه ما وارد نشود.
همچنین ایجاد سدهایی در ترکیه و سرشاخه‌های ارس نیز طرح های بالا دستی که در حوزه‌های آبریزی غیر مشترک اجرا می‌شود تابع مقررات کلان و جامعه بین‌المللی است و به وسیله سازمان‌های جهانی دنبال می شود.

 

*** طرح ایجاد آب شیرین‌کن مرکزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نیرو پیرامون آخرین برداشت‌ها و تحلیل‌های خود، اظهار داشت:

به دستگاه دیپلماسی کشور این طرح ها را ارائه می‌دهیم و آنها موضوع را دنبال می‌کنند اما در بخش آبریزهای مشترک قوانین دو طرفه‌ای وجود دارد.

هفته آینده اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور پس از سال‌ها در ایران برگزار می‌شود و طرح‌هایی را آماده کرده‌ایم و می دانیم بخش خصوصی قطر برای سرمایه گذاری از آنها استقبال می کنند.
طرحی برای ایجاد مرکزی برای آب شیرین کن در ایران نیز داریم.

 

وی در پایان بیان اینکه در زمینه انرژی‌های تجدید‌پذیر کارهای خوبی انجام داده‌ایم، گفت:

در سیستان و بلوچستان ظرفیت تولید ۳۰ هزار مگاوات با انرژی باد داریم، همچنین امکان صادرات انرژی‌های حاصل از انرژی‌های تجدید پذیر را فرآهم کرده ایم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول