کد خبر:232795
پ
تنها
سخنگوی انجمن صنفی تایر:

تولید ۲۰ میلیون حلقه تایر سواری تا پایان سال ۹۹

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران از تولید ۲۰ میلیون حلقه تایر سواری تا پایان سال ۹۹ خبر داد.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران از تولید ۲۰ میلیون حلقه تایر سواری تا پایان سال ۹۹ خبر داد.

 

*** تولید تایر سواری 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مصطفی تنها با بیان این مطلب، اظهار داشت:

سال ۹۸ و با افزایش یک‌باره فشار تحریم‌ها، صنایع کشور غافلگیر شدند و جریان تولید با وقفه همراه شد.

طولانی شدن ثبت سفارش مواد اولیه تا تخصیص ارز، مشکلات ارزی، رسانیدن ارز به دست فروشندگان و دشواری حمل مواد اولیه و تجهیزات به کشور که در بسیاری موارد به صورت غیرمستقیم و از طریق کشورهای ثالث انجام می‌شد، همگی دست به دست هم داد تا کارخانجات تایرسازی نتوانند همچون سال‌های گذشته به تولید بپردازند.

 

وی با توجه به اینکه انبار مواد اولیه شرکت‌ها با کاهش همراه شد و به ناچار شیفت‌ها و ساعت‌های کاری را کاهش دادند یا مجبور به کاهش خطوط تولیدی و تعدیل نیروهای خود شدند، افزود:

در سه ماهه پایانی پارسال و با همکاری و هماهنگی بانک مرکزی و وزارت صنعت، خرید مواد اولیه تولید انجام و کارخانجات تجهیز شدند تا اینکه به‌تدریج تولید به روال عادی بازگشت.

 

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران با اشاره به همت بالای تایرسازان برای تولید، گفت:

از ابتدای سال ۹۹ تا پایان مهرماه ۱۲ میلیون و ۵۲۸ هزار و ۲۰۸ حلقه تایر سواری به وزن ۹۰ هزار و ۵۳۸ تن از سوی کارخانجات داخلی تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ به ترتیب رشد ۲۶ درصدی و ۲۹ درصدی داشته است.

در صورت تداوم روند مثبت یاد شده، عبور از رکورد تولید ۲۰ میلیون حلقه تایر سواری تا پایان سال ۹۹ دست‌یافتنی است که برای نخستین بار در صنعت تایرسازی محقق می‌شود.

در سایر تایرهای تولیدی نیز رشد چشمگیری را شاهد هستیم و تحقق جهش تولید ‌در همه بخش‌ها امکان‌پذیر است.

 

*** تامین ۳۰ درصد رادیال در کشور

 

تنها درباره اینکه در تولید تایرهای باری بایاس هیچ مشکلی در کشور وجود ندارد و اگر بازار کشش داشته باشد، ظرفیت‌های موجود بیش از نیاز کشور است، تصریح کرد:

در تولید لاستیک‌های بایاس که فناوری قدیمی دارند، از الیاف و رشته‌های نخی استفاده شده و در تولید لاستیک‌های رادیال از رشته‌های سیمی استفاده می‌شود.

 

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران با اشاره به اینکه در تولید تایر باری رادیال اما با کمبود ظرفیت مواجه هستیم، اظهار کرد:

به ‌طوری که سالیانه ۳۶۰ هزار حلقه از این تایرها در شرکت بارز تولید می‌شود، همچنین کارخانه آرتاویل تایر اردبیل با ظرفیت اسمی ۳۰۰ هزار حلقه در سال آماده بهره‌برداری است.

طرح دیگری در بیرجند با ظرفیت سالیانه ۲۳۰ هزار حلقه نیز در حال آماده‌سازی است که ساختمان‌های آن احداث و بخشی از ماشین‌آلات آن نیز خریداری شده و منتظر تخصیص ارز است.

 

*** بهره‌وری نیروی انسانی

 

تنها، نیاز سالیانه به تایر رادیال باری را یک میلیون و ۲۰۰ هزار حلقه برشمرد و گفت:‌

در صورت راه‌اندازی واحدهای یاد شده، از سال ۱۴۰۰ به بعد حدود ۹۰۰ هزار حلقه از این تایرها قابل تولید در داخل است و بقیه آن باید از خارج از کشور تامین شود.

سال ۹۸ حجم بالایی از واردات تایر خودرو به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون دلار با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام شد که عمده آنها تایرهای باری بود، این میزان واردات بسیار بیشتر از نیاز کشور بود.

 

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران با اشاره به اینکه بهره‌وری نیروی انسانی و ماشین‌آلات خود را افزایش دادند، خاطرنشان‌کرد:

با وجود همه مسائل یاد شده همه کارخانجات عضو انجمن صنفی صنعت تایر در تلاش‌اند تا اتکای کشور به واردات تایر کاهش یابد و به این منظور بهره‌وری نیروی انسانی و ماشین‌آلات خود را افزایش دادند و روی بهبود ساختار و کیفیت تولید این محصولات کار کردند.

جهشی که اکنون در تولید تایر شاهد آن هستیم، هم کمّی و هم کیفی است و بخش تحقیق و توسعه شرکت‌ها در نیل به این موفقیت سهم چشمگیری داشته است.

 

*** تولید تایر شاسی‌بلندها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بررسی آمار عملکرد تایرسازان بزرگ کشور حاکی از تولید ۱۶۹ هزار و ۷۴۱ تن تایر و تیوب از ابتدای سال ۹۹ تا پایان مهرماه و رشد ۲۵ ‌درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه با سال ۹۸ است.

این میزان تولید مشتمل بر ۲۸ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۱۴۸ حلقه تایر و تیوب است که از نظر تعداد حلقه نیز رشد ۲۹ ‌درصدی را در مقایسه با هفت ماهه سال ۹۸ نشان می‌دهد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول