کد خبر:228305
پ
قالیباف اصل
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار:

۱۸۰ شرکت قرارداد بازارگردانی امضا کردند

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از امضای قرارداد بازارگردانی با ۱۸۰ شرکت خبر داد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از امضای قرارداد بازارگردانی با ۱۸۰ شرکت خبر داد.

 

*** وضع بازار سهام

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،، حسن قالیباف اصل در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت:

امسال در بازار سرمایه کارهای بسیار خوبی انجام شده که افزایش نرخ شاخص‌ها یکی از این اتفاقات خوب بوده است.

فعال شدن کامل بازارگردانها در بازار سرمایه منجر به ایجاد تعادل در بازار می شود.

آزادسازی سهام عدالت یکی دیگر از اتفاقات خوب در سال جاری بود، سهام عدالت بعد از ۱۵ سال آزاد شد و حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان سهامدار، سهام خود را در بازار فروختند که عمدتا هم جزو قشر مستضعف هستند.

 

وی در ادامه اضافه کرد: تقویت و تجهیز پس انداز و تامین مالی از طریق بازار سرمایه یکی دیگر از اتفاقات مهم امسال بود، سال گذشته ۲۶۲ هزار میلیارد تومان تامین مالی در بازار سرمایه اتفاق افتاد در صورتی که در ۶ ماهه امسال این رقم به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. عرضه های اولیه در سال گذشته حدود ۵ هزار میلیارد تومان بوده اما امسال تاکنون ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

فروش اوراق از طرف دولت ۹۰ هزار میلیارد تومان بود که این آمار قابل توجهی است. علاوه بر این سال گذشته فروش سهام از طرف دولت صفر بود اما امسال به ۳۲ هزار میلیارد تومان رسید.

 

*** تاسیس شرکت های سهامی عام

 

وی با اشاره به این که تاسیس شرکت های سهامی عام برای اجرای پروژه‌ها یکی دیگر از رسالت‌های مهم ما در بازار سرمایه بورس بود، بیان داشت:

تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان شرکت سهامی عام شرکت پروژه تعریف شده است در صورتی که این عدد سال گذشته صفر بود. همچنین تقویت روش سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه را به طور جدی دنبال کردیم تا مردم به صورت مستقیم وارد بازار نشوند.

وی در ادامه افزود: به منظور رصد فضای مجازی شورای عالی فضای مجازی در بازار بورس تشکیل شد، با رصد فضای مجازی در صورت لزوم برخوردهای قهری هم انجام می‌شود همچنین با توجه به توسعه فضای مجازی و تاثیر آن بر بازار سرمایه این اقدام انجام شده و در کنار آن هم ارتباطی را با صدا و سیما برای ارتقای سواد فکری و فرهنگ سازی و همچنین بازار گردانی در شبکه های آموزش و ایران کالا برقرار کرده ایم.

 

*** رشد بازار سرمایه

 

قالیباف اصل با اشاره به رشد بازار سرمایه در یکی دو سال اخیر گفت:

متاسفانه زیرساخت‌ها نتوانسته خودش را با رشد بازار تطبیق دهد لذا ما طرحی را در شورای عالی بورس ارائه کردیم که نیازمند مصوبه هیات وزیران است و به دولت ارائه شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس سازمان بورس در پایان با بیان این که بعد از افت‌های بازار در بازار سرمایه موضوع بازارگردانی را به طور جدی دنبال کردیم، بیان داشت:

بازارگردان باید بتواند در بحث عرضه و تقاضا با تشخیص درست اقدام مناسب را انجام دهد، در بازار بورس از ۳۳۰ شرکت، ۱۸۰ شرکت قرارداد بازار گردانی را امضا کرده اند. برای رسیدن بازار سرمایه به یک تعادل باید این موضوع به طور جدی دنبال شود، حدود ۲۰ شرکت این قرارداد خود را تمدید نکردند که سازمان بورس اعلام کرده شرکتهای متخلف مستوجب جریمه‌های مالی و برخورد هستند.

اگر بازارگردان‌ها به صورت کامل در بازار سرمایه فعال شوند می‌توان یک تعادلی را در بازار ایجاد کنند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول