کد خبر:228225
پ
افزایش آمادگی نیروگاه‌های کشورایش آمادگی نیروگاه‌های کشور
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی:

صرفه‌جویی ۳.۵ میلیارد دلاری با افزایش آمادگی نیروگاه‌های کشور

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی از صرفه‌جویی ۳.۵ میلیارد دلاری با افزایش آمادگی نیروگاه‌های کشور خبر داد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی از صرفه‌جویی ۳.۵ میلیارد دلاری با افزایش آمادگی نیروگاه‌های کشور خبر داد.

 

*** میزان تولید برق نیروگاه‌های کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن طرزطلب در خصوص اینکه روزهای آغازین سال ۹۰ ظرفیت نامی نیروگاه‌های حرارتی حدود ۵۴ هزار مگاوات بود که این رقم در حال حاضر با افزایش ۲۵ درصدی از مرز ۶۸ هزار مگاوات عبور کرده است، اظهار داشت:

در اوایل دهه ۹۰ حداکثر نیاز مصرف حدود ۴۲ هزار مگاوات بود که این رقم تابستان سال ۹۹ به بیش از ۵۸ هزار مگاوات افزایش پیدا کرد.

 

مدیرعامل برق حرارتی درباره اینکه میزان تولید برق نیروگاه‌های حرارتی در نیمه نخست سال ۹۰ حدود ۱۲۱ هزار میلیارد کیلووات ساعت و در ۶ ماهه نخست سال پیش ۱۵۲ هزار میلیارد کیلووات ساعت بوده است، تصریح کرد:

این رقم در نیمه نخست سال جهش تولید با افزایش حدود ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ از مرز ۱۶۷ هزار میلیارد کیلووات ساعت گذشت.

در آن مقطع زمانی میزان مصرف سوخت سالانه نیروگاه‌های کشور حدود ۵۷ میلیارد مترمکعب بود که این رقم سال ۹۸ به ۷۴ میلیارد مترمکعب رسید.

در آن سال‌ها ۶۲ درصد سوخت نیروگاه‌ها توسط گاز طبیعی و ۳۸ درصد آن توسط سوخت مایع تامین می‌شد عاملی که افزایش ضریب خروج اضطراری واحدها، دشواری بهره‌برداری نیروگاه‌ها و آسیب‌دیدگی بویلرها را به همراه داشت.

 

*** تامین سوخت نیروگاه‌ها

 

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه در نیمه نخست سال ۹۹ حدود ۹۰ درصد سوخت نیروگاه‌ها از طریق گاز طبیعی تامین شده است، خاطرنشان کرد:‌

اقدام‌های صورت گرفته در طی چند سال اخیر موجب شده است تا در نیمه نخست سال ۹۹ از میان ۴۵ میلیارد مترمکعب سوخت مصرفی نیروگاه‌ها حدود ۴۰ میلیارد مترمکعب آن از طریق سوخت گاز طبیعی تامین شود.

 

وی در ادامه، افزود:

راندمان نیروگاه‌ها در آن دوران حدود ۳۶.۹ درصد بود که این رقم در حال حاضر با اقدام‌هایی از قبیل تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ‌ترکیبی به ۳۸.۷ درصد افزایش یافته و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان سال به حدود ۳۹ درصد خواهد رسید.

 

*** افزایش ۱۰ درصدی آمادگی نیروگاه‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در پایان پیرامون اینکه در اوایل سال ۹۰ ضریب خروج اضطراری واحدها ۱۶.۶ درصد و میزان آمادگی نیروگاه‌ها حدود ۸۳.۴ درصد بود، اظهار کرد:

میزان خروج اضطراری واحدها در حال حاضر به هفت درصد کاهش پیدا کرده و آمادگی نیروگاه‌ها از مرز ۹۳ درصد عبور کرده است.

افزایش ۱۰ درصدی آمادگی نیروگاه‌ها در طی چند سال اخیر ۳.۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی به همراه داشته است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول