کد خبر:227964
پ
بانک مرکزی به عدم تامین ارز برای واردات روغن خام
خبرگزاری صنایع گزارش می‌‌دهد:

واکنش بانک مرکزی به عدم تامین ارز برای واردات روغن خام

روابط عمومی بانک مرکزی، مبنی بر عدم تأمین ارز جهت واردات روغن خام از تامین ۶۲۱۴ میلیون دلار ارز برای کالاهای اساسی خبر داد.

روابط عمومی بانک مرکزی، مبنی بر عدم تأمین ارز جهت واردات روغن خام از تامین ۶۲۱۴ میلیون دلار ارز برای کالاهای اساسی خبر داد.

 

*** تعیین اولویت‌بندی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روابط عمومی بانک مرکزی در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر توقف ۹ روزه تولید روغن بهشهر و بیانات انجمن صنایع روغن درباره اینکه کارخانجات روغن به دلیل مشکل تخصیص ارز در آستانه بحران هستند، اظهار داشت:

بانک مرکزی از ابتدای سال ۹۹ تاکنون علیرغم فشار تحریم‌ها، ارز کالاهای اساسی را طبق مقررات تأمین کرده است.

ضمن آن که تعیین اولویت‌بندی، نوع و میزان ارز کالاها برعهده وزارتخانه‌های ذیربط اعم از صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

 

در این اطلاعیه آمده است:

با توجه به انتشار اخباری مبنی بر عدم تأمین ارز نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان، که منجر به تعطیلی برخی از شرکت‌های تولیدی شده است، به آگاهی می‌رساند بانک مرکزی سقف تعیین شده در مصوبه ستاد اقتصادی دولت برای تأمین ارز، را به طور کامل اجرا کرده است و این، وظیفه وزارتخانه‌های مربوطه است که با اولویت بندی در سقف مذکور، تعیین کنند برای چه کالاهایی و چه شرکت‌هایی تأمین ارز شوند.

طی سال ۹۹ بنا به مصوبه ستاد اقتصادی دولت، سقف ۸ میلیارد دلار ارز با نرخ ۴,۲۰۰ تومان به منظور تأمین کالاهای اساسی به تفکیک ۵.۵ میلیارد دلار برای اقلام کالای اساسی (ذرت، دانه روغنی، روغن خام، کنجاله، جو و گندم) و ۱.۵ میلیارد دلار برای دارو و یک میلیارد دلار برای تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شد.

 

***  تأمین ارز کالاهای اساسی

 

تأمین ارز کالاهای اساسی به نرخ ۴۲۰۰ تومان، از ابتدای سال تا پایان مهرماه بابت واردات اقلام اساسی، به شرح زیر است:

ذرت – ۱۶۲۴ میلیون دلار، جو – ۲۶۰ میلیون دلار، دانه‌های روغنی – ۷۷۷ میلیون دلار، روغن خام – ۷۷۸ میلیون دلار، کنجاله – ۶۳۸ میلیون دلار، گندم – ۳۳۰ میلیون دلار، کود – ۴۰ میلیون دلار، کاغذ – ۳۰ میلیون دلار، تجهیزات و ملزومات پزشکی – ۶۱۵ میلیون دلار، دارو و مواد اولیه دارو – ۹۸۵ میلیون دلار، سایر – ۱۳۷ میلیون دلار، است.

 

بنابراین طی هفت ماه گذشته جمعاً مبلغ ۶,۲۱۴ میلیون دلار توسط بانک مرکزی برای تأمین کالاهای اساسی در نظر گرفته شده و همان گونه که آمار فوق نشان می‌دهد، این بانک با توجه به گذشت ۷ ماه از سال ۹۹، تأمین ارز کالاهای اساسی را طبق مصوبه ستاد اقتصادی دولت به طور کامل انجام داده است.

اگر شرکتی مدعی است که مشکل تأمین ارز دارد، دلیل آن به اولویت‌بندی‌هایی برمی‌گردد که توسط وزارتخانه مربوطه انجام شده و خارج از تخصص نهادی بانک مرکزی است و این بانک نقشی در آن ندارد.

 

*** عدم تأمین ارز

 

بر اساس این گزارش گروه صنعتی بهشهر در اطلاعیه‌ای، اعلام کرد:

با توجه به عدم تأمین ارز توسط بانک مرکزی جهت واردات روغن خام و عدم عرضه روغن خام به میزان مورد نیاز، تولید شرکت به مدت ۹ روز متوقف شد.

 

*** توقف تولید روغن بهشهر

 

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن در واکنش به توقف تولید روغن بهشهر به دلیل عدم تأمین ارز توسط بانک مرکزی جهت واردات روغن خام و عدم عرضه روغن خام به میزان مورد نیاز توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران، اظهار داشت:

 وزارت صنعت واردکنندگان را به بانک مرکزی معرفی کرده اما مشکل، تخصیص ارزِ قابل انتقال است.

 

بیرشک در ادامه، افزود:

در واقع مهم این است که ارز تخصیص داده شده قابلیت انتقال داشته باشد در غیر این صورت فایده‌ای ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن در پایان پیرامون اینکه هم اکنون ۶۰ هزار تن روغن خام در گمرکات دپو شده است، اظهار داشت:

حدود دو ماه است که این روغن‌ها در گمرکات مانده‌اند و مشکل همان بحث تخصیص ارز قابل انتقال است و مرتب در حال رایزنی و پیگیری هستیم که این مشکل رفع شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول