کد خبر:228048
پ
رجبی مشهدی
سخنگوی صنعت برق کشور:

اختصاص رمز ارزها به تامین ارز مورد نیاز واردات

سخنگوی صنعت برق کشور از اختصاص رمز ارزهای استخراج شده در واحدهای مجاز، به تامین ارز مورد نیاز برای واردات، در آینده نزدیک خبر داد.

سخنگوی صنعت برق کشور از اختصاص رمز ارزهای استخراج شده در واحدهای مجاز، به تامین ارز مورد نیاز برای واردات، در آینده نزدیک خبر داد.

 

*** تامین ارز مورد نیاز واردات 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به اضافه شدن تبصره‌ای جدید به مصوبه گذشته در خصوص مقررات استخراج رمز ارزها اظهار داشت:

در این مصوبه آمده است رمزارزهای استخراج شده در واحدهای مجاز، بر اساس مجوزهای وزارت صمت و وزارت نیرو برای تأمین برق، فقط برای تأمین ارز واردات کشور صرف خواهد شد.

این رمز ارزها بر اساس مقررات تعیین شده از سوی بانک مرکزی، قابل مبادله هستند.

 

سخنگوی صنعت برق در پایان پیرامون اینکه سقف مجاز رمز ارز استخراج شده و قابل مبادله هر واحد استخراج کننده بر اساس میزان انرژی مصرفی توسط وزارت نیرو، تعیین خواهد شد، افزود:

دستورالعمل انجام این طرح، در وزارت نیرو در حال تدوین است

 

*** کاهش نقش بازار آزاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس این گزارش چندی پیش تا پیش از راه‌اندازی سامانه نیما، تمامی فعالین عمده و خریداران و فروشندگان خرد بازار ارز برای تامین ارز مورد نیاز خود ناچار به مراجعه مستقیم به بازار آزاد بودند. این واقعیت شرایط ممتازی را در اختیار گروهی از دلالان و سفته بازان بازار ارز قرار می‌داد تا با ایجاد نوسانات در حوزه ارزی، روند تامین کالا در بازارهای کشور را دچار اختلال کنند.

اما پس از راه‌اندازی سامانه نیما توسط بانک مرکزی در بازار ارز کشور و استقبال فعالان عرصه صادرات و واردات از این سامانه برای تامین، عرضه و انجام مبادلات ارزی مورد نیاز خود، در شرایط کنونی کشور این سامانه نقش اساسی و اولیه را در هدایت نقدینگی ارزی کشور ایفا می‌کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول