کد خبر:227128
پ
میراشرفی
رئیس کل گمرک ایران:

مشوق‌های تازه گمرک برای صادرکنندگان

رییس کل گمرک ایران، مشوق‌های جدید این سازمان برای صادرکنندگان را اعلام کرد.

رییس کل گمرک ایران، مشوق‌های جدید این سازمان برای صادرکنندگان را اعلام کرد.

 

*** مشوق‌های تازه گمرک برای صادرکنندگان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی میراشرفی پیرامون قبول ضمانت بانکی، اظهار داشت:

قبول ضمانت بانکی برای کالاهایی که در تولید کالاهای صادراتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ایجاد دروازه مشترک مرزی با کشورهای ترکیه و افغانستان به منظور حذف کنترل‌های مجدد گمرکی کالاهای صادراتی ایران در ماه‌های آتی صورت گرفت، تبدیل ضمانت‌نامه نقدی به ضمانت‌نامه کتبی در موارد اختلاف ارزش صادرات فرآورده‌های نفتی تا زمان رفع اختلاف از جمله تسهیلات و مشوق‌های جدید گمرک برای صادرکنندگان است.

امید است که با همکاری سازمان‌های ذی‌ربط در تجارت، مشکلات صادرکنندگان و تولیدکنندگان برطرف شود.

گمرک ایران برای ایجاد دروازه مشترک مرزی با کشورهای ترکیه و افغانستان در ماه‌های باقی‌مانده سال، گفت‌وگوهای لازم را انجام داده است.

امیدواریم این موضوع محقق شود و یا به این سمت پیش برویم که این امر در کنترل‌های مرزی می‌تواند به شدت باعث تسهیل تجارت شود و کنترل‌ها از دوگانگی به کنترل واحد در مرز تبدیل شود.

 

*** تسهیل عبور کالا

 

وی در خصوص تسهیل عبور کالا، گفت:

در مورد تسهیل عبور کالا (ترانزیت) در مرز، بحث گسترش کنوانسیون تیر به سمت شرق و جنوب شرقی آسیا در دستور کار قرار دارد.

به این نحو که در حال حاضر کنوانسیون تیر که یکی از مهمترین کنوانسیون‌های تسهیل‌کننده در حمل کالاست، از یک کنوانسیون اروپایی به یک کنوانسیون جهانی در حال تبدیل است.

ایران به عنوان یک کشور بسیار تأثیرگذار در گسترش این کنوانسیون به شرق دنیا می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد.

عضویت کشورهای هند، پاکستان و افغانستان و کشورهای آسیای میانه در کنوانسیون تیر می‌تواند یک امکان بسیار عالی به جهت سهولت در حمل‌ونقل و صادرات کالاهای ایرانی و ترانزیت کالاهای مورد مصرف در آسیای میانه و جنوب شرق و شرق آسیا باشد.

در همین ارتباط ما در ماه‌های اخیر توانستیم با ایجاد دو کریدور کتای که شامل قزاقستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران است و کریدور ایران، افغانستان و ازبکستان، در کریدورهای ترانزیتی و صادراتی کشور تنوع ایجاد کنیم.

این موضوع می‌تواند گشایش بهتری را در بحث صادرات و ترانزیت کالاها از ایران به دنبال داشته باشد.

 

*** ارائه تعهد کتبی تولیدکننده

 

میراشرفی در رابطه با الای مشتق از نفت و گاز و فرآورده، بیان کرد:

ما در مبحث مربوط به کالای مشتق از نفت و گاز و فرآورده، مزیت نسبی و مطلق داریم و در پی این هستیم که با رایزنی با وزارتخانه‌های ذی‌ربط، این مسائل به نحوی مدیریت شود که صادرات این فرآورده‌ها سهل‌تر شود و بتوانیم از این مزیت خدادادی بهتر استفاده کنیم.

در حال حاضر چنانچه صادرکنندگان اختلافی در بحث مربوط به ارزش یا سایر موارد فرآورده‌ها از نظر ماهیت داشته باشند مکلفند تا زمان رفع اختلاف، ضمانت نقدی به گمرک پسپارند.

این موضوع با رایزنی‌های انجام شده، به ارائه تعهد کتبی تولیدکننده به وزارت نفت تا زمان رفع اختلاف تبدیل شده است و می‌تواند به تقویت نقدینگی بخش تولید کمک کند.

 

*** ایفای تعهد ارزی

 

وی در خصوص صادرکنندگان خوشنامی که تعهدات ارزی خود را به موقع ایفا کنند، گفت:

گمرک کماکان تسهیلاتی مانند استفاده از مسیر سبز گمرکی و اخذ ضمانت برای کالاهایی که در تولید کالاهای صادراتی به کار رفته را اعمال خواهد کرد.

همچنین بحث درابک یا استرداد حقوق ورودی به صادرکنندگانی که مواد اولیه تولید کالاهای صادراتی‌شان وارداتی بوده، ادامه خواهد داشت
ما تا مدت ۳ سال آن را مسترد می‌کنیم که یک مشوق بسیار عالی برای صادرکنندگان عزیز است.

اما در مورد صادرکنندگانی که تعهدات ارزی خود را ایفا نکنند و همچنین دارندگان کارت‌های بازرگانی مشکوک، گمرک این موارد را پایش و شناسایی کرده و فهرست آن‌ها را به وزارت صمت ارسال می‌کند تا محدودیت و پیگردهای قانونی در مورد آن‌ها اعمال شود.

 

*** ارزیابی کالاهای صادراتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کل گمرک در پایان با اشاره به تشریفات صادرات و ارزیابی کالاهای صادراتی، اظهار داشت:

۲۴ ساعته بودن انجام تشریفات صادرات و ارزیابی کالاهای صادراتی در محل تولید و استفاده شرکت‌های بزرگ تولیدی از انبارها و گمرکات اختصاصی در کاهش هزینه‌های تولید و صادرات، تخلیه و بارگیری و حتی دموراژ کانتینر تأثیرگذار است.

امیدواریم علاوه بر موارد تشویقی یادشده با همکاری همه سازمان‌های مسئول در امر تجارت، مشوق‌ها و تسهیلات بهتری را در اختیار صادرکنندگان که عمدتاً تولیدکنندگان کشور هستند قرار دهیم و به ایجاد اشتغال و رونق تولید کمک کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول