کد خبر:225612
پ
همتی
رییس کل بانک مرکزی:

اقدامات بانک مرکزی برای کنترل متغیر‌های پایه پولی و نقدینگی

رییس کل بانک مرکزی از بازگشت نرخ سپرده قانونی به وضعیت اولیه به منظور کاهش ضریب فزاینده و کنترل رشد بیشتر نقدینگی خبر داد.

رییس کل بانک مرکزی از بازگشت نرخ سپرده قانونی به وضعیت اولیه به منظور کاهش ضریب فزاینده و کنترل رشد بیشتر نقدینگی خبر داد.

 

***  کنترل متغیر‌های پایه پولی و نقدینگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی در یادداشتی در فضای مجازی، تصریح کرد:

بانک مرکزی، بعنوان مسئول سیاست پولی و اعتباری، علاوه بر ضرورت مهار تورم و کمک به خروج از رکود، مواجه با اثرات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا و نیز تسهیل تامین مالی کسری بودجه بوده است.

در این شرایط کاملا پیچیده، اگر مقاومت بانک مرکزی در مقابل بسیاری از درخواست‌ها، وضعیت پایه پولی و نقدینگی نبود، اکنون به گونه‌ای دیگر رقم خورده بود.

 

همتی افزوده است:

در همین راستا، بانک مرکزی به مانند تمام بانک‌های مرکزی دنیا، نمی‌توانست در خصوص نیاز‌های تامین مالی در اوایل شیوع کرونا که اقتصاد طبقات کم درآمد جامعه را متاثر ساخته بود، بی تفاوت باشد. کاهش یک درصد نرخ سپرده قانونی در ابتدای سال، با هدف کمک به بانک‌ها برای تامین مالی و اعطای وام ارزان قیمت به خانوار‌های یارانه بگیر و نیز کسب و کار‌های آسیب دیده و تامین مالی کمک ودیعه مسکن انجام گرفت.

نظر به پایش روند متغیر‌های اقتصادی، از اول مهرماه با هدف کاهش ضریب فزاینده و کنترل بیشتر رشد نقدینگی نرخ سپرده قانونی به وضعیت اولیه آن برگردانده شد.

اقدامات احتیاطی برای کاهش ریسک ترازنامه بانک‌ها نیز طبق برنامه پیش می‌رود.

همراهی دولت محترم در تامین کسری بودجه نیمه اول سال از طریق انتشار اوراق بدهی قابل تقدیر است.

امیدوارم با توجه به مجوز‌های قانونی اخذ شده، این روند در نیمه دوم سال نیز با جدیت ادامه یابد تا بتوان کسری بودجه سال ۹۹ را به صورت سالم و با کمترین اثرات جانبی بر اقتصاد کلان تامین مالی کرد.

 

*** مهمترین عامل برون‌زای اقتصاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس بانک مرکزی در پایان یاداداشت خود، آورده است:

بی شک مهمترین عامل برون زای اقتصاد کشور، ادامه تحریم‌های یک جانبه و ظالمانه آمریکا علیه کشورمان است هر گونه تحلیل راجع به متغیر‌های پولی و قضاوت در خصوص عملکرد بانک مرکزی بدون در نظر گرفتن تاثیر این عامل بی تردید نمی‌تواند یک تحلیل جامع، علمی و از نظر اجرایی راه گشا باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید