کد خبر:225497
پ
شریعتمداری
وزیر تعاون خبر داد

پرداخت مستمری ماهیانه به ۱۲۵ هزار خانوار دارای معلولیت بینایی

وزیر تعاون از پرداخت مستمری ماهیانه به ۱۲۵ هزار خانوار دارای معلولیت بینایی خبر داد.

وزیر تعاون از پرداخت مستمری ماهیانه به ۱۲۵ هزار خانوار دارای معلولیت بینایی خبر داد.

 

*** پرداخت مستمری به معلولان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد شریعتمداری با گرامیداشت روز جهانی ایمنی عصای سفید و تبریک به فعالان جامعه نابینایان، اظهار داشت:

مبلغ مستمری ماهیانه از ۵۳ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان و برای خانوارهای ۵ نفره به ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. معتقدیم این مبلغ با شرایط مطلوب فاصله دارد اما امیدواریم با پیگیری های صورت گرفته منابع مالی بیشتری به این موضوع اختصاص یابد.

جامعه نابینایان ۲۰۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۱۳۰ هزار نفر مرد و ۷۳ هزار نفر زن هستند و یکی از فرهیخته ترین و اندیشمندترین افراد در عرصه های علمی به شمار می روند.

 

وی در خصوص کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت نیز گفت:

پرداخت کمک‌هزینه معیشت به معلولان فاقد شغل و درآمد که دهک های یک تا سه هستند به منابع مالی زیادی نیاز دارد که با مذاکرات صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه امیدواریم در جهت تامین مالی آن قدم های موثری برداشته شود.

 

*** اجرای کامل قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بودجه ۳۰ هزار میلیاردی برای اجرای کامل قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت خبر داد و گفت:

تامین یکجای این بودجه برای دولت مشکل خواهد بود ولی باید اقدام جدی برای تخصیص بودجه ۱۰۰ درصدی سال ۱۳۹۹ و دریافت کمک از محل سایر اعتبارات در بودجه سال ۱۴۰۰ صورت گیرد.

 

شریعتمداری به ایفای نقش مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی اشاره و تصریح کرد:

باید از ظرفیت بنگاه های اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اولویت تامین هزینه های افراد دارای معلولیت بهره گیری شود.

 

*** قانونگذاری برای افراد دارای معلولیت

 

وی با اشاره به اینکه در حوزه قانونگذاری برای افراد دارای معلولیت، فعالیت های مثبتی در کشور انجام شده و مشکلی در این بخش نداریم، افزود:

عمده مشکلات مربوط به جامعه معلولان به دلیل عدم اجرای قوانین است که نظارت و پیگیری جدی را می طلبد که با تشکیل شورای نظارت بر قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت بخش زیادی از مشکلات مرتفع خواهد شد.

اصلاح برخی قوانین و مقرارات در مورد افراد دارای معلولیت در کارگروهی با حضور انجمن های مردم نهاد و کارشناسان سازمان بهزیستی مورد بررسی قرار گیرد.

 

وزیر کار با اشاره به مشکلات موجود در توزیع وسایل و تجهیزات توانبخشی نیز افزود:

برای تامین بلند مدت اعتبارات مورد نیاز تجهیزات توانبخشی می توان از توان خیرین و معلولان با تاسیس صندوق های حمایتی در بخش های گوناگون کشور با حمایت دولت بهره گرفت و افراد دارای معلولیت می توانند اداره کننده این صندوق ها باشند.

 

*** امضای تفاهم نامه با وزارت ورزش و جوانان 

 

شریعتمداری به فعالیت فدراسیون های جانبازان معلولین، نابینایان و ناشنوایان در ورزش معلولان اشاره کرد و گفت:

طبق ماده ۸ قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت مددجویان سازمان بهزیستی و معلولان می توانند از خدمات مراکز ورزشی دولتی، شهرداری ها،دهیاری ها و مراکز متعلق به وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به صورت رایگان استفاده کنند و فدراسیون های دیگر نیز موظفند فعالیت هایی در فدراسیون خود در جهت تقویت و گسترش ورزش معلولان اختصاص دهند.

با مذاکرات سازمان بهزیستی کشور و وزارت ورزش و جوانان برای حل مشکلات ورزش افراد دارای معلولیت تفاهم نامه ای در ابتدای آبان ماه منعقد خواهد شد.

 

*** ۲۸ هزار واحدمسکونی در ۲۰ ماهه اخیر آماده واگذاری شده است

 

وی در زمینه مسکن معلولان نیز اظهار داشت:

۱۳۰ هزار واحد مسکونی از ابتدای فعالیت سازمان بهزیستی تاکنون ساخته شده که ۲۸ هزار واحد آن در ۲۰ ماهه اخیر آماده واگذاری شده است.

برای ۲۰ هزار مسکن روستایی با بنیاد مسکن، برای ۵ هزار مسکن سیل زدگان با بسیج سازندگی و برای ساخت یک هزار و ۵۰۰ واحد مسکن افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید با قرارگاه خاتم الانبیا تفاهم نامه امضا شده است که بخش عمده ای از نیاز مسکن معلولان تامین می شود.

 

*** ۹۵۰۰ خانوار دارای دو معلول مسکن دریافت کردند

 

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی از شروع طرح های جدید برای ۴ هزار خانوار نیازمند مسکن در سازمان بهزیستی خبر داد و افزود:

برای مسکن خانوارهای دارای دو معلول به بالا از ۱۴ هزار خانوار شناسایی شده ۹۵۰۰ خانوار مسکن دریافت کرده اند و ۳۵۰۰ واحد تا پایان سال تحویل می شود و کار ساخت ۱۳۰۰ واحد مسکن نیز آغاز شده است.

 

وی از پرداخت بدهی ۳۰ میلیاردی سازمان بهزیستی به دانشگاه آزاد اسلامی گفت و تشریح کرد:

با تخفیف ۲۰ درصدی دانشگاه آزاد به مددجویان سازمان بهزیستی مشکلی در پرداخت شهریه مددجویان وجود ندارد و با راه اندازی سامانه دانشجویی سازمان بهزیستی و ارتباط آن با سامانه دانشگاه آزاد اسلامی ،پرداخت شهریه ها با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

 

*** ورود شرکت‌های دانش بنیان برای رفع مشکلات معلولان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر تعاون در پایان در پیشنهادی به سازمان بهزیستی، گفت:

با تجربه خوب ورود استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان و ورود فکر و اندیشه جوان در صندوق بازنشستگی کشوری از توان دانش بنیان ها به ویژه فرهیختگان دارای معلولیت و دانشگاهیان برای رسیدن به راه های میان بر برای رفع مشکلات معلولان بهره برداری شود.

۱۰۰ دستگاه برجسته نگار هوشمند و ۳۰۰ نسخه قرآن بریل چاپ شده در مرکز نابینایان رودکی که به همت سازمان بهزیستی تهیه شده در اختیار نابینایان قرار خواهد گرفت.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید