کد خبر:225495
پ
پیروزبخت
رییس سازمان ملی استاندارد:

ارائه ۱۲۰ پیشنهاد از سوی ایران برای تدوین استاندارد غذای حلال

رییس سازمان ملی استاندارد از ارائه ۱۲۰ پیشنهاد از سوی ایران برای تدوین استاندارد غذای حلال خبر داد.

رییس سازمان ملی استاندارد از ارائه ۱۲۰ پیشنهاد از سوی ایران برای تدوین استاندارد غذای حلال خبر داد.

 

*** تدوین استاندارد غذای حلال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نیره پیروزبخت در خصوص نقش آفرینی ایران در استاندارد حلال جهان، اظهار داشت:

امروز گواهی حلال از سوی بسیاری از کشورها از جمله روسیه، ارمنستان و ازبکستان از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان کشورمان مطالبه می‌شود.

در نظر داریم تا با سرعت‌بخشی به آن به توسعه صادرات غیرنفتی کشور سرعت بخشیم تا بتوانیم سهمی از بازار دو هزار و ۵۰۰ میلیارد دلاری این تجارت را به خود اختصاص دهیم.

 

وی در ادامه اضافه کرد: از مجموع ۳۳ کشور اسلامی فقط ۱۳ کشور عضو هیات مدیره موسسه استانداردسازی و اندازه شناسی کشورهای اسلامی (SMIIC) هستند که ایران نیز عضو هیات مدیره این موسسه است.

سازمان ملی استاندارد ایران در راستای انجام وظایف خود از اواخر دهه ۸۰ به شکلی منسجم در تدوین استانداردهای حلال و ایجاد ساختار انطباق در سطح ملی و به ویژه در سطح کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی (OIC) مشارکت فعال داشت.

 

**** تضمین حقوق اولیه هموطنان مسلمان

 

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در پایان، بیان داشت:

این مشارکت سبب شد تا ضمن تضمین حقوق اولیه هموطنان مسلمان در سطح کشور، بتوانیم از این حقوق برپایه فقه جعفری در سطح بین المللی، در تدوین استاندارد غذای حلال و ارائه بیش از ۱۲۰ پیشنهاد به سازمان همکاری های اسلامی (OIC) و توفیق انطباق این استاندارد با فقه جعفری به میزان بیش از ۹۵ درصد دفاع کنیم.

سهم ایران از گردش مالی چهار میلیارد دلاری غذای حلال، یک درصد است.

 

*** بازار جهانی صنایع حلال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بازار جهانی صنایع حلال روز به روز در حال گسترش است. محصولات غذایی مختلفی با نام تجاری حلال عرضه می‌شود که در کشور مالزی ثبت شده است، با این همه ایران نیز در این زمینه از ظرفیت قابل توجهی برخوردار است.

برخی کشورهای اسلامی برای رونق بیشتر محصولات حلال، تعرفه‌های گمرکی ترجیحی برای این محصولات وضع کرده‌اند.

فراورده‌های حلال تنها محدود به صنایع غذایی نیست و صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی را نیز شامل می‌شود.

با توجه به استفاده گسترده برخی شرکت‌های دارویی و آرایشی و بهداشتی بین‌المللی و غیر اسلامی، از برخی مواد اولیه که از نظر اسلام حلال نیست و حتی نجس شمرده می‌شود، داروها و لوازم بهداشتی و آرایشی حلال این اطمینان را به مصرف‌کننده می‌دهد که این محصولات بر اساس موازین شرعی تولید شده‌اند و استفاده از آنها بلامانع است.

با توجه به این که محصولات حلال در کشورهای غیر اسلامی نیز با استقبال قابل توجهی روبه‌رو شده‌اند و ایران نیز ظرفیت بسیار گسترده‌ای در این زمینه دارد، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برنامه‌ای برای حمایت از این حوزه تدوین کرده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید