کد خبر:224959
پ
نوده-فراهانی
رییس اتاق اصناف تهران:

ارسال ۹۵۰ پرونده تخلف گرانفروشی به سازمان تعزیرات در نیمه نخست سال ۹۹

رییس اتاق اصناف تهران از ارسال ۹۵۰ پرونده تخلف گرانفروشی به سازمان تعزیرات در نیمه نخست سال ۹۹ خبر داد.

رییس اتاق اصناف تهران از ارسال ۹۵۰ پرونده تخلف گرانفروشی به سازمان تعزیرات در نیمه نخست سال ۹۹ خبر داد.

 

*** نوسانان قیمت کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قاسم نوده فراهانی در خصوص اینکه چه زمانی قیمت کالا در بازار کنترل خواهد شد و مسئول کنترل قیمت‌ها کیست، اظهار داشت:

نوسانان قیمت کالا در سطح کشور ناشی از نوسان قیمت ارز است، بنابراین وقتی قیمت ارز در نوسان است، به فراخور آن نیز قیمت کالاها دچار نوسان می‌شود، بنابراین باید برای کنترل قیمت‌ها به فکر جلوگیری از نوسان ارز بود.

 

وی با تاکید بر اینکه گرانی مربوط به اصناف نیست، گفت:

اصناف هیچ دخالتی در تولید، واردات و قیمت‌گذاری کالا ندارند، بنابراین گرانی مرتبط با اصناف نیست.

 

*** افزایش قیمت مواد غذایی

 

رییس اتاق اصناف تهران با اشاره به افزایش قیمت خیارشور، افزود:

تا چندی پیش هر شیشه خیارشور با قیمتی حدود ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان خریداری می‌شد، مدتی پیش قیمت آن به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید، روز گذشته در یک سوپر مارکت با قیمت بیش از ۶۰ هزار تومانی یک شیشه خیارشور مواجه شدم، مقصر این افزایش قیمت سوپرمارکت، مغازه، فروشگاه یا واحد عرضه کننده صنفی نیست، زیرا فروشنده کالا را با قیمت مشخص خریداری و با درصد سود مشخص که برای فروش تعیین شده کالا را می‌فروشند.

 

وی با تاکید بر اینکه قیمت‌گذاری کالا در حوزه فعالیت‌های سازمان حمایت است، تصریح کرد:

سازمان حمایت باید بداند که قیمت‌گذاری که برای کالا انجام می‌دهد، در سطح جامعه آشکار می‌شود.

سود واحدهای صنفی هر ساله در کمیسیون‌های ضرایب وزارت امور اقتصاد و دارایی تصویب و ابلاغ می‌شود، لذا همه واحدهای صنفی دارای ضریب سود مشخص هستند و اصل قیمت‌گذاری یک کالا هیچ ارتباطی با اصناف ندارد.

 

رییس اتاق اصناف تهران درباره اینکه چه زمانی افزایش قیمت‌ها مهار می‌شود، افزود:

تا زمانی که قیمت ارز ثابت نشود نمی‌توان برای ثابت کردن قیمت‌ها برنامه‌ریزی کرد.

 

*** تاثیر کنترل قیمت‌ها توسط ستاد 

 

وی در خصوص اینکه قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار چه تاثیری بر کنترل قیمت دارد، گفت:

از نظر من قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار در مورد کالاهای اساسی هیچ تاثیری بر کنترل قیمت‎ها ندارد، وقتی ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ را ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام می‌کند و واحد صنفی آن را به قیمت هر کیلو ۱۸ هزار و ۵۰۰ می خرید و با هزار تومان سود به قیمت ۱۹ هزار و ۵۰۰ می‌فروشد، این نشان می‌دهد که قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار هیچ تاثیری بر کنترل قیمت ها ندارد.

 

نوده فراهانی با تاکید بر اینکه قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار تاثیری بر کنترل قیمت‌ها ندارد، گفت:

دلیل عدم تاثیرگذاری قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار بر کالاهای اساسی ممکن است به علت دادن اطلاعات نادرست به ستاد تنظیم بازار باشد و یا اینکه این ستاد کارشناسی ضعیفی انجام می‌دهد.

وقتی واحد صنفی هر کیلو مرغ را با فاکتور به قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ خریداری می‌کند، چگونه می‌توان از وی انتظار داشت که مرغ را به قیمت تعیین شده ستاد تنظیم بازار بفروشد ضمن اینکه این واحد عرضه کننده در بازرسی‌ها هم فاکتور ارائه می‌دهد، لذا هیچ تخلف یا گرانفروشی از سوی واحد صنفی انجام نشده بلکه کالا را به قیمت گران خریداری کرده است.

 

*** پرونده تخلف گرانفروشی به سازمان تعزیرات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس اتاق اصناف تهران در پایان پیرامون اینکه در بازرسی‌ها از ابتدای سال ۹۹ تاکنون ۹۵۰ مورد گرانفروشی که جرایم آن حدود ۱۰ میلیارد تومان بوده را به سازمان تعزیرات ارسال کرده‌ایم، اظهار داشت:پ

مسئول کنترل قیمت‌ها سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار است، لذا این دو باید قیمت‌ها را کنترل و قیمت‌ها را درست و به صورت کارشناسی اعلام کنند تا مشکلی برای واحدهای عرضه کننده نیز ایجاد نشود.

ما در این خصوص وظایف خود را انجام می‌دهیم، اما متاسفانه هر کسی در هر جایی اصناف بیچاره را متهم به گران فروشی می‌کنند در حالی که مسئول گرانی اصناف نیست.

بر اساس وظیفه و توان بازرسی بر موضوع گرانفروشی در حوزه اصناف نظارت می‌کنیم، اما گرانفروشی در حوزه اصناف نیست و ناشی از مسائل دیگر است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید