کد خبر:223673
پ
محبی نژاد
دبیر انجمن قطعه‌سازان:

یک سوم شرکت‌های قطعه‌سازی در کشور تعطیل شد/ ۸۰ درصد قطعات خودرو در بازار قاچاق است

دبیر انجمن قطعه‎سازان ضمن اعلام تعطیلی یک سوم شرکت‌های قطعه‌سازی در کشور از قاچاق بودن ۸۰ درصد قطعات خودرو موجود در بازار خبر داد.

دبیر انجمن قطعه‌سازان ضمن اعلام تعطیلی یک سوم شرکت‌های قطعه‌سازی در کشور از قاچاق بودن ۸۰ درصد قطعات خودرو موجود در بازار خبر داد.

 

***  تعداد شرکت‌های قطعه‌سازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آرش محبی نژاد درباره تعداد قطعه‌سازان در کشور، اظهار داشت:

تعداد کل قطعه سازان در کشور حدود ۲ هزار واحد است که ۸۰۰ واحد آن‌ها شامل زیرپله ای‌ها و واحد‌های بدون شناسنامه کوچک می‌شود.

از تعداد کل ۱۲۰۰ واحد قطعه ساز دارای شناسنامه تقریباً ۷۰۰ واحد با خودروسازان ارتباط مستقیم دارند و متأسفانه حدود ۴۰۰ واحد قطعه ساز در حالت نیمه تعطیل یا تعطیل به سر می‌برند، روی هم رفته در حال حاضر از نصف توان قطعه سازی در کشور استفاده می‌شود.

با اینکه فقط نیمی از توان تولیدی قطعه سازان کشور فعال است، تمام تولیدات قطعه در کشور به راحتی به فروش می‌رسد.

 

وی همچنین با اشاره به حضور ۵۵۰ هزار نفر کارگر در صنف قطعه‌سازی افزود:

بیش از ۱۵۰ هزار نفر از این تعداد در حالت تعلیق به سر می‌برند.

کل مطالبات زنجیره تولید قطعه سازی داخل حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان است که از این میزان با کسر ۶ هزار میلیارد تومان چک‌های خرید دین (ضمانت) از اعتبار ما در اختیار خودروسازان قرار دارد و حدود ۹ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق سررسید گذشته است.

 

*** رسوب قطعات خودرو

 

دبیر انجمن قطعه‎سازان کشور از رسوب حدود یک میلیارد دلار قطعه خودرویی در گمرکات کشور خبر داد و اضافه کرد:

بخشی از این میزان قطعه به بازار یدک مربوط می‌شود، ولی آن چه مربوط به خودرو‌های ناقص ایران خودرو می‌شود همین ۲۵۰ میلیون دلار است.

 

محبی نژاد به واردات قطعات خودرویی قاچاق تحت عنوان ته لنجی اشاره کرد و افزود:

در حال حاضر تحت عنوان ته لنجی؛ لنج لنج قطعه وارد کشور می‌شود.

قاچاقچیان وارداتی بدون انتقال ارز، بدون ذکر منبع ارز، بدون ثبت سفارش و مالیات؛ کالا وارد می‌کنند و به جرأت می‌توان گفت؛ ۸۰ درصد کالا‌های قاچاق در توان تولیدی کشور است و مضاف بر آن پس از تولید در داخل کشور، صرفه اقتصادی بسیاری به همراه خواهد داشت.

 

*** قاچاق لوازم یدکی

 

محبی نژاد با تکذیب ادعای آقای کاظمی مبنی بر حجم ناچیز کالای قاچاق لوازم یدکی در بازار، گفت:

بیش از ۸۰ درصد قطعات موجود در بازار از طریق قاچاق کالا وارد کشور می‌شود، زیرا حجم واردات رسمی کالا در سال ۹۸ بسیار کمتر از یک میلیارد دلار بوده، این در حالی است که سال‌های قبل ارزش دلاری کالا‌های وارد شده از درگاه رسمی بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ (۱/۶) میلیون دلار بوده است.

 

*** معامله مواد اولیه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن قطعه‎سازان در پایان یکی از مشکلات اقتصاد کلان کشور را معامله مواد اولیه کالا‌های تولید داخلی با دلار مطرح کرد و افزود:

مادامی که مواد اولیه تولیدات داخلی با دلار معامله شود نمی‌توان قیمت نهایی کالا‌های تولید داخل را متناسب با سطح اقتصادی جامعه طرح و بیان کرد و در حال حاضر قیمت بسیاری از قطعات هنوز به روز نشده است و با دلار ۱۳ هزار تومان تعیین و عرضه می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید