کد خبر:223859
پ
کلامی
دبیر ستاد تنظیم بازار:

ترخیص کالا‌های وارداتی با ارز دولتی در مدت سه ماه

دبیر ستاد تنظیم بازار از ترخیص کالا‌های وارداتی با ارز دولتی در مدت سه ماه خبر داد.

دبیر ستاد تنظیم بازار از ترخیص کالا‌های وارداتی با ارز دولتی در مدت سه ماه خبر داد.

 

*** ترخیص کالا‌های وارداتی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا کلامی در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار با بیان این مطلب، اظهار داشت:

اکنون در این جلسه، تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد، یکی از این تصمیمات، در خصوص ۵ قلم کالای اساسی بود که در مقایسه با سال ۹۸، ارز بیشتری به این کالا‌ها اختصاص یافت بر این اساس، حدود ۳ میلیارد و ۶۸۰ میلیون دلار، فقط برای کالای روغن نباتی، دانه‌های روغنی، کنجاله و ذرت ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت شده است.

 

وی درباره ارزی که به واردکننده برای خرید کالا و ورود آن به کشور داده می‌شد معمولا بین ۶ ماه تا یکسال زمان می‌برد تا کالای مورد نظر از طریق واردکننده به کشور وارد شود، خاطرنشان کرد:

از این پس، همه کالا‌های وارداتی ارز حاصل از صادرات می‌گیرند، تا سه ماه بعد، باید کالاهایشان از گمرک ترخیص شود.

اکنون مصوب شد واردکنندگانی که ارز دولتی گرفته اند و به هر دلیلی تا به اکنون بدعهدی کرده اند و یا در واردات کالا وظیفه خود را درست انجام نداده اند، فهرست‌شان را بانک مرکزی به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت و معدن ارایه کند تا ما بتوانیم از طریق ابزار‌هایی که در اختیار داریم، با آن‌ها برخورد کنیم.

 

*** قاچاق دام

 

دبیر ستاد تنظیم بازار در خصوص قاچاق دام، افزود:

متاسفانه باخبر شدیم به دلیل نوسانات زیاد در بازار ارز، قاچاق دام گسترش پیدا کرده و به همین دلیل اکنون مصوب شد تا خروج دام از استان‌های مرکزی و استان‌های مرزی، فقط با مجوز اداره کل دامپزشکی و صنعت و معدن استان‌ها باشد.

به استان‌های مرزی هم از طریق نیروی انتظامی دستورات لازم داده شده، تا به شدت از خروج قاچاق دام از کشور جلوگیری کنند تا در آینده، شاهد کمبود گوشت قرمز در سطح عرضه نباشیم.

 

*** برنج وارداتی و تامین روغن نباتی

 

وی درباره تغییر نرخ قیمت برنج وارداتی که از ارز ۴۲۰۰ تومانی (ارز دولتی)‌به ارز نیمایی تبدیل و باعث تغییراتی در قیمت‌ها شده است، تصریح کرد:

اکنون مصوب شد تا ۲۰۰ هزار تن برنجی که در انبار گمرکات رسوب شده بود ترخیص شود، ضمن اینکه دستور داده شد تا کسانی که برنج را در گذشته با نرخ ارز قبلی خریداری و وارد کرده اند با همان قیمت، باید در بازار عرضه کنند و اجازه افزایش قیمت ندارند.

دستور داده‌ایم تا ۳۰ هزار تن از ذخایر دولتی برنج، وارد بازار شود تا دست دلالانی که برنج را از کشاورزان شمال کشور خریداری کرده اند تا در آینده و با افزایش قیمت‌های ارز، بفروش برسانند، جلوگیری شود تا بازار به تعادل برسد.

 

کلامی در مورد تامین روغن نباتی، گفت:

۳۰ هزار تن روغن خام در اختیار ۴۷ کارخانه تولیدکننده در کشور قرار داده شد تا بازار را به تعادل لازم برساند.
در خصوص روغن هیچ مشکلی در ذخایر نداریم و روغن به اندازه کافی وجود دارد.
همچنین حدود ۳۰ هزار تن روغن در اختیار صنف و صنعت پایین دستی قرار داده شد تا این کارخانجات با کمبود مواجه نشوند.

 

وی، اضافه کرد:

همه تولیدات کارخانجات پایین دستی باید در سامانه ثبت و همچنین توزیع محصولات نهایی آن‌ها باید رصد کامل و در سامانه وزارت صنعت نیز ثبت شود.

 

*** تشکیل جلسه برای بررسی  قیمت مرغ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر ستاد تنظیم بازار در پایان درباره قیمت مرغ، اظهار داشت:

تولیدکنندگان به دلیل بالا رفتن قیمت مواد ضدعفونی و واکسن‌های مورد نیاز مرغ، درخواست اصلاح نرخ این محصول را داشتند، که این مورد هم اکنون مصوب شد تا درباره قیمت مرغ با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی جلسه مشترکی داشته باشیم تا بتوانیم این قیمت‌ها را به درستی اصلاح کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید