کد خبر:222356
پ
در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع
دبیر انجمن خودروسازان:

عرضه خودرو در بورس بهتر از فروش از طریق قرعه‌کشی است

دبیر انجمن خودروسازان معتقد است، عرضه خودرو در بورس بهتر از فروش از طریق قرعه‌کشی است.

دبیر انجمن خودروسازان معتقد است، عرضه خودرو در بورس بهتر از فروش از طریق قرعه‌کشی است.

 

*** عرضه خودرو در بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، احمد نعمت بخش در خصوص قوانین جدید در حوزه خودرو و ارائه یک طرح جدید از سوی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت:

طرح پیشنهادی ۲۱ ماده دارد که طبق آن خودرو باید در بورس کالا عرضه شود. با این بوروکراسی ایجاد شده، امکان اجرای این طرح وجود ندارد مگر اینکه طرح اصلاح شود.

 
دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به اینکه طبق فروش خودرو در بورس، ۵۰ درصد پول به‌دست‌آمده به قطعه‌سازان داده شود، یک نمونه نادرست مربوط به بورس کالا است، تصریح کرد:
این دخالت در کار شرکت‌هاست و قانون تجارت را نقض می‌کند. یک شرکت وقتی کالایی را به فروش می‌رساند، خود باید مدیریت پول به‌دست‌آمده را در دست داشته باشد. این مساله بسیار واضح است و نمی‌توان اظهار کرد نصف پول مستقیم به حساب قطعه‌ساز وارد شود.
 
 

*** قیمت‌گذاری

 
 
نعمت بخش در خصوص موارد لحاظ شده برای قیمت‌گذاری گفت:
در یکی از بندها، شورای رقابت را مکلف به تعیین نرخ پایه قبل از کشف قیمت نهایی در بورس کرده‌اند. این در حالی است که ما معتقدیم با روشی که شورای رقابت در نظر دارد، ما همواره زیان دیده‌ایم و شیوه صحیحی نبوده است و قبول کردند مبنای در نظر گرفتن قیمت‌ تمام‌شده سازمان حمایت باشد.
در بند ۱۵ این طرح نیز سخن از «بیمه کیفیت» به میان آمده است. یعنی گارانتی و رفع عیب که از سوی خودروسازان انجام می‌شود، به‌صورت بیمه لحاظ شود و مردم بیمه کیفیت بگیرند. اما به نظر من، این طرح یک بوروکراسی عظیم است و باید اصلاح شود.
 
نعمت بخش با اشاره به کشف قیمت خودرو در بورس کالا به دلیل عدم تکرار شرایط فروش کارخانه‌ها در بورس گفت:
اگر عرضه خودرو در بورس کالا درست باشد و بورسی‌ها همکاری کنند، در شروع کار ممکن است کمی قیمت‌ها بالا رود، اما پس از مدتی کاهش می‌یابد. تجربه عرضه آلومینیوم را در بورس کالا داشتیم و پیش از عرضه در بورس قیمت‌ این محصول به بیش از ۶۰هزار تومان هم رسیده بود اما با عرضه در بورس کالا، قیمت آن به حدود ۳۰هزار تومان هم کاهش پیدا کرد.
 
 

*** افزایش قیمت 

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن خودروسازان در پایان، اضافه کرد:
هر چند دوباره قیمت این محصول افزایش پیدا کرد، اما به ‌هر حال عرضه در بورس کالا قیمت‌ آن را منطقی کرده بود. به نظرم این ‌که خودرو با نرخ کارخانه در بورس عرضه شود و سپس کشف قیمت انجام شود، بسیار بهتر از شرایط فعلی است که از طریق قرعه‌کشی خودرو به فروش می‌رسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول