کد خبر:220996
پ
مشاوران املاک
عضو کمیسیون عمران مجلس:

حق الزحمه مشاوران املاک ، سوداگری را تقویت می‌کند

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس معتقد است، حق الزحمه مشاوران املاک، سوداگری را تقویت می‌کند.

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس معتقد است، حق الزحمه مشاوران املاک، سوداگری را تقویت می‌کند.

 

*** حق الزحمه مشاوران املاک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کمال علی‌پور خنکداری با تاکید بر ضرورت نظارت و ساماندهی حوزه مشاوران املاک در کشور، اظهار داشت:

املاکی‌ها یکی از مولفه‌های تأثیرگذار در بازار مسکن محسوب می‌شوند، از این رو عملکرد این بخش در ثبات یا بروز تلاطم در بازار موثر است.

وضعیت کنونی مشاوران املاک تنها به سوداگری در بازار مسکن دامن می‌زند، بر اساس قانون، املاکی‌ها مبلغی را به عنوان واسط معامله به صورت درصدی از قیمت کل مسکن از خریدار و فروشنده دریافت می‌کنند، اما مشکل اینجاست که برخی از مشاوران املاک برای افزایش سود و حق کمیسیون خود، قیمت مسکن را بالا می‌برند.

در شرایط فعلی یک کارشناس رسمی دادگستری بالاترین مبلغی که برای بررسی و کارشناسی یک ساختمان ۵۰۰ میلیارد تومانی دریافت می کند، حدود ۳۰ میلیون تومان است، اما املاکی ها برای انعقاد قرارداد چنین ساختمانی بسیار بیشتر دریافت می کنند.

 

*** اصلاح ساختار تعرفه‌ای مشاوران املاک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان پیرامون اصلاح ساختار تعرفه‌ای مشاوران املاک، بیان کرد:

راهکارهای مختلفی برای اصلاح ساختار تعرفه‌ای مشاوران املاک وجود دارد که باید بهترین راه کار و مکانیزم انتخاب شود، البته حق کمیسیون املاک هفته گذشته اصلاح و کاهش یافت، اما تعیین حق کمیسیون ثابت برای انعقاد قرارداد مسکن بهترین راه کار برای مدیریت این حوزه است.

هیئت دولت می‌تواند به موضوع کاهش حق کمیسیون مشاوران املاک یا تعیین تعرفه ثابت برای املاکی‌ها ورود کرده و آیین‌نامه آن را اصلاح کند، البته اگر دولت اقدامی در این عرصه صورت ندهد، مجلس شورای اسلامی با تدوین طرحی نسبت به ساماندهی این بخش اقدام خواهد کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول