کد خبر:221038
پ
محمدرضا نجفی منش
رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان:

تامین مواد اولیه داخلی، مهم‌ترین چالش قطعه‌سازان

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان معتقد است یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها تامین مواد اولیه مورد نیاز در صنعت قطعه‌سازی از منابع داخلی است.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان معتقد است یکی از بزرگترین چالش‌ها تامین مواد اولیه مورد نیاز در صنعت قطعه‌سازی از منابع داخلی است.

 

***  مهم‌ترین چالش قطعه‌سازان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا نجفی منش در خصوص اینکه فولاد، آلومینیوم، مس و مواد پتروشیمی از عمده‌ترین مواد اولیه موردنیاز صنعت قطعه‌سازی است که از منابع داخلی تامین می‌شود، اظهار داشت:

تا حدود هشت ماه قبل تامین این مواد به صورت مچینگ انجام می‌شد یعنی به طور نمونه فولاد مبارکه کارخانه ما را ارزیابی و سهمیه و نیاز ما را مشخص می‌کرد ضمن این که با سامانه بهین‌یاب وزارت صنعت هم هماهنگ بود، درخواست می‌دادیم، فولاد مبارکه هم پیش فاکتور می‌داد که با ارائه این پیش فاکتور به بانک اعتبارنامه‌ای گشایش می‌کردیم و دو تا شش ماه پس از تحویل جنس پول را پرداخت می‌کردیم.

وی با بیان اینکه اکنون دیگر به روش مچینگ عمل نمی‌شود، گفت:

باید خریدمان را از طریق بورس انجام دهیم به این ترتیب که صددرصد وجه را اول پرداخت می‌کنیم تا بتوانیم مواد اولیه را دو تا سه ماه بعد تحویل بگیریم که این روش فشار مضاعفی را به صنعت قطعه‌سازی که در مواردی تعویق مطالباتش تا یک سال هم رسیده وارد می‌کند.

 

*** تهیه مواد اولیه از دلالان

 

نجفی منش با اشاره به اینکه یک واحد قطعه‌سازی از نقدینگی بالایی برخوردار نیست که بتواند با حجم زیاد از بورس خریداری کند، افزود:

آن‌هایی که می‌توانند در حجم زیاد خریداری کنند به این کار اقدام می‌کنند و به قطعه‌سازانی مانند ما ۳۰ تا ۵۰ درصد بالاتر می‌فروشند.

بسته به نوع قطعه تولیدی ۱۰ تا ۱۰۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز تولید قطعه را از واسطه‌ها و دلالان تهیه می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازان در پایان پیرامون راهکار تامین مواد اولیه داخلی برای آن که در اختیار قطعه ساز قرار گیرد، اظهار کرد:

پیشنهادم این است که تامین مواد اولیه به روش مچینگ و براساس سهمیه هر واحد برگردد تا مواداولیه داخلی در اختیار قطعه ساز قرار گیرد همان گونه که هشت ماه قبل هم این گونه بود و هیچ گونه اختلاف قیمت هم نداشتیم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول