کد خبر:220850
پ
جلوگیرى از قیمت‌گذارى دستورى در بورس کالا
کارشناس بازار سرمایه:

جلوگیرى از قیمت‌گذارى دستورى در بورس کالا

کارشناس بازار سرمایه معتقد است اگر قیمت‌گذاری دستوری کنار گذاشته شود، شاهد تعادل بازار و حمایت همزمان از تولیدکننده و مصرف‌کننده خواهیم بود.

کارشناس بازار سرمایه معتقد است اگر قیمت‌گذاری دستوری در بورس کالا کنار گذاشته شود، شاهد تعادل بازار و حمایت همزمان از تولیدکننده و مصرف‌کننده خواهیم بود.

 

*** مشکل نوسان قیمت مصالح ساختمانى

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فردین آقابزرگى در خصوص اقدامات وزارت صنعت طى ماه‌هاى اخیر، اظهار داشت:

وزارت صنعت در قیمت انواع محصولات فولادی باعث شده تا انگیزه شرکت‌هاى فولادى برای عرضه‌هاى پرحجم و مستمر در بورس کالا کاهش یابد و اکنون برخى افراد بدون ریشه‌یابى مشکل نوسان قیمت مصالح ساختمانى از بستر معامله به عنوان مشکل کار سخن مى‌گویند!

در شرایطى که عرضه کم به همراه تقاضاى بالاى خرید که باز هم از سوى وزارت صنعت مدیریت مى‌شود عامل اصلى نوسانات قیمت است.

 

کارشناس بازار سرمایه درباره اینکه شرکت‌های فولادی خواهان عرضه در بورس‌کالا هستند، افزود:

بورسی که شفافیت معاملات را بالا برده است، اما دخالت‌هاى ناصحیح وزارت صنعت باعث کاهش عرضه‌ها شده است.

فولادسازان به دلیل دستور وزارت صنعت تنها بخشی از تولیدات خود را در بورس کالا عرضه مى کنند که این مساله مشکلات بسیاری ایجاد کرده است.

 

آقابزرگی با اشاره به اینکه مدام از وزارت صنعت می‌شنویم که باید کل فولاد در بورس‌کالا عرضه شود، اما دستورات همین وزارت خانه مانع از اجراى این هدف شده است، گفت:

برای اینکه معاملات محصولات فولادی در بورس‌کالا بتواند انتظارات را برآورده کند، باید همه شرکت‌ها مکلف شوند تمام محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند و این بازار تنها مکانی باشد که فولاد در آن عرضه می‌شود.

 

*** جلوگیرى از قیمت‌گذارى دستورى در بورس کالا

 

وی با تاکید بر لزوم جلوگیرى از قیمت‌گذارى دستورى در بورس کالا، تصریح کرد:

اگر قیمت‌گذاری دستوری که تاکنون باعث شده عرضه فولاد در بورس کالا با افت و خیز‌های زیادی همراه باشد، کنار گذاشته شود و قیمت‌ها در یک فضای رقابتی و براساس مکانیزم عرضه و تفاضا تعیین شود به دلیل رشد انگیزه به عرضه کامل فولاد کشور در بورس، شاهد تعادل بازار و حمایت همزمان از تولیدکننده و مصرف‌کننده خواهیم بود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان با بیان اینکه وقتی محصولات فولادی به طور کامل در بورس کالا عرضه می‌شود، قیمت براى همگان و هویت خریداران براى نهادهاى نظارتى مشخص است، اظهار کرد:

در این صورت کاملا شفاف مى‌شود که آیا فولاد به صاحبان صنایع رسیده است یا خیر، اما با عرضه بخشى از فولاد در بازار سنتى به دو نرخى شدن بازار، رانت و دلالی دامن زده‌ایم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول