کد خبر:220585
پ
کاهش حجم ورودی آب به مخازن سدهای کشور
مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت مدیریت منابع آب:

کاهش ۳۷ درصدی ورودی آب به مخازن سدهای کشور

مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت مدیریت منابع آب ایران از کاهش ۳۷ درصدی حجم ورودی آب به مخازن سدهای کشور نسبت به سال ۹۷-۹۸ خبر داد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت مدیریت منابع آب ایران از کاهش ۳۷ درصدی حجم ورودی آب به مخازن سدهای کشور نسبت به سال ۹۷-۹۸ خبر داد.

 

*** کاهش حجم ورودی آب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سیف الله آقا بیگی در خصوص کاهش حجم ورودی آب به مخازن سدهای کشور که ناشی از تاثیر بارش‌های سال آبی ۹۸-۹۹ است، اظهار داشت:

میزان خروجی از سد های کشور نیز در سال آبی گذشته (۹۸-۹۹) نسبت به سال قبل (۹۷-۹۸) با ۳۰ درصد کاهش روبرو شده است به این گونه که در سال آبی گذشته ۵۶ میلیارد و ۴۸ میلیون متر مکعب خروجی از سدها ثبت شد درحالی که این میزان در سال آبی ۹۷-۹۸ حدود هشتاد میلیارد و ۲۰ میلیون متر مکعب بود.

 

آقابیگی کاهش خروجی از سدهای کشور را ناشی از اعمال مدیریت خوب عنوان کرد و گفت:

میزان موجودی آب سدهای کشور در سال آبی ۹۸-۹۹ نسبت به سال ماقبل آن تنها حدود یک میلیارد مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد.

سال آبی گذشته (۹۸-۹۹) حجم آب موجود در مخازن سدها حدود ۲۷ میلیارد مترمکعب بود و سال پیش از آن این عدد حدود ۲۸ میلیارد مترمکعب بوده است.

 

*** ظرفیت کل مخازن سدهای کشور

 

مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت مدیریت منابع آب ایران در پایان ظرفیت کل مخازن سدهای کشور را ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و خاطرنشان ساخت:

درحال حاضر درصد پرشدگی سدها ۵۵ درصد است که نشان از استفاده حداکثری از ظرفیت سدها دارد.

تلاش می‌شود با توجه به حجم آبی که در اختیار داریم و با توجه به وضعیت بارش‌های پیش‌بینی شده برای پاییز و زمستان سال آبی جاری(ابتدای مهر۹۹ تا آخر شهریور۱۴۰۰) و نیز اعمال مدیریت بهینه بر مصارف بتوان سال آبی پیش رو را بدون مشکل پشت سرگذاشت.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو اعلام کرد:

بر اساس چشم‌انداز حاصل از نتایج خروجی سامانه پیش‌بینی آب و هوا، متوسط بارش مهرماه در برخی از نواحی جنوب و شمال کشور کمتر از میانگین خواهد بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول