کد خبر:220532
پ
معاون فنی و اجرایی سازمان راهداری:

ساخت پایانه‌های مرزی در دولت شتاب گرفت

معاون فنی و اجرایی سازمان راهداری و حمل ‌و نقل جاده‌ای با اشاره به ساخت و تجهیز بیش از هشت پایانه مرزی در دولت از سرعت گرفتن روند ساخت و تجهیز پایانه‌های مرزی خبر داد.

معاون فنی و اجرایی سازمان راهداری و حمل ‌و نقل جاده‌ای با اشاره به ساخت و تجهیز بیش از هشت پایانه مرزی در دولت از سرعت گرفتن روند ساخت و تجهیز پایانه‌های مرزی خبر داد.

 

*** رونق کسب ‌و کار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، خداداد مقبلی در خصوص بزرگترین سالن مسافری مرزی کشور در پایانه مرزی، اظهار داشت:

دولت با هدف رونق کسب ‌و کار و تسهیل عبور و مرور برای مسافران و افزایش تبادلات تجاری با همسایگان خود توسعه زیرساخت و تجهیز پایانه‌های مرزی را در دستور کار قرار داد.

ساخت پایانه‌های مرزی در چند سال اخیر شتاب گرفته است، بزرگترین سالن مسافری مرزی کشور در پایانه مرزی شلمچه در سال ۹۵ و با ظرفیت سرویس دهی روزانه به ۵۰ هزار مسافر افتتاح شد.

مقبلی درباره محوطه‌سازی پایانه چذابه به عنوان یکی از مهمترین گذرگاه‌های کشور و مرز صادرات کالا به کشور عراق اشاره کرد و گفت:

این پایانه نیز در ۳۰ هزار متر مربع در سال ۹۶ به بهره‌برداری رسید.

عملیات اجرایی فاز ۲ پایانه مرزی بیله سوار به عنوان گذرگاه تجاری ایران با جمهوری آذربایجان در ۴۰ هزار متر مربع نیز در دولت به بهره‌برداری رسید که از آن به عنوان شاهراه حیاتی ارتباط و تجارت با جمهوری آذربایجان یاد می‌شود و در اواخر سال ۹۷ به مرحله بهره‌برداری رسید.

 

*** پایانه مرزی لطف آباد

 

معاون فنی و اجرایی سازمان راهداری و حمل ‌و نقل جاده‌ای با توجه به پایانه مرزی لطف آباد، تصریح کرد:

ارتباط تجاری ایران و ترکمنستان نیز در دولت دوازدهم با تکمیل این پایانه تسهیل شد و ۶ هکتار محوطه‌سازی در این پایانه انجام شده است.

در این پایانه‌های مرزی در این سال‌ها بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه شده که ارزش روز آن بالغ بر هزار و ۴۵۳ میلیارد ریال است.

 

وی در ادامه، افزود:

در سال ۹۹ فقط برای افتتاح سالن مسافری پایانه مرزی سرو که یکی از شکیل‌ترین پایانه‌های مرزی است در آذربایجان غربی۳۳۰ میلیارد ریال هزینه شد که ارزش روز آن ۶۱۱ میلیارد ریال است، همچنین در مرز رازی در استان آذربایجان غربی نیز درحال ساختمان سازی سالن مسافری و تجاری به مساحت نزدیک بر ۷ هزار متر مربع هستیم که امیدواریم تا پایان دولت به بهره‌برداری برسد.

 

مقبلی از بهسازی سالن قدیمی‌ترین پایانه مرزی کشور در مرز بازرگان خبر داد و گفت:

این پایانه مرزی که به دلیل ارتباط با کشور ترکیه بسیار مهم است که در حال تجهیز بوده و ۸۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 

*** ساخت پایانه مرزی جدید

 

معاون فنی و اجرایی سازمان راهداری و حمل ‌و نقل جاده‌ای در پایان از ساخت پایانه مرزی جدید در استان سیستان ‌و بلوچستان خبر داد و اظهار کرد:

عملیات پایانه مرزی موقت ریم‌دان نیز به پیشرف ۶۳ درصدی رسیده است که تکمیل کننده ارتباطات ایران و پاکستان خواهد بود.

وی احداث ساختمان فنی در پایانه مرزی میلک در مرز ایران و افغانستان و احداث سالن مسافری در مهران را از دیگر برنامه‌های دولت در بخش ساخت و تجهیز پایانه‌های مرزی اعلام‌کرد.

به طور کلی ارزش قراردادهای در دست اجرا توسط سازمان راهداری به ۴۹۰ میلیارد ریال می‌رسد و ارزش روز در بخش توسعه و تجهیز پایانه های مرزی در دولت حدود ۶۵۳ میلیارد ریال است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول