کد خبر:220602
پ
بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی تا نیمه نخست ۱۴۰۰
مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی:

بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی تا نیمه نخست ۱۴۰۰

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی از بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی تا اواخر شهریور سال ۱۴۰۰خبر داد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی از بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی تا اواخر شهریور سال ۱۴۰۰خبر داد.

 

*** میدان مشترک پارس جنوبی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدمهدی توسلی‌پور در خصوص  پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، اظهار داشت:

اقتصاد ایران در سال‌های اخیر در حال حرکت از اقتصاد مبتنی بر نفت به سوی اقتصاد محور گاز محور است و با شتاب‌بخشی در بهره‌برداری از میدان مشترک پارس جنوبی و تکمیل فازهای در حال توسعه آن، نقش گاز طبیعی بیش از پیش در مدیریت کلان اقتصادی کشور نمود پیدا می‌کند.

در مسیر مشخصی که برای بهره‌گیری از ظرفیت بالقوه و بالفعل پیمانکاران، سازندگان و تولیدکنندگان تجهیزات و کالاها در داخل کشور، مدیریت نقدینگی و هزینه ‌کرد مناسب منابع مالی توسط وزارت نفت در سال ۹۲ ترسیم شد، بر مبنای برداشت حداکثری از میدان مشترک پارس جنوبی به ‌ویژه در بلوک‌های مرزی، توسعه فاز ۱۴ به دلیل قرارگیری در شمالی‌ترین بلوک مخزنی، در اولویت آخر و پس از فازهای ۱۳ و ۲۲، ۲۳ و ۲۴ قرار گرفت.

 

توسلی‌پور مهم‌ترین اقدامات انجام شده برای تحقق اهداف طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی را توسعه کامل بخش فراساحلی عنوان کرد و گفت:

با توجه به اهمیت برداشت سهم ایران از میدان‌های مشترک و دستیابی به اهداف اصلی طرح که برداشت روزانه دو میلیارد فوت‌مکعب گاز غنی (معادل ۵۶ میلیون مترمکعب) از موقعیت چهار سکوی دریایی بود، مقرر شد تا در طرح توسعه فاز ۱۴ ابتدا بر روی بخش فراساحلی تمرکز جدی انجام شود.

 

وی در ادامه، افزود:

با تلاش شبانه‎روزی پیمانکاران و کارفرمای پروژه در بخش دریایی اجرای عملیات حفاری چاه‌های گازی، عملیات ساخت خطوط لوله دریایی، عملیات ساخت، نصب و راه‌اندازی چهار سکوی گازی در موقعیت مخزنی این فاز انجام شد، به طوری که در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ نخستین سکوی دریایی، در آبان‌ماه همین سال دومین سکو، در دی‌ماه سال ۹۸ سومین عرشه گازی و در اسفندماه سال ۹۸ آخرین سکوی بهره‌برداری این طرح عملیاتی شد.

 

*** راه‌اندازی دو رشته خط لوله انتقال گاز

 

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی پیرامون تکمیل چاه‌ها و راه‌اندازی دو رشته خط لوله انتقال گاز از دریا به پالایشگاه خشکی، خاطرنشان‌کرد:

در مجموع تاکنون ۲۲.۵ میلیارد مترمکعب گاز از موقعیت بلوک مخزنی این طرح استخراج و با استفاده از ظرفیت آزاد پالایشگاه‌های مستقر در منطقه پارس ۲ (پالایشگاه‌های فاز ۱۲ و ۱۹) شیرین‌سازی و به شبکه سراسری گاز تزریق شده است.

 

وی پیشرفت کلی این طرح را ۸۸.۶۶ درصد اعلام کرد و گفت:

سیاست وزارت نفت در هفت سال اخیر مبتنی بر توسعه فازهای باقی‌مانده پارس‌جنوبی و افزایش سهم گاز طبیعی در سبد انرژی کشور بوده است.

با این حال به دلیل چالش‌هایی که از محل تشدید تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه کشور در سال‌های متمادی حادث شده، تا حدودی امکان دسترسی به برخی از اقلام حیاتی ساخت خارج از جمله کمپرسورها، سیستم‌های کنترل و ابزار دقیق، توربواکسپندرها و لوله‌های CRA را با موانعی مواجه کرده است.

 

*** چالش‌های توسعه فاز ۱۴ 

 

توسلی‌پور مداشتن چابکی در ساختار دولتی پیمانکار طرح و طولانی شدن فرآیند تأمین کالا را از دیگر چالش‌های پیش روی توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی برشمرد و افزود:

بی‌ثباتی مدیریتی در شرکت پیمانکار به عنوان راهبر کنسرسیوم و انتصاب ۹ مدیرعامل از سال ۸۹ تاکنون منجر به نقض تصمیمات مدیران قبلی و به تبع آن دوباره‌کاری‌های فراوان شده است.

 

وی با اشاره به اینکه وزارت نفت به دلیل اهداف تقویت پیمانکاران و افزایش سطح توان شرکت‌های داخلی، بدون در نظر گرفتن اختیار خلع ید، مصمم است تا این طرح را که از نیمه راه گذشته، با تجمیع توان ملی، تعامل، هم‌گرایی و هم‌افزایی در میان پیمانکاران کنونی به سرانجام برساند، اظهار کرد:

توسلی‌پور با اشاره به پیشرفت ۸۴ درصدی بخش پالایشگاهی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی، سفارش‌گذاری همه کالاهای فاقد سفارش، تعیین تکلیف و سفارش‌گذاری مجدد برخی از کالاهای اصلی و استفاده از ظرفیت هر یک از اعضای کنسرسیوم برای عبور از هزارتوی موانع بلند تحریم در تأمین کالا را از جمله اقدامات انجام شده در ماه‌های گذشته برشمرد.

 

*** بهره‌برداری از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی

 

به  گزارش خبرگزری  صنایع، بر اساس سنگ‌نشانه‌های تعریف شده، تا پایان سال ۹۹ واحدهای یوتیلیتی (سرویس‌های جانبی شامل آب، برق، بخار)، واحد ذخیره‌سازی میعانات گازی، واحد آبگیر مستقل، مشعل‌های پالایشگاه و غیره تکمیل و راه‌اندازی می‌شوند.ش

در شرکت نفت و گاز پارس پیش‌بینی‌کرد که هر چهار ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی تا پایان نیمه نخست سال ۱۴۰۰ به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول